A Mátra hazánk egyik legnépszerűbb túrahelye, köszönhetően a Kékesmek, amely Magyarország legmagasabb pontja. Ám ezenkívül sokféle szórakozási, kulturális és természeti programot rejt!
A Mátra az Északi-középhegység egyik, vulkanikus eredetű tagja a Cserhát és a Bükk között.
Itt található a mai Magyarország két legmagasabb hegycsúcsa, a Kékes (1014 m) és a Galya-tető (965 m). A 100 legmagasabb magyar hegycsúcs között 26 mátrai található, ezzel a 2. helyezett átlagmagasságban a Bükk-vidék után.
Tartalomjegyzék
Mátra látnivalók, kirándulási lehetőségek
Kékes
A Mátra és Magyarország legmagasabb pontja, ahol egy TV-torony is áll kilátóként funkcionálva. A csúcspontot egy nemzeti színűre festett kő jelképezi.
A 180 m magas torony egyik szintjén zárt körpresszó működik, felette, 45 m magasan nyitott kilátószinttel.
Autóval is könnyen megközelíthető, Mátraházánál a Kékestetői úton a kilátó alatti parkolóig fel lehet menni.
A csúcson az Országos Kéktúra is áthalad.
Galya-kilátó
A Galya-tető egyik csúcsán, a 955 méter magas Péter hegyesén áll. Az ország legmagasabban álló, kifejezetten e célból épült kilátója.
Tetőterasza 360°-os panorámát biztosít;[2] kelet felé a kéklő Bükk látható, nyugatra a Börzsöny és a Cserhát tájai, északra pedig a szlovák hegyvonulatokat figyelhetjük meg. Tiszta időben a Mecsekig, illetve a Magas-Tátráig is ellátni.
A kilátónál az Országos Kéktúra is áthalad.
Ilona-völgyi vízesés
Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga, a mesterségesen kialakítottak közül pedig csak a Lillafüredi-vízesés magasabb nála.
Az Ilona-völgyben, az Ilona-patak mentén található.
Parádfürdőről lehet legkönnyebben megközelíteni, a zöld sáv, majd a zöld kör jelzésen 5 km gyalog.
Kisnánai vár
A Mátra délkeleti részén lévő falu vára, a magyar nemesi rezidenciák egyik legszebb, késő középkori emléke.
Nemrég teljes felújításon esett át. Ennek során megerősítették a falakat, az Öreg-toronyban kiállítótermeket hoztak létre, a tetején egyedülálló panorámával, toronyterasz létesült.
A vár tövében, 1880-90 között épült szlovák parasztház. A tájház berendezési tárgyaival, a korabeli paraszti életet mutatják be.
Ágasvár
A Mátra nyugati részén, Pásztó és Mátraszentistván között található a 788 méter magas csúcs.
Egykor erős vár állt itt, melynek mára alig maradtak látható nyomai.
A csúcson az Országos Kéktúra is áthalad és egy népszerű turistaház is épült, amelyet hazánk egyik legszebb fekvésű turistaházának tartják.
Siroki vár
Egertől 20 km-re nyugatra, a Mátra „kezdeténél” található a környék egyik legjelentősebb várromja.
A riolittufa sziklára épített, szabálytalan alaprajzú fellegvár két részre tagozódik: alsó- és felsővárra.
Az alsóvár a legrégibb, legősibb terület, amely keletkezése óta számos átalakuláson ment át. A vár főbejárata az északi fal kiszögelésének védelmében helyezkedett el. Az alsóvár rendbe van hozva és múzeum működik benne.
A felsővárhoz vezető gyalogút három ágra szakad. A középső rész közvetlenül a felsővár nyugati részébe vezet, a két szélső út pedig a vár alatt körbehúzódó alagutat alkot, amely valószínű borospinceként szolgált.
A várat látványos ösvényen körül lehet járni. A bejárattól 400 méterre látható a Barát és az Apáca, két különleges sziklaalakzat, melyek turistaösvényen felkereshetők.
Mátra Múzeum
Gyöngyös belvárosában, az egykori Orczy-kastély épületében található.
Elsősorban a várossal és a Mátra-vidékkel kapcsolatos emlékeket, dokumentumokat gyűjti, egy részüket állandó kiállításon mutatja be. Van vadászati, természettudományi, ásványtani kiállítása is.
Recski Nemzeti Emlékpark
A „magyar Gulag”-nak is nevezik, mivel 1950 és 1953 között munkatábor is létezett itt.
Recsk község központjától 3 kilométerre délnyugatra, a Mátra Csákány-kő nevű hegyének kőbányája közelében található, ahová autóval is eljuthatunk.
A kényszermunkatábor volt rabjainak állít emléket. Megtekinthető az őrtorony, a rabok elszállásolására épített barakk, valamint a tábor szögesdrótkerítésének egy része.
Sás-tó
Magyarország legmagasabban fekvő tava Mátrafüred és Mátraháza között. Kiváló csónakázó- és horgászhely.
A tó mellett egy kilátó és egy kemping is található.
Tarjánka szurdok
A Mátra déli oldalába mélyülő patakvölgy hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb szurdoka.
A természeti értékek és a biztonság miatt csak a Bükki Nemzeti Park által szervezett túráival látogatható.
A szurdokban számos védett növény található, ahol a hegység változatos kőzettípusai is megfigyelhető.
Parádsasvár
A Mátra északi részének egyik legismertebb települése, amely turizmus tekintetében jelentős.
A falu leginkább az üveggyáráról híres. A Kristály Galéria és Kiállítóterem bemutatja az üveggyártás történetét. Sajnos a gyár már régen bezárt és az épületegyüttes is eléggé lepusztult.
A Károlyi-kastély hazánk egyik legszebb ilyen épülete. Az 1881-82-ben épült neoreneszánsz stílusú Károlyi kastély Ybl Miklós tervei alapján készült. A rendszerváltás után az eredeti stílusában építették újra, ma ötcsillagos szálloda.
Parádfürdő
Parádsasvártól keletre Recsk felé fekszik, amely gyógyvizéről híres.
Már a 18. században felfedezték a jótékony hatású termálvizet. A parádi víz vasas, kalcium-, magnézium-hidrogén-karbonátos, szulfátos, timsós gyógyvíz, melynek vas- és mangántartalma jelentős. Alkalmas nőgyógyászati folyamatok kedvező befolyásolására, kimerüléses állapotok kezelésére, ivókúra formájában pedig gyomor és bélrendszeri betegségek kezelésére.
Itt is található egy Károlyi-kastély, amely sajnos lezüllött állapotban van. A klasszicista épület a 18. században urasági nyári lak, majd később már 44 szobás kastély lett.
A Cifra Istálló és Kocsimúzeum a kerék feltalálásától, a díszes főúri hintókig átfogó képet ad a kocsikészítés történetéről. Egy 1880-ban, Ybl Miklós tervei alapján épült eklektikus stílusú épületben található.
2015-ig állt a Rákóczi-fa, amely azóta sajnos eldőlve várja a fotózkodni vágyókat. A legenda szerint a 1710-ben ehhez a fához kötötte lovát.
Szent István király templom
A három falu templomának nevezett templom Mátraszentimre, Mátraszentistván és Mátraszentlászló között a Sztepán-réten, a Kút-hegy oldalában igazi turistacsalogató látnivaló.
Azért ide épülték, mert ez a hely van a három falutól azonos távolságra.
Anyaga terméskő, rusztikusan rakva. A főoltárkép a templomépítő Szt. István királyt ábrázolja.
Mátrai Ásványház
Mátraszentimre faluban található, egy paleontológus professzor volt üdülőjében.
A múzeum a Magyarországon talált ásványokon kívül szép kollekcióval rendelkezik a nagyvilágból is. Összesen mintegy 150 féle ásványt lehet megismerni több mint ezer kiállított ásvány és ásványtársulás megtekintésével.
Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás
Mátrafüreden 1983-tól kezdve állandó kiállításként üzemel.
A gyűjtemény anyagát Szakács Józsefné Mészáros Magda kezdte gyűjteni 1945 után. A Palócföldet bejárva darabról darabra vásárolta össze a régi hímzéseket, lakástextileket, viseleti darabokat.
Egy babakollekcióval a magyar történelmi öltözeteket kívánják bemutatni. E 12 darabból álló kiállítás a magyar nemesi, polgári öltözködéskultúrát mutatja be a középkortól az 1900-as évek elejéig. Látható itt középkori királyi pár, gótikus, illetve reneszánsz hölgy, késő reneszánsz, barokk, rokokó pár.
Oxygen Adrenalin Park
A Sás-tótól nem messze, Mátrafüred és Mátraháza mellett található egy izgalmas park.
A parkban rengeteg olyan elem van, amelyek kicsiknek és nagyoknak egyaránt kiváló szórakozást nyújt.
Van többek között bobpálya, erdei kalandpark, íjászat, hajtány, légvár, kisállat simogató, libegő, quadpálya.
Minden információ itt található!
Mátravasút
Gyöngyösről, a vasútállomástól nem messze indul két vonalon a kisvasút: Gyöngyös-Mátrafüred (6,3 km) és Gyöngyös–Gyöngyössolymos–Lajosháza–Szalajkaház (13,1 km).
A Szalajkaháztól 5 km-es sétával Mátraszentimrére és Galyatetőre is eljuthatunk.
Minden információ itt található!
Gyöngyösi Állatkert
A kedves kis állatkert a belvárostól kb. 10 percre található.
Nem kell nagy parkra gondolni, de gyerekekkel 1-2 órának programnak tökéletes.
Minden információ itt található!
Interaktív térkép
Ajánlott cikkek
Kattints, ha több magyar cikket szeretnél olvasni!