Öt helyen jártam a kínai utazásom során, ebből az első a főváros, Peking volt. Három teljes napot töltöttem itt és a legtöbb látnivalót sikerült is felfedezni.
Ami sajnos kimaradt, az a Kínai Nemzeti Múzeum. Bár ingyenes a belépés, de regisztrálni kell. Na, a május 1. miatti ünnep miatt már nem volt hely. E kivételével azonban szinte minden fontos helyen jártam.
Az 1. részben a fontos tudnivalókat osztottam meg (fizetés, mobilnet, stb), érdemes azzal kezdeni!
Tartalomjegyzék
Utazás, belvárosba bejutás
A Hainan Airlines-szal utaztam sencseni átszállással. Teljesen meg voltam elégedve mindennel. Kétszer kaptunk ételt, közben bármikor lehetett italt kérni. Járt takaró, párna, zokni, szemfedő, fogkefe, fogkrém. Az ülések is rendben voltak, az én 190 cm magasságommal is kényelmesen elfértem.
Kedd délután 1-kor érkeztem a pekingi Capital Airport-ra. Legegyszerűbben az Airport Express gyorsvasúttal lehet a belvárosba utazni (25 jüan a jegy). Jól ki van jelezve az érkezési csarnokban, hogy merre kell menni. Három állomást érint a belvárosban, mindegyiknél át lehet szállni másik metróvonalra.
Metró
Pekingben nagyon sok metróvonal van, szinte mindenhová el tudunk jutni. Én csak metrót használtam, nagyon pontos, tiszta minden (ez minden más város metrójára igaz volt).
A beléptetőkapuknál van több automata, angol nyelvre át lehet állítani. Mindig a célállomás vonalszámát kell kiválasztani és azon belül az úti célt. A rendszer ez alapján kiszámolja, hány jüant kell fizetni (3-6 jüan között mozog az ár távolságtól függően). Kapunk egy kártyát, befelé azt kell az érzékelőhöz érinteni. A kiléptetőkapunál pedig a kártyát a nyílásba kell tenni. Közvetlenül bankkártyát is elfogad az automata!
Fontos, hogy minden metróállomásnál biztonsági ellenőrzés van: a táskát kell csak a szalagra tenni, a mobilt, pénztárcát, stb nyugodtan magunknál tarthatjuk.
Szerda
Szén-hegy
Első utam a Tiltott város északi részén emelkedő hegy (inkább egy nagyobb domb), ahonnan a legjobb kilátás nyílik a belvárosra. Mindössze 10 jüan a belépő.
Valójában egy nagy park, amelynek tetején pagodákat találunk. Innen nagyon szépen láthatjuk, mekkora is a Tiltott város. A sárga cserepek csodás látványt nyújtanak a téglalap alakú területen.



Wangfujing utca
Ezután Peking főutcájához gyalogoltam, közben a Kínai Művészeti Múzeum mellett is elsétáltam.
Amúgy egy fővároshoz képest elég jellegtelen utca: próbál modern lenni, de valahogy nem illik bele a városképbe. Egyszer azért érdemes végigmenni, talán egy katolikus templom és egy szép szocreál típusú épület emelkedik ki.



Qianmen utca
Ide szintén gyalog mentem. A Tiananmen tér legdélibb részén áll az egykori városkapu (Zhengyangmen), onnan kezdődik déli irányba ez a hangulatos sétálóutca.

Ez sokkal kellemesebb utca, tele üzlettel, étteremmel, teaházzal. Az utcáról nyíló utcákban hutongokat is találunk, szóval itt érdemes elidőzni és bebarangolni a környéket. Közlekedik egy látványvillamos is végig az utcán. Gyerekek számára ez remek program lehet.


Az utca végéhez közeledve hirtelen feltámadt a szél és elég hideg lett. Elkezdett csöpögni az eső is, így visszamentem a szállásra, az e napi penzumot teljesítettem. 🙂
Csütörtök
Tiltott város
Az egyik legnépszerűbb látnivaló Pekingben, a Tiananmen térről nyílik. Pont május 1-én volt jegyem, rengetegen voltak. Érdemes online megvenni a jegyet, bár találkoztam magyarokkal, akik ott a helyszínen vettek. 60 jüan a belépő.
A déli részen van a bejárat (Meridian kapu), a híres, Mao képével díszített kapun.


Hatalmas komplexum, sok csodás épülettel és egy kertrésszel. Érdekes belegondolni, milyen fényűzően élhettek egykor a császárok a város közepén. Érdemes elidőzni és végignézni mindent. Nekem kb. 3 órába telt, nem siettem, alaposan kiélveztem a jó időt és kellemes környezetet.





Nyári Palota
A 4-es metróval mentem a Beigongmen állomásig, onnan pár száz méter a bejárat. Ez volt a császárok pihenőhelye: egy hatalmas tó és a parton maga a palota. Én kombinált jegyet vettem (60 jüan), ezzel mindenhova be lehet menni.
Május 1-je miatt rengetegen voltak, de a nagy terület miatt csak néhány helyen volt tömeg. A palotához egy húzós lépcsőzés vezet a tópartról, de a bejárattól is mászni kell egy kicsit. Viszont a látványért bőven megéri! Előtérben a tó és a sok hajó, a háttérben pedig Peking látképe van.

Aki szeret sokat sétálni, annak ajánlom, gyalogolja körbe a tavat. Kb 5 km, de csodás kilátás nyílik mindenhonnan. Aki pedig nem szeretne, az sétahajóval élvezheti a látványt.



Péntek
Még két kötelező látnivaló maradt hátra, ezeket látogattam meg az utolsó napon.
Mennyei béke temploma
Peking és Kína egyik legszentebb temploma egy nagy parkban áll, nem szabad kihagyni! Itt is kombinált jegyet vettem (34 jüan), ezzel közvetlenül a templomba is be lehet menni.
A hosszú hétvége miatt itt is rengetegen voltak: nem elég bejutni, bent a templomhoz vezető kapunál is nagy a sor. Ügyesnek kell lenni, körbe kell gyalogolni és a legkisebb sorba állni. Én ezzel kb 15 perc alatt fel is jutottam a templomot körülvevő térre.


Valóban szép kívülről (be nem mentem, mert hatalmas sor állt), de utólag van egy olyan érzésem, hogy ennél láttam szebbeket is. Oké, tudom, hogy ez egy szent templom, nem elsősorban a szépsége miatt keresik fel.
Lama templom
Peking legjelentősebb buddhista temploma a belváros északi részén, a 2-es és 5-ös metróvonal találkozásánál található.
Már kívülről látszik a felszálló füst, amit a bent gyújtott füstölőket jelzi. Mindenki kap egy köteggel, így mi is kipróbálhatjuk a füstölővel imádkozást vagy csak elmélkedést. Én kipróbáltam, ennél megnyugtatóbb közeget nem találhat az ember. 🙂


25 jüan a belépő, a nagy sor ellenére ide is hamar bejutottam. A pagodák mellett sok Buddha-szobrot és imádkozó tömeget láthatunk. A legnagyobb attrakció a hatalmas, aranyozott, álló helyzetű Buddha. Tényleg monumentális mellette állva.

Hutong
Pekingben járva nem maradhat ki legalább egy hutong felkeresése! Ezek a régi időket idézik meg, nagyjából így néztek ki a múlt utcái. Leszámítva persze az üzleteket…
A Lama templom mellett van egy trendi hutong, Wudaoying néven lehet megtalálni. Pár száz méter hosszú, tele üzlettel, kávézóval, étteremmel, de nagyon hangulatosan van kialakítva. Itt ettem egy jó kínai kaját, hogy ne csak a kifőzdéket próbáljam ki. 🙂

Már kezdett esteledni, így egy fárasztó három nap után visszamentem a szállásra és készültem a másnapi Nagy falas útra. Arról fog szólni a következő rész!