Vietnám fővárosa, Hanoi igazi metropolisszá nőtte ki magát. Ám szerencsére rengeteg történelmi és kulturális látnivaló maradt fenn.
Hanoi az ország északi részén fekszik, közel a Halong-öbölhöz. 1954 és 1976 között Észak-Vietnám, a 11. századtól egészen 1802-ig kisebb megszakításokkal az akkori Vietnám fővárosa volt.
Tartalomjegyzék
Hanoi látnivalók
Ho Chi Minh-mauzóleum
Hanoi egyik legismertebb és leglátogatottabb helyszíne, amely jelentős történelmi emlékhely a vietnámiak számára. A mauzóleumban Ho Chi Minh balzsamozott teste fekszik egy üvegkoporsóban.
Ho Chi Minh nemcsak a vietnami függetlenségi mozgalom ikonikus alakja volt, hanem az ország egyesítője és a szocialista állam megalapítója. Az 1971-es halála után két évvel kezdték építeni és 1975-ben adták át. A moszkvai Lenin-mauzóleum mintájára épült, de a vietnámi hagyományokat is tükrözi.
Ingyenes a belépés, de a látogatóknak tiszteletteljes öltözetet kell viselniük (fedett vállak és térdek), és csendben kell maradniuk az épületen belül. A fotózás és videózás szigorúan tilos a mauzóleum belsejében.
Ho Chi Minh Múzeum
A múzeum bemutatja Ho Chi Minh életét, munkásságát és a vietnámi függetlenségi harc történetét.
Számos személyes tárgy található, amelyek Ho Chi Minhhez kötődnek, beleértve ruháit, kéziratait, könyveit és mindennapi használati tárgyait. A múzeum néhány része szimbolikus kiállításokat is tartalmaz, amelyek nem csak a történelmi eseményekre fókuszálnak, hanem Ho Chi Minh eszméinek és személyiségének szimbolikus jelentőségére.
Elnöki Palota
A kormányzati célokra használt épület szimbolikus jelentőséggel bír a vietnámi történelemben és Ho Chi Minh életében.
1900 és 1906 között építették a francia gyarmati kormányzat számára, és eredetileg a francia Indokína kormányzójának hivatalos rezidenciájaként szolgált. Színe élénk sárga, amely a francia gyarmati építészet egyik jellegzetes vonása Vietnámban.
Napjainkban is főként hivatalos kormányzati célokat szolgál. Itt fogadják a nemzetközi delegációkat és fontos diplomáciai eseményeket rendeznek. A palota belső része nem látogatható a turisták számára, de a kert és a környező épületek igen.
Az 1945-ös függetlenség után Ho Chi Minh lett az ország első elnöke. Bár hivatalosan itt kellett volna laknia, úgy döntött, hogy egy sokkal szerényebb, faépítésű házban, egy kis tó mellett él, amely a kertben található. A ház látogatható, láthatjuk benne az akkor használt tárgyakat, bútorokat.
A palotát körülvevő kert tele van különféle növényekkel és fákkal, amelyek Vietnám különböző részeiből származnak. A kert kellemes sétálóhely.
Hoan Kiem-tó
Hanoi központjában található, az egyik legnépszerűbb turisztikai és kulturális látványosság, valamint a város lakói számára is fontos közösségi tér.
Jelentése „A visszaadott kard tava”, egy legenda miatt kapta a nevét. E szerint a 15. században, amikor Le Loi király sikeresen felszabadította Vietnámot a kínai Ming-dinasztia uralma alól, egy aranyteknős jelent meg a tóban, és visszakövetelte azt a mágikus kardot, amelyet a király a győzelemhez használt. Le Loi visszaadta a kardot, és az aranyteknős eltűnt a tó mélyén.
A tó környéke szépen parkosított, zöldellő növényekkel és fákkal, így kellemes sétaútvonalak szegélyezik.
Thap Rua
A fenti legenda emlékére emelték ezt az építményt a Haon Kiem-tó kis szigetén. Jelentése Teknős-torony.
A 19. század végén építették a francia gyarmati időszak alatt. A helyi hatóságok és egy Nguyen Ngoc Kim nevű gazdag hivatalnok kezdeményezésére emelték. Az építmény három szintes, és jellegzetes kőből készült.
A tó legnagyobb szigetén található, de a sziget olyan kicsi, hogy a torony szinte teljesen elfoglalja. A szigetet nem lehet közvetlenül megközelíteni, így a látogatók csak a tó partjáról csodálhatják meg. Éjszaka kivilágítják, ekkor még szebb a látvány.
Ngoc Son templom
Hanoi egyik legfontosabb vallási nevezetessége a Hoan Kiem-tó északi részén, egy kis szigeten található. Nevét a szigetéről kapta, amelynek jelentése Jade-hegy.
A templom eredetileg a buddhista és taoista hitvilág szent helye volt, és a vietnámi tudományok védőszentjének, Van Xuongnak, valamint a híres hadvezérnek, Tran Hung Daonak szentelték, aki a 13. században sikeresen vezette a vietnami erőket a mongolok ellen.
A templom épületei hagyományos vietnami stílusban épültek, gazdagon díszítve vörös és arany motívumokkal. Több pavilon és szentély található, ahol a látogatók mécseseket gyújthatnak és füstölőket helyezhetnek el.
A templomot egy híres vörösre festett, fából készült híd, a Thue Huc híd köti össze a tó partjával. A híd ívelt formája és élénk színe miatt népszerű fotózási helyszín.
Óváros
A városrész több száz éves múltra tekint vissza, és az egyik legjobb hely, ahol megismerhetjük a vietnámi kultúrát, történelmet és mindennapi életet.
Az óváros már a 13. században kialakult, és eredetileg a város kézműves céheinek központja volt. Minden egyes utca egy-egy kézműves szakma otthona volt, ezért az utcák nevei gyakran a mesterségekhez kötődtek, mint például az „Ezüst utca” (Hang Bac) vagy a „Papír utca” (Hang Ma).
36 utcából áll, amelyek szűkek, kaotikusak és rendkívül nyüzsgőek. Az épületek többsége hagyományos, keskeny, hosszú ház, amelyeket „csőházaknak” neveznek. Ezeket az építészeti megoldásokat a magas telekárak miatt alakították ki, és az épületek sokszor több generációs családok otthonaként szolgálnak. A földszinten gyakran üzletek vagy műhelyek találhatók, míg a felsőbb emeleteken lakások.
Đường Tàu
Hanoi egyik legismertebb és legkülönlegesebb látnivalója egy kis utca az óvárosban, ahol vonat közlekedik.
A vasútvonal közvetlenül a lakóépületek között húzódik, az utcák annyira keskenyek, hogy a vonatok áthaladásakor az embereknek el kell húzódniuk az épületek falához. Ilyenkor az utcai árusok gyorsan összepakolják a dolgaikat, hogy a vonat el tudjon haladni. Miután a vonat elhalad, az élet visszatér a normális kerékvágásba.
A turisták számára az egyik legnagyobb élmény. Rengeteg kép és videó van az interneten, ahogy a vonat centiméterekre halad el a félrehúzódó vagy kávézó emberek mellett.
Bach Ma templom
Az óvárosban lévő épület Hanoi egyik legrégebbi és legjelentősebb temploma.
Jelentése „Fehér Ló”, amely egy legendából származik. Eszerint a templomot a város védőszellemének, egy fehér lónak szentelték, aki segített Lý Thái Tổ királynak a Thang Long Citadella (a későbbi Hanoi) alapjainak lefektetésében.
Építészeti stílusa hagyományos vietnámi formákat követ, gazdagon díszített faragásokkal, színes sárkány- és lómotívumokkal. A templom központi részén egy oltár található, amely a fehér ló szellemének van szentelve.
Thăng Long Citadella
A több mint 1000 éves citadella a vietnámi történelem egyik legfontosabb emlékműve, amely számos dinasztia központja volt. Az UNESCO 2010-ben a Világörökség részévé nyilvánította.
A 7. században épült, de valódi jelentőségét a Lý-dinasztia idején, 1010-ben nyerte el. Ekkor Lý Thái Tổ király a Thăng Long nevet adta a városnak és itt alapította meg a fővárost. A francia gyarmati időszakban az erőd egy részét lebontották, de a megmaradt részek ma is fontos történelmi emlékek.
Legjelentősebb része a zászlótorony. A 33 méter magas torony tetején egy vietnámi zászló lobog, amely a nemzeti büszkeség szimbóluma. A tornyot 1812-ben építették, és megúszta a francia és az amerikai háború pusztításait is.
A Kinh Thien-palota volt a citadella központja, ahol fontos ceremóniákat tartottak. Bár a palota ma már nem áll, a helyszín megmaradt alapjai ma is láthatók. Az impozáns Doan Mon-kapu az egyik fő kapu, amelyet a királyi család és a magas rangú tisztviselők használtak. A Cua Bac-kapu a citadella északi kapuja, amely az egyik legjobban megőrzött kapu a citadella eredeti szerkezetéből.
Vietnámi Irodalmi templom
Az épületkomplexum a vietnámi tudomány, oktatás és konfuciánus filozófia egyik szimbóluma.
1070-ben alapította Lý Thánh Tông király, eredetileg Konfuciusznak és tanítványainak szentelték, hogy ezzel tisztelegjenek a kínai filozófus és tanító előtt. Hat évvel később itt alapították meg Vietnám első egyetemét.
Építészeti stílusában kínai hatások is látszanak. A templom öt különálló udvarból áll. Az első udvar a békét és a harmóniát szimbolizálja. A harmadik udvarban található a híres Khuê Văn Các, egy vörösre festett pavilon, amely a tudományos kiválóság szimbóluma. Az ötödik udvarban található a fő templom, ahol Konfuciuszt és négy legfontosabb tanítványát imádják. Az oltárokon Konfuciusz szobra áll.
Tây Hồ (Nyugati-tó)
A város nyugati részén helyezkedik el, és számos fontos történelmi, kulturális és vallási helyszín veszi körül.
Területe mintegy 500 hektár, Hanoi legnagyobb tava. A tó körül sétányok, pihenők épültek, így remek helyszín sétára. A partról pedig csodás kilátás nyílik a városra.
Tran Quoc pagoda
Hanoi legrégebbi buddhista pagodája, amely a Nyugati-tó déli partján egy kis félszigeten található.
Az eredeti pagodát a 6. században építették, de egy áradás miatt a 17. században helyezték át jelenlegi helyére. A vietnámi uralkodók támogatásával hosszú időn keresztül a buddhista tanítások egyik központja maradt. Az évszázadok során a pagodát többször átépítették és kibővítették, így ma egy impozáns építészeti műemlék.
A pagoda fő épülete egy 11 emeletes, vörös téglából készült torony, amelynek magassága 15 méter. Az épület szerkezete a buddhista szent hegyekre emlékeztet, és minden emeletén egy-egy Buddha-szobor található. A torony tetején egy lótuszvirág-szimbólum látható. Területén több szentély és oltár található, amelyek Buddhának és más vallási alakoknak vannak szentelve.
Egyoszlopos Pagoda
A kis buddhista szentély az egyedülálló építészete miatt híres, mivel egyetlen oszlopra épült, amely egy virágzó lótuszt idéz.
A legendák szerint Lý Thái Tông császár építtette 1049-ben. A történet szerint a császárnak nem volt gyermeke, és egy álom során meglátott egy lótuszon ülő Avalókitésvara bódhiszattvát, aki egy fiút adott neki. Hamarosan megszületett a császár fia, és hálából a császár felépíttette ezt a pagodát a lótusz virág formájára.
A pagoda egy kisebb, fából készült építmény, amelyet egyetlen kőoszlop tart, és egy mesterséges tó közepén helyezkedik el, ahol lótuszvirágok nőnek. Díszes tetővel rendelkezik, amelyet tradicionális vietnami faragások és Buddha-szobrok díszítenek. A belsejében Avalókitésvara bódhiszattva szobra található.
Hoa Lo börtönmúzeum
A város francia gyarmati múltjának és a vietnámi háború időszakának sötét fejezeteit mutatja be.
A gyarmati időszak alatt a börtön borzasztó körülmények között tartotta fogva a politikai foglyokat. Az 1960-as években az észak-vietnámi kormány itt tartotta fogva az amerikai katonai pilótákat. Ők nevezték el a helyet „Hanoi Hilton”-nak. Az egyik legismertebb fogoly John McCain, az Egyesült Államok későbbi szenátora és elnökjelöltje volt.
A múzeumot 1993-ban nyitották meg. A börtön nagy részét lebontották, de a fennmaradt részeket helyreállították, hogy bemutassák az eredeti állapotát. Láthatunk börtöncellákat, kínzóeszközöket és kiállításokat a különböző időszakokról.
Operaház
Ki kell emelni az épületet, ami a francia gyarmati korszak lenyűgöző öröksége.
A 20. század elején azért építették a franciák, hogy a francia közösség számára biztosítsanak egy helyet a kulturális eseményekhez és előadásokhoz. A párizsi Garnier Operaház szolgált mintául.
Az épület neoklasszikus és barokk stílusú, legszebb része a lépcső. belső termeit díszes aranyozott faragások, elegáns csillárok és festett mennyezetek díszítik.
Szent József-katedrális
Hanoi legnagyobb katolikus temploma a francia gyarmati korszakban épült.
A gótikus építészeti stílus jellegzetes példája, főleg a párizsi Notre Dame mintájára épült. A templom színes üvegablakokkal rendelkezik, két tornya 31 méter magas. Orgonája az egyik legnagyobb az országban.
Interaktív és letölthető térképek
Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!