Lettország a Baltikum egyik kevésbé emlegetett országa. Ennek ellenére a természet és a csodás városok miatt megérdemel egy látogatást.
Lettország a Baltikum középső országa: Észtországtól délre, Litvániától északra fekszik a Balti-tenger keleti partvidékén. A természeti értékek sokszínűsége mellett a lett kultúra, a dalünnepek hagyománya, a gazdag népzene és néptánc öröksége, valamint a karakteres építészeti stílusok is vonzzák a látogatókat.
Tartalomjegyzék
Lettország legszebb helyei
Riga
Lettország fővárosa és egyben legnagyobb városa a Daugava folyó partján terül el.
A Baltikum legnagyobb városaként Riga kulturális, gazdasági és történelmi központ, ahol a középkori hangulat találkozik a modern nagyvárosi élettel. Legkiemelkedőbb kincse az UNESCO világörökség részét képező óváros, ahol a színes, keskeny utcák, középkori templomok és kereskedőházak találhatók.
A Dóm tér és a monumentális Rigai Dóm a város szívében található, amely nemcsak építészeti remekmű, hanem egyik legnagyobb orgonájával híres koncerthelyszín is. Riga szecessziós negyede világszerte ismert, ahol több mint 700 szecessziós épület található, amelyek Albert Janowski és Mikhail Eisenstein munkásságának köszönhetők.

Rundāle-kastély
A lett „Versailles”-ként emlegetett pompás barokk kastély az ország déli részén, Bauska közelében található. A 18. században épült főúri rezidencia egyike Lettország legimpozánsabb történelmi épületeinek.
A kastélyt Bartolomeo Rastrelli, az orosz cári udvar olasz építésze tervezte, aki többek között a szentpétervári Téli Palotát is megalkotta. A kastély 138 helyiségében lenyűgöző aranyozások, festett mennyezetek, korabeli bútorok és művészeti alkotások őrzik a balti nemesség egykori fényűző életstílusát. A leglátványosabb terme az Arany Terem és a Fehér Terem, amelyek gazdagon díszített stukkó mennyezetei és falai páratlan művészeti értéket képviselnek.
A kastélyt egy 10 hektáros francia stílusú barokk kert övezi, amely rózsaligetével, szökőkútjaival és geometrikus kialakításával a kastélyegyüttes szerves részét képezi. A rózsakert több mint 2400 rózsafajtának ad otthont, így Európa egyik legnagyobb ilyen gyűjteménye. Nyáron a park különleges zenei eseményeknek, kosztümös előadásoknak ad otthont, amelyek során megelevenedik a 18. századi udvari élet.

Jūrmala
A Rigától mindössze 25 kilométerre fekvő, Lettország legnépszerűbb tengerparti üdülőhelye.
A közel 33 kilométer hosszú, fehér homokos partszakasz és a különleges fenyőerdők egyedülálló mikroklímát teremtenek. A tengerpart széles és sekély vizű, így különösen kedvelt a családok körében.
Jūrmala valójában kisebb települések láncolata, amelyek az évek során egybeolvadtak. A város legismertebb része Majori, ahol a pezsgő sétálóutca, a Jomas iela található számtalan étteremmel, kávézóval és üzlettel.
A város jellegzetes faépítészetéről is híres, a 19. századi és 20. század eleji faragott favillák a cári Oroszország elit nyaralóinak stílusát őrzik. A helyi gyógyiszap és ásványvízforrások miatt évszázadok óta ismert gyógyfürdőhelyként is, ahol számos modern spa és wellnessközpont várja a látogatókat.

Gauja Nemzeti Park
Lettország legnagyobb és legrégebbi nemzeti parkját gyakran „Lett Svájcként” emlegetnek festői szépségű folyóvölgyei és dombvidékei miatt.
A park legfőbb természeti értéke a Gauja-völgy, amely Lettország legmélyebb és leglátványosabb folyóvölgye. A folyó kanyargós útja mentén homokkő sziklák, barlangok és látványos szurdokok alakultak ki az évezredek során. A Zvārte-szikla az egyik legismertebb alakzat. A parkban több mint 500 történelmi és régészeti emlék található, köztük várak, templomok és középkori városok romjai.
A nemzeti park kiváló terepet biztosít az aktív kikapcsolódásra: kajakozás a Gauja folyón, kerékpározás a jól kiépített útvonalakon, vagy túrázás a számos jelzett ösvényen. Télen a park téli sportok paradicsomává válik, különösen Sigulda környékén.

Daugavpils
Lettország második legnagyobb városát a történelem során különböző hatalmak – lengyelek, oroszok, svédek – uralták, így rendkívül sokszínű kulturális örökséggel rendelkezik.
Legjelentősebb építészeti emléke a monumentális Daugavpilsi erőd, amely a 19. században épült, és Kelet-Európa egyik legnagyobb katonai építménye. Az erőd ma kulturális központként működik, ahol múzeumok, galériák és műhelyek kaptak helyet. Különleges értéke a Mark Rothko Művészeti Központ, amely a világhírű expresszionista festőnek, a város szülöttének állít emléket eredeti művekkel és interaktív kiállításokkal.
Daugavpils belvárosa elegáns, 19. századi épületekkel büszkélkedik, ahol a különböző építészeti stílusok – klasszicista, eklektikus, szecessziós – láthatók. A város etnikai sokszínűsége megmutatkozik a vallási épületekben is: ortodox és katolikus templomok, zsinagógák és óhitű imaházak találhatók egymás közelében.

Turaida vár
A Gauja folyó völgyében, Sigulda közelében magasodó vöröstéglás vár a 13. században épült a Rigai Püspökség védelmére. A „Turaida” név livóniai nyelven „Isten kertjét” jelent.
A középkori vár legmagasabb pontja a 38 méteres főtorony, amelynek tetejéről lenyűgöző panoráma nyílik a Gauja-völgyre és a környező erdőkre. A várban található múzeumi kiállítás bemutatja a livóniai lovagok életét, a középkori hadviselést és a vár történelmét az évszázadok során. A várhegy területén található a Turaida Múzeumrezervátum, amely több mint 42 hektáron terül el, és számos történelmi épületet, emlékművet és régészeti lelőhelyet foglal magába.
A vár környékén húzódik a Dainu-hegy, egy szoborpark, amely a lett népdalok és mondák világát jeleníti meg. A park közepén áll Turaida Rózsájának szobra, aki a lett folklór egyik legismertebb alakja, és tragikus szerelmi története miatt a hűség szimbólumává vált. A várhoz tartozó területen található a középkori fatemplom is, amely Lettország egyik legrégebbi faépítészeti emléke, és ma is kedvelt esküvői helyszín.

Kuldīga
A Venta folyó partján fekvő kisváros Lettország egyik legbájosabb települése, ahol az idő mintha megállt volna a 17-18. században.
Legfőbb nevezetessége Európa egyik legszélesebb vízesése, a Ventas Rumba, amely 249 méter széles, bár csak 1,8-2 méter magas. Nyáron különleges látvány, amikor lazacok próbálnak felugrani a vízesésen.
A város történelmi központja, a tégla és fatemplomokkal, keskeny, macskakővel burkolt utcákkal és vörös tetős házakkal úgy maradt fenn, ahogyan több száz évvel ezelőtt felépült. Nem véletlen, hogy számos film forgatási helyszínéül szolgált.

Slītere Nemzeti Park
A Lettország északnyugati részén, a Kurland-félszigeten található nemzeti park a Balti-tenger partvidékének egyik legérintetlenebb területe.
Különlegessége, hogy itt találkozik a szárazföld, a tenger és a Kurland-lagúna, így rendkívül változatos élőhelyeket foglal magába. A park egyik legkülönlegesebb természeti képződménye a „Kék-hegyek”, egy 20-30 méter magas, az egykori tengerpart meredek sziklafala, amely 10.000 évvel ezelőtt alakult ki.
Egyik szimbóluma a Slītere világítótorony, amely 1849-ben épült, és ma kilátóként és múzeumként működik. Csodás kilátás nyílik a környező erdőkre és a tengerre.
A liv part, a park északi részén található keskeny partszakasz különleges kulturális értéket képvisel: ez volt az ősi liv nép utolsó lakóhelye, akiknek nyelve és kultúrája fontos része Lettország örökségének.
Cape Kolka
Lettország legészakibb pontja, ahol a Balti-tenger és a Rigai-öböl találkozik.
A Kolka-fok különlegessége, hogy bizonyos időjárási körülmények között jól látható a két tenger vizeinek találkozása, ahol a különböző színű és hőmérsékletű vizek határvonalat képeznek.
Cēsis vára
Lettország egyik legrégebbi és legjobb állapotban fennmaradt középkori vára a festői Cēsis városában található. A 13. században épült erődítmény a Livóniai Lovagrend székhelye volt, és fontos szerepet játszott a régió történelmében.
A váregyüttes két fő részből áll: a középkori lovagrendház romjaiból és az újabb, 18. századi kastélyból. A régi vár romjai között különösen érdekes a jól megőrzött várkápolna, a lovagterem és a masszív védőtorony. Az újabb kastélyban található a Cēsis Történeti és Művészeti Múzeum, amely átfogó kiállításokat mutat be a vár és a régió történelméről.
A vár megtekintése különleges élmény, hiszen a látogatók hagyományos gyertyalámpással fedezhetik fel a sötét várfolyosókat és pincéket, ahogyan a középkorban is tették.
Cēsis városa maga is történelmi gyöngyszem, középkori utcaszerkezettel, Szent János-templommal és bájos piactérrel. A város gazdag kulturális élettel büszkélkedhet, különösen nyáron, amikor számos fesztivál és kulturális esemény vonzza a látogatókat.

Liepāja
Lettország harmadik legnagyobb városát gyakran „a szél városának” neveznek.
Egyik legfontosabb nevezetessége a „Karostas” katonai börtön és erőd, amely a cári Oroszország idején épült, majd szovjet katonai bázisként működött. Ma ez a „börtönmúzeum” különleges élményt kínál a látogatóknak, akik akár egy éjszakát is eltölthetnek a rideg cellákban.
A város büszkesége a Szent Háromság Székesegyház. Barokk stílusával és monumentális orgonájával – amely a maga idejében a világ legnagyobb orgonája volt – lenyűgöző látványt nyújt. A „Karosta” kerületben található az egykori orosz-orthodox Szent Miklós tengerészeti katedrális, amelynek arany kupolái messziről láthatók.
A várost övező 8 kilométer hosszú fehér homokos strand különösen népszerű a nyári hónapokban, de a kiteboard és windsurf rajongók az év más időszakaiban is látogatják a szeles partszakaszt.

Rēzekne
A „Latgale szíveként” emlegetett város fontos kulturális központja a latgalei régiónak, amely történelmileg, nyelvileg és kulturálisan is elkülönül Lettország többi részétől.
A város legfontosabb szimbóluma a „Latgale Mária” szobor, más néven „Egyesült Latgale”, amely a régió felszabadulását és újraegyesülését szimbolizálja. A városképet meghatározza a monumentális, vörös téglából épült Jézus Szíve Székesegyház, amely a Balti államok egyik legnagyobb katolikus temploma. A Rēzekne Zöld Zsinagóga a város zsidó örökségét őrzi, amely egyike a kevés, a II. világháborút túlélő zsinagógának Lettországban.
A Latgale Kulturális és Történeti Múzeum átfogó képet nyújt a régió gazdag népművészeti hagyományairól, kerámiájáról és népi kultúrájáról.

Ventspils
Lettország egyik legfontosabb kikötővárosa.
A város egyik büszkesége a Ventspils várkastély, amely a 13. században épült a Livóniai Lovagrend számára, és ma a Ventspils Múzeumnak ad otthont. A múzeum interaktív kiállításai bemutatják a város történelmét, a tengeri kereskedelmet és a balti-német kulturális örökséget.
Ventspils külön figyelmet fordít a közterek kialakítására: a város híres a virágóráról, a szökőkutakról és a több mint 70 egyedi utcai tehénszoborról, amelyek a város különböző pontjain találhatók.
