Toszkána központját, az Arno folyó két partján lévő várost a reneszánsz bölcsőjeként is emlegetik. Firenze látnivalók között van egy csodás katedrális, sok templom, múzeum és persze a világhírű Dávid-szobor is itt található!
Az Arno folyó két partján, annak völgyében elterülő város hosszú múltra tekint vissza. Századokon át a Medici-család uralta. 1865-1871 között az Olasz Királyság fővárosa is volt. Számtalan történelmi és művészeti látványosságnak ad otthont. Történelmi belvárosát 1982-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.
Firenze legjobb múzeumait külön cikkben találod!
Tartalomjegyzék
Tömegközlekedés
Firenzén belül buszokkal könnyedén el lehet jutni a látványosságokhoz, bár gyalog sincsenek messze egymástól.
A buszjáratok menetrendjei (Timetables and routes) és útvonaltervező (Travel planner) itt található!
A menetjegy 90 percig érvényes, 10 db-os gyűjtőjegy is vásárolható. Jegyárak itt találhatók! (Napi-, hetijegy sajnos nem létezik Firenzében.)
Turistabérlet
Turistabérlet
A Firenzecard 72 órán át biztosít ingyenes belépést közel 60 múzeumba, amelyek nagy részébe elsődleges belépés van (nem kell sorban állni).
A 18 év alattiak ingyenesen mehetnek be, ha a hozzátartozónak van bérlete!
Személyesen árusítóhelyeken vagy online is megvehető! Az interneten megvásárolt bérletnél a kapott QR-kóddal tudunk bemenni a múzeumokba.
Minden információ itt!
Firenze látnivalók
Ponte Vecchio
Az „Öreg Híd” Firenze egyik legismertebb és leglátványosabb látnivalója. A középkori híd az Arno folyón ível át, és híres arról, hogy boltok sorakoznak rajta, amelyek évszázadok óta változatlan formában üzemelnek.
A híd három nagy ívből áll, és teljes egészében kőből készült. Különlegessége, hogy a híd két oldalán üzletek találhatók. Az üzletek eleinte hentesek és bőrösök voltak, de I. Ferdinánd toszkán nagyherceg a 16. század végén elrendelte, hogy a kellemetlen szagok miatt csak aranyművesek és ékszerészek árulhassanak itt.
A boltok fölött található a Vasari-folyosó (Corridoio Vasariano), amely Giorgio Vasari tervei alapján épült 1565-ben. Ezt azért építtette I. Cosimo király, hogy ne találkozzon a hétköznapi emberekkel.
Firenzei dóm (Cattedrale di Santa Maria del Fiore)
A dóm Európa 4. legnagyobb katedrálisa. A narancsszínű kupola kimagaslik a város látképéből, építéskor az is volt a cél, hogy monumentalitásával a többi város „fölé” nőjjön a város.
A katedrális építése 1296-ban kezdődött Arnolfo di Cambio tervei alapján, és több mint 140 évig tartott, 1436-ban fejeződött be. Az építkezés hosszú ideje alatt számos neves művész és építész dolgozott rajta.
Leglátványosabb része a narancsszínű kupola. Filippo Brunelleschi zseniális találmánya és mérnöki mesterműve. A kettős héjszerkezetű kupola 45 méter átmérőjű, és több mint 4 millió téglából épült.
A kupolába fel menni, de ehhez 463 lépcsőfokot kell megmászni. Cserébe viszont gyönyörű panoráma tárul elénk.
A dóm mellett áll egy harangtorony (Campanile), aminek tetejére fel lehet menni lépcsőn. Szintén nagyon jó kilátás nyílik fentről.
A dómba a belépés ingyenes, a többi helyiség fizetős!
Minden információ itt!
San Lorenzo bazilika (Basilica di San Lorenzo)
A Medici család házi templomként kezelte ezt a kívülről egyszerű vonalú, alig díszített épületet. A templom bazilika formájú, terveit Brunelleschi készítette.
A belső ellenben már márványban gazdag, nem kifelé, hanem befelé hivalkodó reneszánsz alkotás. Helyén az első templomot i.sz. 393-ban szentelték fel.
A Régi Sekrestyében a Medici-család több tagja is itt van eltemetve. Donatello két bronz domborművét is láthatjuk itt.
A templomhoz több kápolna is kapcsolódik, több építési korszakot felölelve a 16-17. században. Főleg a később épült hercegek kápolnája díszes, 59 méteres magassága kiugró.
Santa Croce bazilika (Basilica di Santa Croce)
A világ legnagyobb ferences temploma, ahol a papi rendet is megalapították.
Számos híresség nyugszik a templomban. Itt van Michelangelo, Macchiavelli, Galileo, Rossini sírhelye.
Belsejét több híres firenzei művész alkotása díszíti, köztük Giotto, Donatello, Brunelleschi és Masaccio művei. A bazilika egyik kiemelkedő műalkotása Donatello Szent György-szobra, valamint a del Sarto és Giorgio Vasari freskói.
Santa Maria Novella bazilika (Basilica di Santa Maria Novella)
Firenze egyik ikonikus temploma, a gótikus és egyben a reneszánsz építészet egyik gyöngyszeme.
Alapítása a 13. század elejére nyúlik vissza, amikor a domonkos rend tagjai megkezdték az építését. Az építkezés azonban hosszú időt vett igénybe, és a templom mai formáját a 15. század végén fejezték be.
A belső térben egy külön építészeti trükkel kívánták megnyújtani a teret. A hátsó oszlopok kicsit fokozatosan közelebb kerültek egymáshoz. Emiatt az emberi szem tágasabbnak, mélyebbnek érzékeli a kapuból, a főbejárattól a templom méreteit. A bejáratnál még 15 méter az oszlopköz, a végén 11,5 méter.
Palazzo Vecchio
A Piazza della Signoria téren található.
A toszkánai nagyhercegek székhelye volt, majd kormányzói palota, ma városháza. A Vasari-folyosó innen indul a Ponte Veccio-n át.
Nagyon sok szobor található a téren, a Palazzo Vecchio előtt például a Dávid-szobor másolata áll.
Piazzale Michelangelo
A park a város legjobb kilátóhelye. Remek kilátás nyílik a dómra és a Ponte Vecchio-ra is.
A tér közepén Michelangelo Dávid-szobrának másolata áll.
Palazzo Pitti
Csodás reneszánsz műemlék Firenze történelmi központjában, mely 1982 óta az UNESCO Világörökség része.
1549-ben fejezték be a középső és a 18. században a szárnyépületeket. Arányaiban rejlik művészi hatása. A 16. században a Medici-család tulajdona lett és a tartomány fejedelmeinek lakóhelye. A 19. század végén-20. században az olasz királynak szolgált lakásul, ha Firenzében tartózkodott.
Manapság egy múzeumegyüttes, amely magába foglalja a reneszánsz műveket felvonultató Pitti Képtárat és a Modern Művészetek Múzeumát. Ezenkívül kocsi-, ezüst-, ruhamúzeum is található itt.
18 éves kor alatt ingyenes a belépés! Ezenkívül vannak mindenki számára ingyenes napok is!
Minden információ itt!
Boboli-kert
A Pitti Palota mögött van az egyik legszebb reneszánsz kert, ahol tavak, fasorok és egy szökőkút is található.
A Medici család építtette, célja nemcsak a szépség és a kikapcsolódás, hanem a hatalom és a gazdagság megjelenítése is volt.
Belvedere-erőd (Forte di Belvedere)
A 16. század végén építettek, ami a Boboli-kert fölött emelkedik. A Pitti-palota, a Mediciek akkori lakhelye védelmére építették.
A helyet ma kilátóként használhatják a turisták és kiállításokat rendeznek benne.
Strozzi Palota (Palazzo Strozzi)
Firenze egyik legjelentősebb és legimpozánsabb reneszánsz épülete, amely a 15. század végén épült.
A Strozzi család megrendelésére készült, akik a Medici család riválisai voltak. A palota megalkotásával az volt a céljuk, hogy a Medici-k pompáját felülmúlják. A palota építészetében megjelenik a reneszánsz építészet jellegzetességei, mint például a szimmetrikus elrendezés, a robosztus kőmunka és a díszes belső udvar.
A palota ma kulturális rendezvényeknek és időszakos kiállításoknak ad otthont, leginkább modern és kortárs művészeti alkotásokat mutatnak be.
Medici-Riccardi palota
A palota először a Medici-családé volt, 1440 és 1460 között épült. A 17. században került a Riccardi-család tulajdonába.
Kétszintes, jellegzetes quattrocento építmény. A palota belső, árkádos udvarán a falakat antik emlékek díszítik: görög és római feliratok, szarkofágok és szobrok. A csarnok feletti domborműveket Donatello készítette.
Egyik legszebb szobája a Galleria. Ez egy díszterem, és aminek a mennyezetfreskóit Luca Giordano festette 1684-ben. A kép a Mediciek dicsőségét ábrázolja, akik az olümposzi istenek körében láthatóak.
Interaktív és letölthető térképek
Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!
Videó
Ajánlott cikkek
Ha szeretnél több olasz cikket olvasni, kattints ide!