Az „olasz csizma sarkában” lévő Puglia tartomány sokak kedvence Olaszországban. Ha el akartok utazni, ezeket a helyeket mindenképp keressétek fel!
Puglia, másik nevén Apulia Olaszország délkeleti részén fekszik, és híres a tengerpartjairól, történelmi városairól, amely magában foglalja a híres trullikat és a barokk településeket.
Tartalomjegyzék
Puglia legszebb helyei
Alberobello
Elsőként a legismertebb hellyel kezdek. Itt találhatók a híres trullók, aminek köszönhetően a város az UNESCO Világörökség részét képezi.
A trulló egy lakóház forma: kör alaprajzú, hengerfalú, kúpfedelű építmény, kéménye a tető csúcsán van. A sátorkunyhó kőből épített változata. Nagy része az úgynevezett műemléki zónában látható.
Kialakulása az adófizetéshez kötődik. Mivel az 1700-as időkben adót kellett fizetni a házak után, II. Giangirolamo Acquaviva conversanói gróf parancsára olyan házakat építettek, amelyeket az adószedők érkezésekor könnyen el lehetett bontani, majd távozásuk után gyorsan visszaépíteni.
Monopoli
A várost a tengerpartja és történelmi központja teszi látogatottá.
Belvárosában labirintusszerű utcák vannak, ahol fehérre meszelt házak között sétálhatunk. Legszebb épülete a Cattedrale di Maria Santissima della Madia katedrális. A 12. századi, apúliai román stílusú templom a Madonna della Madia ikonjáról híres.
A tengerparton áll egy 16. századi várkastély, a Castello di Carlo V. A Habsburg-házbeli V. Károly parancsára építettek, hogy megvédjék a várost a tengeri támadásoktól. Később elvesztette jelentőségét, évszázadokon át börtönként működött.
A város környékén több csodás tengerpartot és öblöt találunk. Ilyen például a Cala Porta Vecchia, a Porto Verde és a Capitolo.
Bari
Puglia székhelye, Nápoly után Dél-Olaszország második legnagyobb városa a kiindulópontja a tartomány felfedezéséhez.
A román stílus erősen érződik a városon, amely ötvöződött a helyi bizánci és szaracén behatásokkal. Ennek kiemelkedő alkotása a 11. században épült San Nicola-bazilika. Az európai kereszténység egyik legjelentősebb egyházi építménye és jelentős búcsújáró hely nem csak római katolikusok, hanem ortodoxok számára is.
Bari óvárosa a Barivecchia, amelynek keleti részén még állnak az egykori városfalak. Labirintusszerű, rendszertelenül szerteágazó utcácskákkal és jellegzetes középkori épületekkel rendelkezik.
Az óvárostól délre található a Murattiano, a gondosan megtervezett, rácsos utcaszerkezetű városrész. Főutcája a Corso Vittorio Emanuele, amelyet pompás, a 19. században épült paloták szegélyeznek. Itt található a fő bevásárlóutcája is, a Via Sparano, luxuscikkeket kínáló boltjaival.
Ostuni
Óvárosa, egyben citadellája a Fehér város név alatt ismert, amit fehérre meszelt épületeinek köszönhet. Legjelentősebb épületei a katedrális és a Püspöki Palota, valamint több nemesi palota.
Ostuni nem csak az építészete miatt népszerű. A város környéki olajfaligetek és a tengerpartok, mint például a Costa Merlata, további vonzerőt jelentenek.
Lecce
Puglia déli részén, a Salentói-félsziget közepén fekszik, számos barokk épület által meghatározott egységes városképének köszönhetően Dél Firenzéjének is nevezik.
Virágkorát a 17. században élte, amikor a város feletti hatalmat a helyi püspökök gyakorolták. Ekkor épültek fel impozáns barokk építményei. A leccei barokk egyik fő jellegzetessége, hogy nem alakítja át a teret, azaz megmarad a klasszikus építészeti formák mellett. Viszont a díszítések terén sokkal inkább a formagazdagság, a túltelítettség irányába mozdul el.
Legjelentősebb épülete a Santa Croce-bazilika. A 14. században épült templom a leccei barokk legszebb példája. Fő jellegzetessége a gazdagon díszített homlokzat.
Az óváros központja a keleti városrészben fekvő Piazza Sant’Oronzo, amely nevét az itt álló, Szent Orontius szobrát tartó oszlop után kapta. Ez volt a középkori város piactere. A legszebb épületek a Via Visconti és Via Mocenigo mentén állnak.
Gallipoli
A város a Jón-tenger partján fekszik, Salentói-félsziget nyugati részén. Görögül „szép város” a jelentése, már ebből is kitűnik, hogy érdemes ellátogatni ide.
Két részből áll: a Borgo (az új város) valamint a történelmi óváros, mely egy partközeli szigeten található és egy többíves híd köti össze a várossal.
Az óváros szűk, macskaköves utcáival és jól megőrzött középkori épületeivel tűnik ki. Legszebb ezek közül a Gallipoli Katedrális (Cattedrale di Sant’Agata), amely lenyűgöző barokk építészetével tűnik ki.
Az óváros tövében található a legnépszerűbb strand, a Spiaggia della Purità. Aranysárga homokos partja és elhelyezkedése miatt kell kiemelni.
Matera
A város nevezetessége a Sassi di Matera, a történelmi központot alkotó barlanglakásokból álló negyedek komplexuma, amely 1993 óta az UNESCO világörökségének részét képezi.
Az őskorban lakott barlanglabirintusokban még az 1950-es években is éltek emberek áram és víz nélkül. Ekkor költöztették el az itt lakókat. 1993-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította a materai sassikat, melyek ma Olaszország legnagyobb szabadtéri múzeumát alkotják.
Polignano a Mare
A város az Adriai-tenger partján magasodó meredek sziklafalairól, tiszta kék vizeiről, és azokról a természetes barlangokról nevezetesek, amelyek a tengerpart mentén sorakoznak.
Polignano a Mare szimbóluma a Lama Monachile. Ebben a gyönyörű kis öbölben a kristálykék tenger a sziklás partokkal találkozik, csodás látványt nyújtva.
A híres olasz énekes, Domenico Modugno, aki a Volare dalával világhírű lett, a város szülötte. Szobrát a tengerparti sétányon állították fel, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik az Adriai-tengerre.
Otranto
A város közigazgatási határán belül elterülő Otrantói-fok Olaszország legkeletebbi pontja. Hírnevét az itt tenyésztett lófajtának (murgese) is köszönheti.
Legkiemelkedőbb látnivalója a 11. században épült hatalmas katedrális, a Cattedrale di Santa Maria Annunziata. Belsejében található a híres mozaikpadló, amely a középkori Európa egyik legnagyobb és legösszetettebb mozaikműve, ábrázolva többek között bibliai jeleneteket és mitológiai motívumokat.
A városfalak, a bástyák és a Normann-Aragón vár a tenger felé csodás kilátást nyújtanak, és emlékeztetnek Otranto stratégiai fontosságára a középkorban.
Castel del Monte
A legismertebb a II. Frigyes német-római császár által épített várak közül. Az UNESCO 1996-ban a világörökség részévé nyilvánította érdekes és egyedi építészeti megoldásai miatt.
Az 1240-es években épült várat Apulia kőkoronájaként is említik, különleges, nyolcszögletű alaprajza miatt. Mivel a kor megszokott katonai építészeti elemei hiányoznak, valószínűleg elsősorban reprezentatív erődítmény volt és csak másodsorban lehetett hadi jellege.
Martina Franca
Az Itria-völgyben lévő város a barokk és rokokó építészetével emelkedik ki.
Az egyik legfontosabb látnivaló a Basilica di San Martino, amely Martina Franca védőszentjének szentelt és lenyűgöző példája a helyi barokk építészetnek. A bazilika belseje gazdagon díszített freskókkal és aranyozott faragványokkal, valamint egy lenyűgöző főoltárral büszkélkedhet.
A város ad otthont a híres Valle d’Itria Fesztiválnak, egy nemzetközi hírű operafesztiválnak, amely a klasszikus zene és az opera szerelmeseit vonzza a világ minden tájáról.
Cisternino
A város egy, az Itria folyó völgyére néző 392 m magas domb tetejére épült, így nagyszerű környezetben található.
A központját szűk utcák, fehérre meszelt épületek alkotják. A városban számos trulli-stílusú épület is látható. A Torre Civica vagyis a Polgári Torony az egyik fő történelmi építmény, amely a közösségi élet központi helyszíne volt az évszázadok során.
Egyik kiemelkedő vonzereje a belvedere, egy panorámás kilátópont, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az Itria-völgyre.
Locorotondo
A város neve „kerek helyet” jelent, ami a város kör alakú elrendezésére utal.
A város magaslaton helyezkedik el, így csodás kilátást nyújt az Itria-völgyre és a környező olajfaligetekre és szőlőültetvényekre.
Feltűnő a cummersa nevű, jellegzetes tetőszerkezetű házai, amelyek a helyi építészet egyedi elemei. Ezek a tetők lejtősek, és gyakran jellegzetes fehérre meszelt falakkal kombinálódnak.