Mexikóváros látnivalók, térképek

by radopeter1983
Mexikóváros látnivalók, térképek

Mexikóváros a történelméből adódóan is rengeteg látnivalóval rendelkezik. Az azték, spanyol és modern kultúra keveredése miatt egy különleges helyre csöppenhetünk.

A várost Tenochtitlán néven az aztékok alapították 1325 körül. A 16. század első felében Hernán Cortés spanyol konkvisztádor elfoglalta. A piramisok köveiből, azok helyén építették fel palotáikat, templomaikat és az új várost, ami bölcsője lett a mai metropolisznak, Mexikóvárosnak.

A város Latin-Amerika egyik legfontosabb gazdasági központja. Több, világviszonylatban is jelentős sporteseménynek adott otthont, többek között itt rendezték az 1968-as nyári olimpiai játékokat, valamint az 1970-es és az 1986-os labdarúgó-világbajnokság számos mérkőzését.

Mexikóváros látnivalók

Zócalo (Plaza de la Constitución)

Mexikóváros az ország egyik legfontosabb és legnagyobb tere, a UNESCO Világörökség része.

Az azték korszakban is fontos találkozóhely volt, és az ősi Tenochtitlan főtere is ezen a helyen állt. A spanyol hódítást követően a tér átalakult, és mai formájában Mexikó politikai, kulturális és vallási életének központja.

A téren olyan híres épületek találhatók mint a Metropolitana-katedrális, a Palacio Nacional és a Templo Mayor.

Metropolitana-katedrális

A Zócalo téren áll Latin-Amerika legnagyobb és legrégebbi katedrálisa.

Építése közel három évszázadon át, 1573-tól 1813-ig tartott, ezért különböző építészeti stílusok – barokk, reneszánsz, neoklasszikus – ötvöződnek benne. A katedrális az azték Tenochtitlan romjain épült, jelképezve a kereszténység győzelmét az ősi vallás felett. Az épület helyszínét Hernán Cortés választotta, hogy az új gyarmati főváros legfontosabb temploma legyen.

Négy hatalmas harangtorony díszíti az épületet, és összesen 25 harang található bennük. A katedrális egyik legimpozánsabb része az „Altar de los Reyes” oltár, amely a főoltár szerepét tölti be. Színaranyból készült, és részletgazdagságával lenyűgöző látványt nyújt.

A hatalmas katedrális uralja a teret
A hatalmas katedrális uralja a teret

Palacio Nacional

A Zócalo téren található az ország egyik legfontosabb kormányzati épülete, a Nemzeti Palota.

Eredetileg a spanyol hódító, Hernán Cortés lakóhelyéül szolgált, majd a gyarmati kormányzat központja lett. Az épületet a mexikói függetlenség után a mexikói kormány vette birtokba.

Az épület vörös tezontle (vulkáni kő) borítása és díszes homlokzata különleges karaktert kölcsönöz a palotának. Erkélye az a helyszín, ahonnan a mexikói elnök minden évben szeptember 15-én, a Függetlenség Napjának előestéjén megemlékezik a függetlenségi harcról.

A palota belső udvarában található egy sor híres falfestmény, amelyeket Diego Rivera készített 1929 és 1951 között. Ezek a freskók Mexikó történelmét ábrázolják, az ősi azték civilizációktól kezdve a spanyol hódításon és gyarmati időszakon át a függetlenségi harcokig.

A palota szintén a tér meghatározó épülete
A palota szintén a tér meghatározó épülete

Templo Mayor

Szintén a Zócalo téren áll és az ősi azték város, Tenochtitlan fő temploma volt.

Az építmény az azték birodalom vallási és politikai központját jelentette. Két istennek, Huitzilopochtlinak (a nap és a háború istene) és Tlalocnak (az eső és a termékenység istene) szentelték. A templom tetején külön szentélyek voltak, ahol a papok áldozatokat mutattak be, köztük állatáldozatokat, de akár emberáldozatokat is.

A romokra véletlenül bukkantak 1978-ban. Az ásatások során feltárták a templom alapjait és számos műtárgyat. A romok mellett található múzeumban több ezer leletet állítottak ki, beleértve a szertartásokhoz használt tárgyakat, kőszobrokat, faragványokat és a híres Coyolxauhqui kőleletet, amely egy Hold-istenként tisztelt női alakot ábrázol.

El Ángel de la Independencia

„A Függetlenség Angyala” Mexikóváros egyik legismertebb emlékműve a mexikói függetlenségi háború hőseinek állít emléket.

Az emlékművet 1910-ben avatták fel, Miguel Hidalgo és a mexikói függetlenségi mozgalom elindulásának 100. évfordulója alkalmából. Az emlékmű alapjában több mexikói függetlenségi vezető, köztük Miguel Hidalgo, José María Morelos és más hősök hamvai nyugszanak.

Tetején egy aranyozott bronzszobor áll, amely egy női alakot ábrázol. A szobor a szabadságot és győzelmet jelképezi: bal kezében egy babérkoszorút tart, amely a hősök dicsőségét szimbolizálja, míg jobb kezében egy törött láncot, amely a spanyol uralom alóli felszabadulást jelképezi.

A függetlenségi háború hőseinek emlékműve
A függetlenségi háború hőseinek emlékműve

Monumento a la Revolución

A „Forradalom Emlékműve” a mexikói forradalom hőseinek emlékezetére épült Juárez városrészben.

A 67 méter magas épület kupolás kialakítású, aminek tetején kilátó egy kilátó található. Innen 360 fokos kilátás nyílik a városra. Este kivilágítják és előtte színes vízi fényjáték megy, ami miatt még szebb az építmény.

Az emlékmű alatti panteonban nyugszanak a mexikói forradalom vezetői, köztük olyan híres személyiségek mint Francisco I. Madero, Pancho Villa, Venustiano Carranza és Lázaro Cárdenas.

Szintén egy hősi emlékmű
Szintén egy hősi emlékmű

Chapultepec Park

A város egyik legnagyobb és legnépszerűbb közparkja közel 700 hektáron terül el, és az egyik legnagyobb városi park a világon.

A parkban rengeteg látnivaló található, többek között múzeumok, tavak, szobrok, valamint Mexikó egyetlen királyi kastélya, a Chapultepec-kastély. A kulturális intézmények közül kiemelkedik a Modern Művészetek Múzeuma és a Rufino Tamayo kortárs művészeti múzeuma.

Itt található Mexikó egyik legnagyobb és legnépszerűbb állatkertje. Több mint 200 fajnak ad otthont, köztük óriáspandáknak, amelyek csak a világ kevés másik állatkertjében van.

Chapultepec-kastély

A Chapultepec-domb tetején áll az egyetlen olyan kastély Észak-Amerikában, amely királyi rezidenciaként szolgált.

A kastély építése 1785-ben kezdődött, és eredetileg a spanyol gyarmati kormányzó vidéki nyári rezidenciájának szánták. 1864 és 1867 között, a kastély I. Miksa mexikói császár és felesége, Sarolta otthona volt. Az évek során azonban sokféle funkciót betöltött: katonai akadémia, királyi palota, kormányzati központ és végül múzeum lett.

Ma a kastély a Museo Nacional de Historia (Nemzeti Történeti Múzeum) otthona, amely Mexikó történelmét mutatja be a prekolumbiánus időszaktól a függetlenségi harcokon át a forradalomig.

Szép kertekkel és szökőkutakkal rendelkezik, amelyekben egzotikus növények és szobrok találhatók. A kastélyteraszról csodás kilátás nyílik a városra.

Remek kilátás nyílik a teraszról
Remek kilátás nyílik a teraszról

Altar a la Patria

„A Haza Oltára” a Chapultepec parkban található, ahol a mexikói-amerikai háború egyik végső csatája zajlott.

Az oltár központi részén egy bronz szobor található, amely egy szárnyas alakot ábrázol, karjában egy eszményi mexikói katonával, aki Mexikó zászlaját tartja. A bronzszobor fölött egy hatalmas babérkoszorú látható, amely a hősiességet és az áldozathozatalt szimbolizálja.

Fő eleme a hat fehér márványoszlopból álló „Niños Héroes” (Hős Gyerekek). Hat hős, fiatal kadétnak állít emléket, akik a mexikói-amerikai háború során az életüket áldozták Mexikó védelméért.

Hat fiatal kadét emlékére emelték
Hat fiatal kadét emlékére emelték

Guadalupei bazilika

A világ egyik leghíresebb temploma és leglátogatottabb Mária-kegyhelye.

Azon a Tepeyac dombon épült fel, ahol a katolikus hívők szerint 1531-ben Juan Diego előtt megjelent Szűz Mária, azaz a Guadalupei Szűzanya. A mai épület 1976-ban nyílt meg, de mellette egy több száz éves templom is áll: korábban az volt a guadalupei bazilika.

A régi, szürke kőből és vöröses tezontléből épült bazilika háromhajós, tizenöt boltozat fedi, középen a legmagasabb, itt található a csegelyeken nyugvó kupola is. Az új épületben látható Mexikó legértékesebb vallási ereklyéje, Juan Diego tilmája a Mária-képpel.

Mexikó legismertebb kegyhelye
Mexikó legismertebb kegyhelye

Coyoacán

Egy történelmi városrész Mexikóváros déli részén, amely híres művészi, kulturális és bohémságot árasztó hangulatáról.

Az egyik legrégebbi városrész, amelyet még a spanyol hódítók alapítottak, és ma is megőrizte koloniális jellegét. Tele van kávézókkal, művészeti galériákkal és antikváriumokkal.

Fő terén, a Plaza Hidalgo és Jardín Centenario-n gyakran tartanak fesztiválokat, zenei előadásokat és kézműves vásárokat. A központban található a híres coyote szökőkút, amely Coyoacán nevének jelentésére utal: „a prérifarkas helye”.

A város bohém negyede
A város bohém negyede

San Ángel negyed

Mexikóváros egyik történelmileg gazdag városrészét a 16. században alapítottak, és ma is megőrizte varázslatos, nyugodt atmoszféráját.

Egyik legfontosabb eseménye a Bazar Sábado. A szombati kézműves piac egyfajta szabadtéri művészeti vásár, ahol egyedi kézműves termékeket, festményeket, ékszereket és textíliákat vásárolhatunk.

Központi tere a Plaza San Jacinto, amely körül régi gyarmati házak és kis kávézók sorakoznak. A téren szobrok, szökőkutak és számos színes épület található.

Xochimilco

A szintén népszerű negyed gyönyörű csatornáiról és színes, díszes csónakokról ismert.

Több mint 170 kilométer hosszú a csatornarendszere, amelyet az aztékok hoztak létre. A látogatók egy látványos csónakokon, az uszkárokkal evezhetnek. Ezek friss virágokkal, ételekkel és italokkal vannak megrakva. Gyakran vannak zenekarok is, akik hagyományos mexikói dallamokat játszanak.

Xochimilco híres a „chinampas” mezőgazdasági rendszereiről, amelyet az aztékok fejlesztettek ki. Ez a víz felett lebegő mezőgazdasági terület fenntartja a környezeti egyensúlyt, és számos zöldséget és gyümölcsöt termelnek itt.

A színes csónakokon élőzene is szól
A színes csónakokon élőzene is szól

Plaza Garibaldi

Mexikóváros egyik legismertebb és legpezsgőbb tere a mariachi zenészek központjaként híres.

A mariachi zenészek hagyományos, díszes viseletben és sombreróval adnak elő mexikói dallamokat, gyakran élő megrendelésre. Az esti órákban a tér egy igazi mexikói fiesta helyszínévé válik, ahol az emberek közösen ünnepelnek és táncolnak.

Plaza de las Tres Culturas

A Három Kultúra Tere elnevezés is utal arra, hogy az azték, a spanyol gyarmati és a modern mexikói stílus is látható.

A tér központi részét képezik Tlatelolco ősi városának romjai, amely egykor az azték birodalom fontos kereskedelmi és vallási központja volt. Az itt található piramis és más struktúrák maradványai az aztékok kultúráját jelzik.

A Santiago de Tlatelolco templom a tér egyik leglátványosabb épülete. A 16. századi, spanyol hódítás után épült templom  a koloniális korszakot képviseli, egyike a legrégebbi spanyol stílusú épületeknek a környéken.

A modernizmust legjobban az Edificio de Relaciones Exteriores, a mexikói külügyminisztérium egykori épülete képviseli.

Torre Latinoamericana

Mexikóváros egyik ikonikus felhőkarcolója, amely a belváros központjában magasodik.

1956-ban épült, és több mint 180 méteres magasságával ez volt akkoriban Latin-Amerika legmagasabb épülete, amiért az épület a „Latin-Amerikai Torony” nevet kapta. A torony építészeti bravúrnak számít: különleges szerkezetének köszönhetően sikeresen ellenállt a Mexikót gyakran sújtó földrengéseknek, beleértve az 1985-ös pusztító földrengést is.

A 44. emeleti kilátóterasz a Torre Latinoamericana legnépszerűbb látványossága, ahonnan 360 fokos panoráma nyílik a városra. A látogatók innen fentről csodálhatják meg a város kiterjedését, és tiszta időben még a távoli Popocatépetl és Iztaccíhuatl vulkánokat is láthatják.

Minden információ itt található!

A tetején kilátó van
A tetején kilátó van

Interaktív és letölthető térképek

Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!

Ajánlott cikkek

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató