Hangzhou látnivalók, időjárás, térképek

by radopeter1983
Hangzhou látnivalók, időjárás, térképek

Hangzhou Kína egyik legszebb városa, amelyet már Marco Polo is a világ leggyönyörűbb helyének nevezett. A tradíció és a modernség találkozása csodás élményt nyújt minden látogatónak.

Az elmúlt ezer év nagy részében Kína egyik leghíresebb és legvirágzóbb városa volt. A Déli Szung-dinasztia idején, 1123-1276 között a főváros szerepét töltötte be, ezért Kína történelmi fővárosai közé számít. Gyakran emlegetik a „Mennyország a Földön” néven.

Hangzhou látnivalók

Nyugati-tó (Xi Hu)

Hangzhou szimbóluma és legfőbb ékessége 2011 óta az UNESCO Világörökség része.

Különlegességét a benne elhelyezkedő szigetek, hidak és gátak adják. A legismertebb közülük a Su-gát, amelyet Su Dongpo híres költő és kormányzó építtetett a 11. században. A gát ma sétányként szolgál, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a tóra. A tó vizéből kiemelkedő Három Tó-közép Sziget mindegyike különleges kertekkel és pavilonokkal büszkélkedik, ahova kishajókkal lehet eljutni.

A tó környéke számos klasszikus kertet, pagodát és szentélyt rejt, amelyek közül a Húzott Selyem Pavilon és a Nyugati-tavi Állami Vendégház a legismertebbek. A tavat körülölelő Nyugati-tavi Sétány kiváló lehetőséget nyújt a környék felfedezésére, különösen tavasszal, amikor a szilvafák és lótuszvirágok teljes pompájukban ragyognak.

Kína legismertebb tava
Kína legismertebb tava

Jixianting

Másik néven a „Nyugat-tói Pavilon” a Nyugati-tó partján álló impozáns építmény.

Eredetileg a Déli Song-dinasztia idején épült, majd a császári korszakban több alkalommal felújították és bővítették. Az épület különleges architektúrája ötvözi a tradicionális kínai pavilon stílust a császári paloták eleganciájával. A külső falakat művészi faragások díszítik, amelyek klasszikus kínai történeteket és legendákat ábrázolnak, míg belső terei gazdag falfestményekkel és kalligráfiákkal vannak borítva.

A pavilonból nyíló kilátás a Nyugati-tóra lélegzetelállító, különösen naplementekor. Kertjében évszázados fák, apró tavacskák és ívelt hidak teremtenek meghitt hangulatot. Az itt rendezett tradicionális teaceremóniák lehetőséget adnak a látogatóknak, hogy megismerkedjenek a kínai teakultúra rejtelmeivel.

A tópart ikonikus pagodája
A tópart ikonikus pagodája

Lingyin templom

A „Lélek Rejtekhelyének Temploma” Kína egyik legősibb és legfontosabb buddhista szentélye. 326-ban alapították és ma is aktív vallási központként működik.

A templomkomplexum a Feilai-csúcs (Repülve Érkezett Csúcs) lábánál terül el, ahol a legenda szerint egy indiai szerzetes felismerte szülőföldje hegyeit, amelyek „repülve érkeztek” ide. A csúcson és környékén több mint 340 Buddha-szobor található sziklába vésve, köztük a híres nevető Buddha, amelynek mosolya évszázadok óta inspirálja a látogatókat. A szobrok a 10-14. század között készültek és kivételes művészi értéket képviselnek.

A főtemplom központi csarnokában egy 19,6 méter magas, fából készült Buddha-szobor uralja a teret, amely a világ legnagyobb ilyen alkotásai közé tartozik. Az aranyozott szobor előtt gyakran láthatunk buddhista szertartásokat, ahol a szerzetesek énekkel és dobolással tisztelegnek Buddha tanításai előtt. A komplexum további épületeiben értékes műkincsek, régi kéziratok és vallási relikviák találhatók, amelyek betekintést nyújtanak a kínai buddhizmus gazdag történelmébe.

Rengeteg Buddha-szobor látható
Rengeteg Buddha-szobor látható

Leifeng pagoda

A Nyugati-tó déli partján magasodó ötszintes pagoda először 975-ben épült a Wuyue Királyság uralkodójának parancsára, és a kínai folklór egyik legromantikusabb legendájának színhelye.

Az eredeti pagoda a 16. században leomlott, és csak 2002-ben építették újjá modern anyagok felhasználásával, de a hagyományos építészeti stílus megőrzésével. Az új pagoda belsejében mozgólépcső és lift segíti a látogatókat, hogy könnyen feljussanak a legfelső szintre, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Nyugati-tóra és a környező hegyekre. Az alapzatban egy múzeumot létesítettek, ahol az eredeti pagoda maradványai, valamint a régészeti ásatások során előkerült értékes buddhista relikviák tekinthetők meg.

A pagodához fűződik a „Fehér Kígyó legendája”, amely a kínai kultúra egyik legismertebb szerelmi története. A történet szerint egy fehér kígyó szellem, aki emberi alakot öltött, beleszeretett egy fiatal gyógyszerészbe, de szerelmüket egy szerzetes megakadályozta, aki a fehér kígyót a pagoda alá zárta. Ez a pagodát a szerelmesek zarándokhelyévé tette.

Csodás a kilátás a tetejéről
Csodás a kilátás a tetejéről

Csingce-templom

Ez az impozáns zen buddhista templom Hangzhou északi részén, a Baoshu-hegy lábánál található.

A templomot a 10. században alapították, és azóta a chan (zen) buddhizmus egyik legfontosabb központja Kínában. A komplexum több csarnokból, pavilonból és kolostori épületből áll, amelyeket festői kert vesz körül. A főcsarnokban egy lenyűgöző, aranyozott Buddha-szobor található, amelyet a hívők rendszeresen friss gyümölcsökkel és virágokkal ajándékoznak meg. A templom falain gyönyörű kalligráfiák és festmények láthatók, amelyek buddhista történeteket és tanításokat ábrázolnak.

Különösen híres a „Zan Chan Tan” meditációs csarnok, ahol a szerzetesek napi rendszerességgel végeznek meditációt. A látogatók is részt vehetnek rövid meditációs foglalkozásokon, hogy megtapasztalják a zen buddhizmus lényegét. A templom különleges atmoszféráját a tömjén illata, a harangok és dobok hangja, valamint a szerzetesek kántálása teszi teljessé.

A templomhoz tartozó teaházban autentikus szertartásos teakóstolón vehetünk részt, ahol a szerzetes teamestertől tanulhatjuk a tökéletes teakészítés művészetét.

Yue Fei

A Nyugati-tó partján található Yue Fei Emlékcsarnok és Mauzóleum Kína egyik leghíresebb történelmi alakjának, a 12. századi tábornoknak és nemzeti hősnek állít emléket.

Yue Fei tábornok a Song-dinasztia idején szolgált, és kiváló katonai stratégaként vált híressé, aki sikeresen védte hazáját a dzsürcsi inváziók ellen. Életét tragikus módon igazságtalan vádak alapján végezték ki 1142-ben. A komplexum központjában a mauzóleum áll, amelyet 1221-ben emeltek, miután a tábornok neve tisztázódott. A síremléket négy vasból készült térdelő alak őrzi, akik a tábornok kivégzéséért felelős hivatalnokok szobrai. A hagyomány szerint a látogatók leköphetik ezeket a szobrokat, így fejezve ki megvetésüket az árulókkal szemben.

Az emlékcsarnokban részletes kiállítás mutatja be Yue Fei életét és katonai pályafutását, beleértve fegyvereit, személyes tárgyait és a hozzá kapcsolódó történelmi dokumentumokat. Az egyik legértékesebb kiállítási tárgy a tábornok saját kezű kalligráfiájában fennmaradt „Lelkes lovaglás” című verse, amely a hazafiság és a hűség himnuszává vált a kínai kultúrában.

Xixi Nemzeti Vizes Élőhely Park

Ez az egyedülálló természetvédelmi terület Kína első és egyetlen városi vizes élőhelye gazdag biodiverzitással és kulturális örökségggel.

A 11 négyzetkilométeres terület mocsarakat, tavakat, folyókat és kis szigeteket foglal magába, amelyek otthont adnak több mint 1800 állat- és növényfajnak. A park különösen gazdag madárvilágával büszkélkedhet: vándormadarak, vízimadarak és ritka fajok figyelhetők meg itt a különböző évszakokban.

A természeti értékek mellett a park kulturális szempontból is jelentős, hiszen itt található néhány ősi falu és tradicionális vízparti épület, amelyeket gondosan helyreállítottak. A parkban évente megrendezik a tradicionális sárkányhajó-fesztivált és a gingo-fesztivált.

Gazdag élővilággal rendelkezik
Gazdag élővilággal rendelkezik

Wulin tér

Hangzhou modern városközpontjának szíve, amely tökéletes kiindulópontot jelent a város felfedezéséhez és betekintést nyújt a mai Kína nyüzsgő városi életébe.

A hatalmas, gondosan kialakított tér körül impozáns felhőkarcolók, luxusszállodák és bevásárlóközpontok sorakoznak. A tér közepén található a Hangzhou Nagy Színház, amelynek különleges, hullámzó tetőszerkezete a Nyugati-tó vizét idézi.

A tér északi részén helyezkedik el a Zhejiang Művészeti Múzeum, amely gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a régió hagyományos és modern művészetéből. A tér különösen este lenyűgöző. A tér közelében található a híres Westlake InTime bevásárlóközpont, ahol a világ vezető márkái és helyi dizájnerek üzletei egyaránt megtalálhatók.

Hefang utca

Ez a hangulatos, tradicionális stílusban felújított sétálóutca Hangzhou egyik legrégebbi városrészében található, és tökéletes betekintést nyújt a császári korszak hétköznapi életébe.

Az utca története közel 1000 évre nyúlik vissza, amikor a Déli Song-dinasztia idején Hangzhou császári főváros volt. Bár az eredeti épületek nagy része az idők során elpusztult, a jelenlegi rekonstrukciók hűen őrzik a Ming és Qing-dinasztiák építészeti stílusát. Az utca mindkét oldalán tradicionális fahomlokzatú üzletek, teaházak, patikák és kézműves műhelyek sorakoznak, ahol a látogatók megfigyelhetik a mesteremberek munkáját.

A Hefang utca különösen híres a hagyományos kínai gyógyászati üzleteiről, ahol évszázados receptek alapján készült teakeverékeket, gyógynövényeket és természetes orvosságokat vásárolhatunk. Az esti órákban az utca még varázslatosabbá válik, amikor a piros lampionok fénye megvilágítja a kövezett utcát.

Qinghefang ősrégi utca

Hangzhou egyik legeredetibb és legautentikusabb negyede, amely megőrizte a császárkori Kína atmoszféráját és építészeti kincseit.

Az utca a Ming és Qing-dinasztiák idején, a 14-19. században élte virágkorát, amikor a város fontos kereskedelmi központtá fejlődött. A keskeny, kövezett utcákat szegélyező épületek fehér falaikkal, fekete cseréptetőikkel és faragott faerkélyeikkel a tradicionális dél-kínai építészet remekei. Az utca különlegessége, hogy itt találhatók a város legrégebbi, még ma is működő boltjai és műhelyei, amelyek közül néhány több mint 300 éves múltra tekint vissza.

A Qinghefang utcán sétálva megcsodálhatjuk az ősi kézműves mesterségek művelőit: selyemhímzőket, legyezőkészítőket, kalligráfusokat és fafaragókat, akik művészetüket generációról generációra adják tovább. Az utca egyik legvonzóbb része a Zhangxian Teaház, ahol a híres helyi Longjing (Sárkánykút) teát kóstolhatjuk meg tradicionális környezetben.

Hat harmónia pagoda (Liuhe pagoda)

A Csien-tang folyó déli partján magasodó, nyolcszögletű pagoda az ókori kínai építészet és mérnöki tudás lenyűgöző példája.

Eredetileg 970-ben épült azzal a céllal, hogy „lecsillapítsa” a Csien-tang folyó hírhedt árapály-hullámait és spirituális védelmet nyújtson a városnak. A mai, 60 méter magas pagodát 1165-ben építették újjá a Song-dinasztia idején, miután az eredeti elpusztult.

A pagoda különlegessége, hogy kívülről 13 emeletesnek tűnik, de valójában csak hét belső szinttel rendelkezik. Ez az optikai illúzió a különleges építészeti megoldásnak köszönhető. A pagoda belsejében spiral lépcsők vezetnek a legfelső szintre, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a folyóra és a városra. Különösen látványos a szeptemberi holdtölte idején: itt figyelhető meg a legjobban a Csien-tang folyó híres „Ezüst Sárkány” árapály-hulláma, amely akár 9 méter magas is lehet.

A komplexum része egy múzeum is, amely a pagoda történetét és a folyó hidrodinamikai jelenségeit mutatja be interaktív kiállításokon keresztül.

Yuhuang-hegy

A város nyugati részén emelkedő 239 méter magas hegy természeti szépségével és vallási örökségével vonzza a látogatókat.

A hegy neve a „Jáde Császár” után kapta, aki a taoista panteon legfőbb istene. A 10. században épült Yuhuang-templom a hegy csúcsán található, és a taoista zarándokok kedvelt célpontja. A templomkomplexum több csarnokból, pavilonból és kerengőből áll, amelyekben értékes szobrok, kalligráfiák és vallási tárgyak találhatók. A Jáde Császár impozáns szobra előtt a hívők rendszeresen mutatnak be áldozatokat és imádkoznak szerencséért, egészségért.

A hegyre vezető ösvény festői tájakon halad keresztül, patakokon, bambuszligeteken és ősi teaültetvényeken át. A Kiotót idéző „Aranycsúcs” kilátóból lélegzetelállító panoráma nyílik a városra és a Nyugati-tóra. A hegy különösen tavasszal gyönyörű, amikor a cseresznyefák és bazsarózsák virágba borulnak, valamint ősszel, amikor a juharfák levelei vörösre és aranyra színeződnek.

Meijiawu teaültetvény

Hangzhou körüli dombok között húzódó festői teaültetvény a világhírű Longjing (Sárkánykút) zöld tea szülőhelye. Kína egyik legértékesebb és legjobb minőségű teájaként ismert.

A Meijiawu-völgy több mint 1300 éves teatermesztési tradícióval rendelkezik, amelyet a Tang-dinasztia idején kezdtek el. Az ültetvények jellegzetes lépcsőzetes kialakítása, ahol a teanövények gondosan nyírt sorai borítják a domboldalakat, különleges látványt nyújt minden évszakban. Az itteni mikroklíma, a megfelelő tengerszint feletti magasság, a termékeny talaj és a köd mind hozzájárulnak a tea egyedülálló ízéhez és aromájához.

A látogatók részt vehetnek teaszüreten, különösen március végén és április elején, amikor a legértékesebb, tavaszi első hajtásokat szedik. A helyi teaházakban megfigyelhető a hagyományos teakészítés folyamata, és természetesen kóstolóra is lehetőség nyílik. A szakértők bemutatják a különböző minőségű teák közötti különbségeket, és elmagyarázzák, hogyan lehet felismerni a valódi Longjing teát.

Az ültetvény területén tradicionális parasztházak is találhatók, ahol a látogatók autentikus tea-inspirálta fogásokat kóstolhatnak meg, például teával főzött tojást vagy teával ízesített bambuszrügyet.

Zhejiang Tudományos és Technológiai Múzeum

Ez a modern, interaktív múzeum a Nyugati-tó közelében található, és izgalmas betekintést nyújt a tudomány világába mind a gyerekek, mind a felnőttek számára.

A 2009-ben megnyitott, futurisztikus dizájnú épület hat emeleten több mint 10.000 négyzetméternyi kiállítási területtel rendelkezik. A múzeum különlegessége, hogy szinte minden kiállítási tárgyat meg lehet érinteni és ki lehet próbálni, így a látogatók nem passzív szemlélői, hanem aktív részesei a tudományos felfedezéseknek.

A földszinten található a „Természettudományok csarnoka”, ahol fizikai és kémiai kísérleteket végezhetünk, és megfigyelhetjük a természet alapvető törvényszerűségeit. Az alsó szinten a „Föld titkai” kiállítás látványos bemutatókon keresztül ismerteti meg a látogatókat a geológiai folyamatokkal, földrengésekkel és vulkánkitörésekkel.

Különösen népszerű a 4D moziterem, ahol a nézők nemcsak látják és hallják, de érzik is a bemutatott természeti jelenségeket. A felső emeleteken az űrkutatás, a robotika és a modern technológia vívmányai kaptak helyet, beleértve egy működő robotlabort, ahol a látogatók programozhatnak és irányíthatnak különböző robotokat.

Nemzeti Selyemmúzeum

Ez a különleges múzeum Kína egyetlen, kifejezetten a selyem történetének és kultúrájának szentelt múzeuma, amely átfogó képet nyújt erről az évezredes kínai iparágról.

A múzeum négy pavilonból áll egy hagyományos kínai kertben, a Yuhuang-hegy lábánál. Az impozáns épületegyüttes 2016-ban teljes felújításon esett át, és ma modern multimédiás eszközökkel mutatja be a selyem ősi történetét. A látogatók nyomon követhetik a selyemkészítés teljes folyamatát a selyemhernyók tenyésztésétől kezdve a fonáson és festésen át a szövésig. Élő bemutatókon figyelhetjük meg, hogyan bontják le a gubókat, sodorják a fonalakat, és szövik a tradicionális mintákat a mesteremberek.

A múzeum legértékesebb részét a történelmi textilgyűjtemény képezi, ahol több ezer éves, rendkívül jó állapotban megőrzött selyemdarabok is láthatók. Különösen lenyűgöző a Han-dinasztia korából származó, tökéletesen konzervált selyemruhák gyűjteménye, valamint a császári udvar számára készített ceremoniális öltözékek.

A múzeum egyik termében rekonstruálták a híres „Selyemút” fontosabb állomásait, bemutatva, hogyan jutott el ez az értékes kínai luxustermék távoli országokba, és milyen kulturális cserét indított el az ókorban és a középkorban.

Hu Qingyu gyógyszertár múzeum

Ez a páratlan múzeum egy több mint 140 éves, még ma is működő tradicionális kínai gyógyszertárban kapott helyet, és betekintést nyújt a kínai gyógyászat évezredes hagyományaiba.

A gyógyszertárat 1874-ben alapították a Qing-dinasztia idején, és hamar híressé vált kiváló minőségű gyógynövényeiről és egyedi receptjeiről. Az eredeti épület gyönyörűen megőrzött Qing-kori építészeti elemekkel rendelkezik: faragott faoszlopokkal, díszes tetőszerkezettel és hagyományos udvarházakkal. A múzeumi rész bemutatja a tradicionális kínai orvoslás alapelveit, diagnosztikai módszereit és terápiás eljárásait interaktív kiállításokon keresztül.

A gyógyszertár legizgalmasabb része az eredeti berendezésű gyógyszerkészítő műhely, ahol a látogatók megfigyelhetik, hogyan készülnek ma is a hagyományos gyógyszerek. Több száz fiók sorakozik a falakon, amelyekben különböző gyógynövényeket, ásványokat, állati eredetű összetevőket tárolnak, mindegyiket saját kínai írásjellel megjelölve.

A múzeum különleges része a „Híres orvosok csarnoka”, ahol a kínai orvostudomány legnagyobb alakjainak, köztük Li Shizhen és Sun Simiao munkásságával ismerkedhetünk meg. A látogatás végén a még ma is működő patika részlegben vásárolhatunk autentikus kínai gyógynövénykészítményeket, teakeverékeket és természetes kozmetikumokat.

Hangzhou időjárása: mikor a legjobb ideutazni?

Hangzhou négy évszakos, párás szubtrópusi éghajlattal rendelkezik, amely forró, csapadékos nyarakat és enyhe, időnként hűvös teleket foglal magában.

Tavasz (március-május):

A tavasz kellemesen meleg és fokozatosan egyre naposabb. Az átlaghőmérséklet 10–22°C között mozog, és a csapadék mennyisége tavasszal fokozatosan növekszik. Áprilisban és májusban a cseresznyefák virágzása különleges hangulatot ad a városnak, így ez az egyik legvonzóbb időszak a turisták számára.

Nyár (június-szeptember):

A nyár Hangzhouban forró és rendkívül párás, gyakori esőzésekkel és viharokkal. Az átlaghőmérséklet 25–35°C között alakul, de a magas páratartalom miatt a hőérzet ennél is nagyobb lehet. Júniusban kezdődik az esős évszak, amely heves záporokat hoz, míg augusztusban és szeptemberben tájfunok is előfordulhatnak.

Ősz (szeptember-november):

Az ősz az egyik legkellemesebb évszak Hangzhouban. Az idő enyhébb, az átlaghőmérséklet 15–25°C között mozog, és a csapadék mennyisége jelentősen csökken a nyári hónapokhoz képest. A friss levegő, a kellemes hőmérséklet és az őszi lombszínek miatt ez az időszak ideális városnézésre és szabadtéri programokra.

Tél (december-február):

A hangzhoui tél mérsékelt és viszonylag száraz, az átlaghőmérséklet 3–12°C között alakul. Bár havazás ritkán fordul elő, a hideg, szeles napokon a hőérzet alacsonyabb lehet.

Legjobb időszak az utazásra

Hangzhou látogatásához a legideálisabb időszak a tavasz (március-május) és az ősz (szeptember-november), amikor az időjárás kellemes, a csapadék mérsékelt, és a város természeti szépségei a legjobban élvezhetők.

Interaktív és letölthető térképek

Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!

Ajánlott cikkek

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató