Philadelphia látnivalók, időjárás, térképek

by radopeter1983
Philadelphia látnivalók, időjárás, térképek

Philadelphia az Egyesült Államok egyik legrégebbi és legjelentősebb történelmi városa, amely tele van lenyűgöző látnivalókkal, gazdag kultúrával és izgalmas programokkal. Az amerikai függetlenség bölcsőjeként kötelező úti cél minden történelemrajongó számára!

A gyakran „Testvéri Szeretet Városának” nevezett Philadelphia Pennsylvania állam legnagyobb városa, és az Egyesült Államok alapításának történetében kulcsszerepet játszott. A Washington és New York között fekvő város ideális megállóhely az utazóknak.

Philadelphia látnivalók

Independence Hall

Az amerikai nemzet születésének legfontosabb helyszíne és az UNESCO Világörökség része.

Ebben az impozáns téglaépületben írták alá 1776. július 4-én a Függetlenségi Nyilatkozatot, majd 1787-ben itt alkották meg az Egyesült Államok alkotmányát is. Az épület a 18. századi georgiánus építészet kiváló példája, amelyet William Strickland tervezett. A történelmi jelentőségű gyűlésterem eredeti bútorokkal van berendezve, beleértve azt az asztalt is, amelynél az alapító atyák aláírták a Függetlenségi Nyilatkozatot.

A látogatók ingyenes, vezetett túrákon vehetnek részt, ahol szakképzett idegenvezetők elevenítik fel a történelmi események jelentőségét. Az épület körül található Independence National Historical Park további történelmi épületeket és múzeumokat foglal magában, amelyek együttesen mutatják be az amerikai demokrácia születésének legfontosabb mozzanatait. A park több mint 20 épületből áll.

Itt született meg az Egyesült Államok
Itt született meg az Egyesült Államok

Liberty Bell

A szabadság egyik legismertebb jelképe az Egyesült Államokban az amerikai függetlenségi mozgalom ikonikus szimbólumává vált.

A harangot eredetileg 1752-ben öntötték Londonban, és Philadelphia állami házában helyezték el. Leghíresebb ismertetőjele a harang oldalán végighúzódó repedés, amely az 1830-as években keletkezett. A harangon olvasható bibliai idézet (Hirdess szabadságot az egész földön, annak minden lakosának) különös jelentőséget kapott az amerikai szabadságmozgalom idején.

Manapság a Liberty Bell Center modern kiállítóterében található. A kiállítás betekintést nyújt abba is, hogyan vált a harang a polgárjogi mozgalmak, a női egyenjogúság és más társadalmi igazságossági küzdelmek szimbólumává az évszázadok során. Megtekintése ingyenes, és a látogatók közelről csodálhatják meg ezt a nemzeti kincset.

A függetlenség szimbóluma
A függetlenség szimbóluma

Benjamin Franklin Parkway

Philadelphia egyik legimpozánsabb sugárútja számos eseménynek ad otthont.

A közel egy mérföld hosszú, széles sugárutat az 1900-as évek elején tervezték a párizsi Champs-Élysées mintájára, és 1917-ben kezdődött el a kivitelezése. A sugárút két végpontja a City Hall és a Philadelphiai Művészeti Múzeum, amelyek között zászlókkal díszített, fákkal szegélyezett sétány húzódik.

A Benjamin Franklin Parkway mentén található a város kulturális intézményeinek lenyűgöző gyűjteménye: a Barnes Foundation, a Rodin Múzeum, a Franklin Institute tudományos múzeum, a Free Library of Philadelphia központi könyvtára és a természettudományi akadémia is. Az út mentén számos szobor és köztéri művészeti alkotás látható, köztük több híres személyiség szobra és a „Szeretet” szobor, Robert Indiana ikonikus alkotása.

Városháza

Philadelphia városházája a világ legnagyobb működő kormányzati épülete műemlékvédelem nélkül, és a város központi részén helyezkedik el.

Az 1871 és 1901 között épült városháza a francia második császárság építészeti stílusában készült, John McArthur Jr. tervei alapján. A 167 méter magas tornyot William Penn, Pennsylvania alapítójának 11 méteres bronzszobra koronázza. Sokáig érvényben volt egy íratlan szabály, miszerint Philadelphia belvárosában egyetlen épület sem lehetett magasabb, mint William Penn szobra.

Az épület belső tereit gyönyörű szobrok, freskók és faragványok díszítik, amelyek Pennsylvania történelmét és kulturális örökségét ábrázolják. A látogatók részt vehetnek vezetett túrákon, amelyek során feljuthatnak a torony kilátójába is, ahonnan páratlan panoráma nyílik a városra.

A világ egyik legszebb városházája
A világ egyik legszebb városházája

One Liberty Observation Deck

Philadelphia egyik legmodernebb látványossága csodás kilátást kínál a város panorámájára.

Az 57 emeletes One Liberty Place felhőkarcoló tetején található kilátóterasz 2015-ben nyílt meg a nagyközönség előtt. A 269 méter magasságban elhelyezkedő fedett kilátóteraszról a látogatók akár 60 kilométeres körzetben is láthatják a várost és környékét. A felhőkarcoló maga a város egyik legimpozánsabb épülete, Helmut Jahn tervei alapján épült, és a Chrysler Building art deco stílusát idézi.

A kilátóteraszhoz vezető úton interaktív kiállítások mutatják be Philadelphia történelmét, kultúráját és híres személyiségeit. A lift, amely feljuttatja a látogatókat a megfigyelőszintre, maga is egyedülálló élményt nyújt, mivel a falakon videovetítések kísérik az utazást.

Szent Péter és Pál katedrális

Philadelphia egyik legimpozánsabb vallási épülete a Philadelphiai Római Katolikus Főegyházmegye székesegyháza.

A katedrálist 1846 és 1864 között építették, és a korai amerikai katedrálisok között az egyik legszebb példája az olasz reneszánsz építészetnek. A templom impresszív homlokzatát dór oszlopok díszítik, és két 64 méter magas torony koronázza. A templom építése Napoleon LeBrun tervei alapján kezdődött, majd John Notman építész fejezte be a munkát.

A székesegyház beltéri kialakítása ámulatba ejtő: a főhajót 26 korinthoszi oszlop szegélyezi, a mennyezetet pedig gyönyörű freskók díszítik. A templom büszkesége a lenyűgöző főoltár, amely carrarai márványból készült, valamint a hatalmas orgona, amely koncertek népszerű helyszíne.

A katedrális a filmrajongók számára is ismerős lehet, hiszen itt forgatták az Oscar-díjas „A Keresztapa” című film egyik legikonikusabb jelenetét.

Az olasz építészet egyik remek példája
Az olasz építészet egyik remek példája

Logan Square

A város egyik legnépszerűbb közösségi tere és Philadelphia öt eredeti tervezésű terének egyike, amelyet William Penn alapító vázolt fel a 17. században.

A tér középpontjában helyezkedik el a lenyűgöző Swann Memorial Fountain, más néven a Logan Square szökőkút, amelyet Alexander Stirling Calder szobrászművész alkotott 1924-ben. A szökőkút három nagyméretű bronzszobrát a térképen szereplő Philadelphia környéki folyók – a Delaware, a Schuylkill és a Wissahickon – ihletik.

Fairmount Park

Az Egyesült Államok egyik legnagyobb városi parkhálózata.

A több mint 2000 hektáros terület a Schuylkill folyó két partján terül el, és gazdag történelmi múltra tekint vissza. A park eredeti területét az 1800-as évek közepén hozták létre a város ivóvízkészletének védelme érdekében. A parkban számos történelmi jelentőségű épület található, köztük a Strawberry Mansion, a Cedar Grove és a Lemon Hill kúria, amelyek a 18. és 19. századi philadelphia építészet gyönyörű példái.

A park természeti szépségei között megemlítendő a Japanese House and Garden (Shofuso), amely egy autentikus 17. századi japán teaház és kert. A Horticulture Center egzotikus növények és virágok lenyűgöző gyűjteményét mutatja be.

Elfreth’s Alley

Az Egyesült Államok egyik legrégebbi lakóutcája élő múzeumként őrzi Philadelphia gyarmati korszakának építészeti örökségét.

Az 1703-ban kialakított keskeny, macskaköves utca 32 lakóházat foglal magában, melyek többsége még az 1700-as években épült. Két ház, a 124-es és 126-os számú, múzeumként működik, ahol korhű berendezések és tárgyak mutatják be az egykori lakók életmódját.

Az épületek a korabeli georgiánus és szövetségi építészeti stílusok kitűnő példái, amelyek az elmúlt háromszáz év alatt alig változtak. Az utca nevét Jeremiah Elfreth-ről, egy 18. századi kovácsról és ingatlanfejlesztőről kapta.

Az Elfreth’s Alley Association rendszeresen szervez különleges eseményeket, mint például a „Deck the Alley” ünnepséget karácsonykor, amikor a házak különleges ünnepi díszítést kapnak, vagy a „Fete Day” nyári fesztivált, amikor egyes magánházak is megnyitják kapuikat a látogatók előtt.

Reading Terminal Market

Philadelphia egyik legikonikusabb gasztronómiai központja több mint 125 éve várja a látogatókat változatos étel- és termékkínálatával.

A piac 1893 óta működik ugyanazon a helyen, a korábbi Reading Railroad terminál épületében. A 7800 négyzetméteres fedett piac több mint 80 kereskedőt foglal magában, akik helyi és nemzetközi ételeket, friss terményeket, húsokat, sajtokat, pékárukat és kézműves termékeket kínálnak.

A látogatók megkóstolhatják a város jellegzetes ételeit, mint például a híres philadelphia sajtos steaket, a scrapple-t vagy a whoopie pie-t. A piac különleges atmoszférája, a friss ételek illata és a kereskedők barátságos hangulata egyedülálló élményt nyújt.

Eastern State Penitentiary

Ez a gótikus jellegű egykori börtön Philadelphia egyik legkülönlegesebb történelmi helyszíne, amely ma múzeumként működik és a büntetés-végrehajtás történetét mutatja be.

Az 1829-ben megnyitott büntetés-végrehajtási intézmény az első volt a világon, amely az ún. „pennsylvaniai rendszert” alkalmazta, ahol a rabok teljes elszigeteltségben töltötték büntetésüket. A csillag alakú alaprajz, a vastag kőfalak, a boltíves folyosók és a középkori várakra emlékeztető külső megjelenés John Haviland építész tervei alapján készült.

A börtön olyan hírhedt bűnözőknek adott otthont, mint Al Capone, akinek luxuscellája ma is megtekinthető. A látogatók audioguide segítségével fedezhetik fel a komplexumot, amely részletesen bemutatja a fogvatartottak életét és a börtön történetét.

Két különleges programja is van. A „Terror Behind the Walls” nevű halloweeni esemény az ország egyik leghíresebb szellemházas attrakciója. A „Bastille Day” ünnepség a francia forradalom eseményeit idézi meg humoros formában.

Minden információ itt található!

A börtön ma múzeum
A börtön ma múzeum

Philadelphiai Művészeti Múzeum

A város egyik legkiemelkedőbb kulturális intézménye és az Egyesült Államok egyik legnagyobb művészeti múzeuma.

A neoklasszikus stílusú, görög templomra emlékeztető épületet 1919 és 1928 között építették Horace Trumbauer és Julian Abele tervei alapján. A múzeum ikonikus lépcsősoráról, amelyet a filmrajongók Rocky Balboa híres jelenetéből ismerhetnek, lenyűgöző kilátás nyílik a Benjamin Franklin Parkway-re és a városra. A múzeum előtt áll a híres Rocky-szobor, amelyet a Rocky III film forgatása után adományoztak a városnak.

Lenyűgöző gyűjteménye több mint 240.000 műalkotást tartalmaz a világ minden tájáról, többek között jelentős európai, amerikai és ázsiai művészeti alkotásokat. Különösen gazdag az impresszionista és poszt-impresszionista festmények gyűjteménye, beleértve Monet, Van Gogh, Cézanne és Renoir műveit. A múzeum büszkélkedhet a világ egyik legnagyobb Marcel Duchamp gyűjteményével is, beleértve a híres „Lépcsőn lemenő akt” című festményt.

Minden információ itt található!

A múzeum előtt áll a híres Rocky-szobor
A múzeum mellett áll a híres Rocky-szobor

Barnes Foundation

Ez a rendkívüli művészeti intézmény a világ egyik legnagyobb és legértékesebb magángyűjteményének ad otthont: különösen gazdag impresszionista, poszt-impresszionista és korai modern festményekben.

A gyűjteményt Dr. Albert C. Barnes alapította 1922-ben, aki korán felismerte a modern művészet jelentőségét, és saját vagyonát a műalkotások gyűjtésére fordította. 2012-ben költözött jelenlegi, modern épületébe a Benjamin Franklin Parkway-n, amelyet Tod Williams és Billie Tsien terveztek.

A gyűjtemény lenyűgöző: 181 Renoir (a világ legnagyobb gyűjteménye), 69 Cézanne, 59 Matisse, 46 Picasso, 21 Soutine, 18 Rousseau és 7 Van Gogh festmény, valamint számos más jelentős művész alkotása található itt. Dr. Barnes egyedi elrendezést alkalmazott: a festményeket nem kronológiai vagy stilisztikai szempontok szerint csoportosította, hanem esztétikai kapcsolatok alapján, gyakran egymás mellé helyezve különböző korok és kultúrák műalkotásait.

A múzeum különlegessége, hogy a festmények mellett afrikai szobrok, pennsylvaniai német bútorok és kézműves vasáruk is láthatók, amelyek Dr. Barnes szerint fontos vizuális párbeszédet folytatnak a festményekkel.

Minden információ itt található!

Mütter Múzeum

Philadelphia egyik legkülönlegesebb kulturális intézménye az orvostudomány történetét, anatómiai rendellenességeket és orvosi ritkaságokat mutat be.

A múzeumot 1858-ban alapította Dr. Thomas Dent Mütter, a Jefferson Medical College sebészprofesszora, aki gyűjteményét a College of Physicians of Philadelphia-nak adományozta. A viktoriánus stílusú „kabinet múzeum” eredeti célja az orvosi kutatás és oktatás támogatása volt, de mára egy lenyűgöző, bár néha bizarr gyűjteménnyé nőtte ki magát.

A múzeum kiállításai között találhatók anatómiai preparátumok, patológiai minták, régi orvosi eszközök és történelmi orvosi fényképek. A gyűjtemény legismertebb darabja közé tartozik a „The Soap Lady” (egy női holttest, amely különleges kémiai folyamat során szappanszerű anyaggá alakult). A múzeum továbbá őrzi Dr. Joseph Hyrtl európai koponyagyűjteményét, amely 139 emberi koponyából áll, és Philadelphia óriásnőjének, a 229 cm magas Mary Ashberry-nek a csontvázát is.

Minden információ itt található!

Philadelphia időjárása: mikor a legjobb ideutazni?

Philadelphia négy évszakos éghajlattal rendelkezik, amely nedves, kontinentális jellegű, forró nyarakkal és hideg telekkel.

Tavasz (március-május):

A tavasz Philadelphiában kellemes és fokozatosan melegedő időszak. Az átlaghőmérséklet 7-22°C között mozog, és a város parkjai, kertjei virágba borulnak. Április közepétől a cseresznyefák virágzása különleges látványt nyújt, különösen a Fairmount Parkban. A tavasz kiváló időszak a városnézésre, bár az időjárás még változékony lehet, így érdemes rétegesen öltözködni.

Nyár (június-augusztus):

A nyár forró és párás, az átlaghőmérséklet 21-32°C között alakul, de gyakran előfordulnak 35°C feletti hőhullámok is. A magas páratartalom miatt a hőérzet gyakran magasabb a tényleges hőmérsékletnél. A nyári zivatarok gyakoriak, különösen a késő délutáni, kora esti órákban.

Ősz (szeptember-november):

Az ősz talán a legszebb évszak Philadelphiában. Az idő fokozatosan hűvösebb lesz, az átlaghőmérséklet 8-25°C között mozog. A fák lombjai gyönyörű színekben pompáznak, különösen október közepén. A levegő kevésbé párás, mint nyáron, így ez az időszak ideális a szabadtéri programokhoz és városnézéshez.

Tél (december-február):

A philadelphiai tél hideg, az átlaghőmérséklet -2 és 7°C között alakul. Havazás rendszeresen előfordul, bár a vastag hótakaró nem marad meg sokáig a városban.

Legjobb időszak az utazásra:

Philadelphia látogatásához a legideálisabb időszak a késő tavasz (április-május) és a kora ősz (szeptember-október), amikor az időjárás kellemes, a csapadék mérsékelt, és a város természeti szépségei valamint történelmi látnivalói a legjobban élvezhetők.

Interaktív és letölthető térképek

Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!

Ajánlott cikkek

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató