Szlovákia fővárosa számunkra is fontos, hiszen majd’ 250 évig a Magyar Királyság fővárosa is volt. Pozsony Bécshez hasonlóan kellemes egynapos program látnivalók szempontjából!
Szlovákia fővárosa az ország délnyugati részén, az Ausztriával és Magyarországgal közös határháromszögben, a Kis-Kárpátok lábánál fekszik, elfoglalva a Duna mindkét partját és a Morva bal partját. Számos egyetem, múzeum, színház, galéria és más kulturális és oktatási intézmény működik itt.
Tartalomjegyzék
Pozsony látnivalói
Pozsonyi vár (Bratislavský hrad)
A Duna bal partján, Pozsony történelmi városrészében egy hegycsúcson áll a messziről is jól látható fehér színű várkomplexum.
Magyar vonatkozása elég veretes. A vár 902-től hosszú ideig magyar uralom alatt volt, 1536-tól a magyar kormány székhelye, de itt működött sokáig az Országos Levéltár is.
A várban a Szlovák Nemzeti Múzeum egyik fő része, a Történeti Múzeum (Historické múzeum) mintegy negyedmillió kiállítási tárggyal és a Szlovák Nemzeti Tanács reprezentációs termei működnek.
A várban 2016-tól barokk kertet létesítettek sok fával, változatos növényekkel.
A vár előtt áll I. Szvatopluk morva fejedelem lovas szobra.
Pozsonyi vár bemutatása, látogatása
Szent Márton-dóm
A pozsonyi koronázótemplomként is ismert templom a 15. században épült gótikus székesegyház, amely a vár után a 2. leglátogatottabb épület.
Pozsony legnagyobb és legjelentősebb római katolikus temploma. Összesen tizenegy Habsburg-házi magyar uralkodót és nyolc magyar királynét koronáztak meg itt.
Fő tér
Pozsony legnagyobb piaca volt régen, emiatt is a város legfontosabb tere, körülvéve szép épületekkel.
Legjelentősebb az északkeleti részen álló Óvárosháza, amely a 15. században épült. Jelenleg a Városi Múzeum üzemel itt.
Prímáspalota
A belvárosban található Pozsony egyik legszebb neoklasszicista stílusban épült palotája.
A palota legfontosabb látnivalója a 17. századi angol gobelinek gyűjteménye, amely (görög mitológiai) Leanderosz és Hero szerelmi történetét ábrázolja.
Mihály-kapu
A kapu Pozsony erődítményének négy kapuja közül az egyetlen fennmaradt emlékmű az óvárosban.
A 14. században építették és az 1750-es években alakították át a mai barokkos stílusúvá. Az épületben fegyvermúzeum működik, amely Pozsony történelmét, a város védelmét mutatja be. Ezenkívül fegyverek, vértek, katonai és a tornákon használt páncélok, felszerelések tekinthetők meg.
A legfelső emeletről nagyon szép kilátás nyílik a belvárosra.
Szobrok a belvárosban
Néhány érdekes szobrot is találunk a belvárosi részen.
Legismertebb a Čumil: egy bronzszobor egy csatornatisztító emberről, aki a csatornanyíláson „kukucskál ki”. A belvárosi séta közben látogassuk meg „őt” is. 🙂
A Fő tér sarkán áll egy másik híres szobor, a Schöne Náci. Az egykori pozsonyi bohémról, Lamár Ignácról mintázták, aki mindig elegánsan, nagy cilinderrel a fején járta a város utcáit.
A Fő tér egyik padjára támaszkodva látható a Napóleon katonája bronzszobor a Francia Nagykövetség épülete előtt.
Szlavín
Közép-Európa legnagyobb háborús emlékműve 52 méteres magasságával. A szovjet hadsereg 6845 katonája van itt eltemetve, akik a második világháború alatt Pozsony felszabadításánál estek el.
Az emlékművet Pozsony majdnem minden részéről láthatjuk, mert egy dombon található, innét is kilátással a várra.
Grassalkovich-palota
A késő barokk-rokokó stílusú palota a korábbi Grassalkovich téren található, amely Pozsony közkedvelt találkahelye.
Az épületet Mayerhoffer András tervezte és építette a magyar nemes, gyaraki gróf Grassalkovich Antal megbízásából 1760-ban. A kastély szobái, spanyolterme mind a tervező-építtető munkáját dicséri, csakúgy, mint a szobrokkal gazdagon díszített lépcsőház.
1996 óta a köztársasági elnök rezidenciája. Az egykori hatalmas park ma közpark, egy helyi születésű zeneszerző és zongoravirtuóz, Johann Nepomuk Hummel szobrával. Található még a kertben egy Mária Terézia-szobor is, a nyitrai érseki palotánál található szobor másolata.
Szlovák Nemzeti Színház történelmi épülete
2007-ben adták át az új épületet, de a „régi”, történelmi épületben máig tartanak előadásokat.
Az eklektikus stílusban épült épületet Ferdinand Fellner és Hermann Helmer építészek tervezték, 1886-ban nyitották meg.
A Hviezdoslav téren lévő épület az egyik leglátogatottabb pozsonyi hely, köszönhetően a színháznak.
Kék templom
Hivatalos nevén Szent Erzsébet-templom, amely a színéről kapta a másik elnevezést.
A templomot Lechner Ödön tervezte, a szecessziós stílus egyik legszebb alkotása. A templom Árpád-házi Szent Erzsébetnek van szentelve, de Erzsébet királyné szimbolikus mauzóleumaként építették.
UFO kilátótorony
A Szlovák Nemzeti Felkelés Hídján kelhetünk át az óvárosba, amelyen egy csészealj-szerű kilátóépület áll.
Maga a híd is különleges építészeti szempontból, formájának és az acélkonstrukció fesztávolságának köszönhetően egyedülálló egész Európában.
A 95 méter magasságban lévő kilátóból remek panoráma tárul elénk, ahová gyorslifttel juthatunk fel. Ezenkívül egy étterem is található itt.
Kamzík TV torony
A belvárostól északi irányban, egy hegytetőn áll a TV torony, ami kilátóként és étteremként is funkcionál.
Nemcsak a városra, hanem Csehországra, Ausztriára és Magyarországra is nagyon jó kilátás nyílik.