Torino a közeli Milánó mellett méltatlanul kevés figyelmet kap. A város képét és hangulatát meghatározza a középkori Savoyai-ház uralma.
Róma, Milánó és Nápoly után Olaszország negyedik legnépesebb városa, Piemont székhelye. Fontos üzleti, kulturális, és oktatási központ.
Északnyugat-Olaszországban található; északról és nyugatról az Alpok határolja, délről a Monferrato dombság. A Pó folyó kettéosztja a várost, a domboldali és a sík részre. Legmagasabb pontja a Colle della Maddalena (715 méter).
Torinoban sok múzeum van, erről külön cikk is szól!
Tartalomjegyzék
Torino látnivalók
Mole Antonelliana
Torino szimbóluma, amely a maga 167,5 méteres magasságával uralja a város panorámáját.
Az építkezés 1863-ban kezdődött, nem sokkal az olasz egyesítés után, és 1889-ben fejeződött be, az építész, Alessandro Antonelli halála után. A 19. században a világ legmagasabb kőépülete volt.
Eredetileg zsinagógának tervezték, ma pedig a (Olasz) Nemzeti Mozi Múzeumnak ad otthont. Az átrium alatti földszint mennyezetén katalán boltívek találhatók, amelyek viszonylag ritkák Olaszországban, de népszerűek Spanyolországban, ahonnan származnak.
A matematika kedvelői számára külön érdekesség, hogy a kupolán kívülről éjszaka a Fibonacci-sorozat számai világítanak. 🙂
Piazza San Carlo
Torino egyik legfontosabb történelmi tere, amelyet a 17. században alakítottak ki, Carlo Emanuele I. savoyai herceg uralkodása alatt.
A tér impozáns méreteivel és elegáns barokk építészetével tűnik ki. Közepén két jelentős szobor áll, melyek a Savoyai-ház két fontos tagját, Emanuele Filiberto és Carlo Albertot ábrázolják.
Palatinus kapu
Torino egyik legfontosabb római kori emléke, az egész régió egyik legjelentősebb ókori maradványa.
A római Julia Augusta Taurinorum városának északi kapuja volt, amely Kr. u. első században épült. A kapu az ókori római városfal részét képezte, és a város egyik fő bejáratát jelentette. Az idők folyamán átalakították, de az eredeti szerkezete megmaradt.
Két hatalmas négyszögletes toronnyal rendelkezik. A kapu közvetlen környezetében római kori falmaradványok és egyéb régészeti leletek is találhatók.
Királyi Palota (Palazzo Reale)
A város egyik szimbóluma, a palota és kertjei az UNESCO világörökség részei.
Története a 16. századra nyúlik vissza, amikor Emanuele Filiberto, savoyai herceg úgy döntött, hogy Torinót választja a Savoyai-ház fővárosának. Az eredeti épületet a 17. és 18. századok során jelentősen kibővítették és átalakították. Az épület a Savoyai dinasztia hatalmának és gazdagságának szimbóluma lett, és az olasz egységig a család fő rezidenciájaként szolgált.
A palota ma egy gazdag művészeti gyűjtemény otthona, amely a Savoyai-ház történetét és művészetét mutatja be. A gyűjtemény magában foglalja az arisztokratikus életmód tárgyait, régi fegyvereket, porcelánokat, bútorokat, valamint a dinasztia tagjainak portréit. Különösen figyelemre méltó a fegyvertár, amely egyike Európa legjelentősebb fegyvergyűjteményeinek.
Madama-palota (Palazzo Madama)
Torino másik meghatározó épülete szintén a savoyaiak történelméhez kapcsolódik.
Az ókori római kapu helyén a középkorban egy erődítmény épült, amelyet később a Savoyai-ház átalakított. A palota nevét a Savoyai-ház két özvegy hercegnőjéről, Christine Marie-ről és Marie Jeanne Baptiste-ről kapta, akik a 17. és a 18. században laktak itt.
Az épületet 1718-ban Filippo Juvarra barokk stílusú homlokzattal látta el, amely ma is az egyik legjelentősebb részét képezi a palotának. A belső terek között megtalálhatók a régi kápolna, a hercegnők lakosztályai, valamint több díszes terem és galéria.
Ma a Torinói Művészeti Múzeum otthona, amely széleskörű gyűjteményt tartalmaz a régiségektől a modern művészetig. A múzeum gyűjteményében különleges hangsúlyt kapnak a kerámia, a festészet, a barokk bútorok és a díszítőművészet darabjai.
Carignano-palota (Palazzo Carignano)
Az épület fontos szerepet töltött be az olasz egység kialakulásában, így az ország egyik fontos helyszíne.
A palota a 17. században épült, és a Savoyai-Carignano hercegi ág részére készült. Az épületet Guarino Guarini, a barokk építészet egyik legkiemelkedőbb alakja tervezte. Itt alakult meg az első olasz parlament 1861-ben, amikor Olaszország egységes állammá vált.
Külseje figyelemre méltó a díszes barokk stílusával. Az épület középpontjában egy ívelt, kupolával borított központi rész található, amely egyedivé teszi.
Ma a Museo del Risorgimento otthona, amely Olaszország egységesítésének történetét mutatja be. Erről lentebb részletesebben írok!
Parco del Valentino
Torino legnagyobb közparkja a Pó partján fekszik. A park területe több mint 500 ezer négyzetméter, számos sétány és virágoskert található.
A parkban található a Borgo Medievale, egy középkori falu másolata, amely a régi piemonti építészeti stílusokat mutatja be.
Castello del Valentino
A Parco del Valentino parkban található a szintén savoyaiak számára épült.
A 16. századi épületet a 17. században alakították át barokk stílusúvá. A kastélyban számos elegáns terem található, amelyek az egykori királyi és hercegi életstílust tükrözik.
Jelenleg a Torinói Műszaki Egyetem építészeti karának az otthona.
La Venaria Reale
Torino északi városrészén lévő királyi kastélykomplexum az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.
A 17. században II. Károly Emánuel herceg építtette vadászkastélynak. Az idők folyamán a Savoyai-ház egyik legpompásabb rezidenciájává vált. A kastély legfontosabb helyiségei közé tartoznak a Nagy Galéria, a Diana Termek, és a Szent Hubertus-kápolna.
Ma múzeumként és kiállítási központként működik, ahol a Savoyai-ház történetét és művészetét mutatják be. Láthatjuk a korabeli bútorokat, festményeket, szobrokat, textíliákat, kerámiakat és egyéb művészeti tárgyakat, amelyek az egykori uralkodói életstílust tükrözik.
Villa della Regina
A Savoyai-ház királynőinek otthona volt, amely szintén az UNESCO világörökség része.
Az épület és a hozzá tartozó kertek kiemelkedő példái az olasz barokk kert- és építészeti stílusnak. A villa egy hegyoldalban található, csodás kilátás nyílik a városra.
Ma különféle művészeti és történelmi tárgyakat bemutató kiállításoknak ad otthont. A gyűjtemény magában foglalja a korabeli bútorokat, festményeket és díszítőművészeti tárgyakat.
Mastio della Cittadella
A belvárosban található Torino egyik történelmi erődítménye, amely fontos szerepet játszott a város és a környék védelmében.
A 16. században épült, mint a Cittadella erőd része, amelyet a Savoyai-ház rendelt meg a város védelmére. Az erődítmény a város védelmi rendszerének központi elemeként szolgált, különösen fontos szerepet játszott a spanyol és a francia támadások elleni védekezésben. Az évszázadok során az erődítmény több ostromot is átélt, és jelentős katonai jelentőségű volt egészen a 19. századig.
Az erődítmény jellegzetes toronnyal rendelkezik, amely a város fölé magasodik és lenyűgöző kilátást nyújt a városra.
A belső része ma már kiállítóhelyként funkcionál, gyakran rendeznek különböző kiállításokat.
Torino legfontosabb templomai
Keresztelő Szent János-katedrális (Cattedrale di San Giovanni Battista)
A város fő katedrálisa, és a torinói érsekség székhelye. Ismeretségét a Torinoi lepel adja.
A 15. században épült egy román stílusú templom helyén Guarino Guarini tervei alapján. Az épület a reneszánsz és a barokk stílusjegyeit ötvözi, és az évek során több átalakításon és restauráción esett át. A belső tér lenyűgöző, ahol a finoman faragott oltár, a freskókkal díszített mennyezet és a színes üvegablakok a fő látványosságok.
A Torinoi lepel a keresztény vallás legfontosabb és legvitatottabb relikviája. Állítólag ez az a lenvászondarab, amivel Krisztus testét betekerték kereszthalála után. A lepel története hiányos, az bizonyos, hogy 1450 körül került a Savoya-család birtokába és 1578-ban került Torinóba Chambéryből. Az eredeti leplet csak tízévente egyszer állítják ki.
Chiesa di Santa Maria del Monte
A Pó folyó mentén, egy dombra épült a templom, ahonnan szép kilátás nyílik a városra.
A 16. században a kapucinus rend építtette, azóta is szorosan kapcsolódik a város vallási és kulturális életéhez. Leginkább belső tere, amit ki lehet emelni: freskók, szenteket ábrázoló szobrok és gazdagon faragott oltár díszíti. A mennyezet és a falak freskói a bibliai történeteket és a keresztény hit aspektusait mutatják be.
Superga bazilika (Basilica di Superga)
A várostól keletre található templom fontos szerepet tölt be Torino történelmében.
A bazilika építése 1717-ben kezdődött és 1731-ben fejeződött be. II. Viktor Amadeusz, Savoyai herceg megbízásából az egyik legismertebb barokk építész, Filippo Juvarra tervei alapján készült. A bazilika a Savoyai-ház tagjainak temetkezési helyéül is szolgált.
1949-ben egy repülőgép-baleset is történt. Az FC Torino focicsapat gépe itt zuhant le, 31 ember halálát okozva. Egy emlékművet is láthatunk a templom mellett.
A bazilika kilátópont is, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik Torinóra és a környező Alpokra.
Megközelíthető autóval, busszal, vagy a történelmi Superga fogaskerekű vasúttal (ennek lenti végállomása Sassi városrészben van, ami busszal elérhető a belvárosból).
Chiesa della Gran Madre di Dio
A Nagy Istenanya Temploma a Pó folyó mentén, a Ponte Vittorio Emanuele I híd lábánál található.
A templomot a 19. század elején, Napóleon bukása után építették az olasz egység és függetlenség jelképeként, a Savoyai-ház hatalmának visszaállításának emlékére.
A templomot Fernando Bonsignore tervezte neoklasszikus stílusban, a Pantheon és más ókori római templomok mintájára. A templom külső részét egy nagy portikusz és oszlopsor jellemzi, amely a főbejáratot övezi. A templom előtt két szobor áll, amelyek a hitet és a vallást szimbolizálják.
Basilica di Maria Ausiliatrice
A szalézi rend egyik legfontosabb temploma a Mária Segítsége bazilika nevet jelenti.
Bosco Szent János kezdeményezésére épült, aki a rend alapítója volt. Szegény sorsú gyerekekkel foglalkozott, tanította őket. Sírhelye itt található.
Csodás klasszikus barokk stílusú templom, amelynek homlokzata Mária életének és a keresztény tanításoknak fontos jeleneteit ábrázolja.
Interaktív és letölthető térképek
Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!