San Francisco látnivalók, közlekedés, térképek

by radopeter1983
San Francisco látnivalók, közlekedés, térképek

San Francisco egy kicsit kilóg az USA városok közül. Annak ellenére, hogy egy központi város, hangulatában eltér a felhőkarcolós helyektől. Én is megerősíthetem azt, hogy egy rendkívül bájos város (a keleti parton Bostonban tapasztaltam hasonlóan jó hangulatot). Nyilván San Francisco látnivalók közül kiemelkedik a Golden Gate híd, ám ezenkívül van még jó néhány más látványosság is!

San Francisco közlekedése

Reptér

A San Francisco International Airport a várostól kb. 20 km-re délre található.

Legegyszerűbb eljutás a belvárosba a BART metróval lehet. Ez közvetlenül a központi térre, a Civic Center állomásig visz.

Busszal a non-stop közlekedő SamTrans járattal lehet eljutni, amely a 2-es és 3-as, valamint a nemzetközi terminálnál is megáll.

További információk a reptér honlapján!

Tömegközlekedés

4 metróvonal (BART), 7 villamosvonal (nagybetűvel jelzettek), 3 kábelvasút (Cable Car) és rengeteg buszvonal közlekedik San Francisco-ban.

A tömegközlekedés használatához egy mágneskártyát, a Clipper Card-ot kell vennünk. Erre kell feltölteni pénzt és a közlekedési eszközökön hozzá kell érinteni az érzékelőhöz. Ha minden rendben, zölden jelez. (Sárga a jelzés, ha alacsony a kártyán lévő összeg és piros, ha nincs elég összeg az utazáshoz.)

Van 1, 3 és 7 napos bérlet, ún. Visitor Passport. Ezeknél a megadott napon belül korlátlan számú utazás lehetséges.

4 éves kor alatt ingyenes a tömegközlekedés!

Jegyárak és minden információ itt található.

A BART metróval kapcsolatos információk itt találhatók.

2017 tavaszán jártam a városban, erről írtam is egy beszámolót, képekkel és videókkal!

San Francisco látnivalók

Golden Gate híd

Naná, hogy az ikonikus híd a legelső a San Francisco látnivalók listáján!

Ez az USA 2. leghosszabb függőhídja a maga 2,7 km hosszával, amely a Csendes-óceánt és a San Francisco-öblöt elválasztó szorost íveli át.

Építését 1933. január 5-én kezdték el és 1937. május 27-én adták át a gyalogos forgalomnak, ezt követően 27 évig, a New York-i Verrazano-Narrows híd elkészültéig a világ leghosszabb függőhídja volt.

Mindenképp érdemes oda-vissza gyalogolni, a hídon pedig megállni és gyönyörködni a város látképében és a sok vitorlásban. Ajánlom, hogy itt várjuk meg a naplementét, a kivilágított híd még szebb, mint nappal.

Aki még szebb kilátást akar, az az északi résznél lévő domboldalra menjen fel (Battery Spencer). Sokan választják ezt, pazar panoráma tárul elénk.

A híd lábánál van egy látogatóközpont, ahol képekben mutatják be a híd történetét és ajándékbolt is található.

Az ikonikus Golden Gate híd
Az ikonikus Golden Gate híd

Cable Car

Nem mehetünk el San Francisco-ból anélkül, hogy ne utaztunk volna az egyik Cable Car-on!

A kocsit a sínekbe futó kábel mozgatja és egy kocsikezelő egy rúddal tudja szabályozni a sebességet.

Három vonala van: Powell/Hyde Cable Car, Powell/Mason Cable Car, California Cable Car.

Itt élvezhetjük az amerikai filmekben is látható feelinget, amikor az ajtóban a kapaszkodót fogva utazhatunk. Ez itt megengedett, én nagyon élveztem. De azért vigyázni kell, mert be tud gyorsulni a kocsi, ám nagy élményt ad!

Cable Car információk

Ha utazol rajta, próbáld ki az ajtóban lévő kapaszkodást :)
Ha utazol rajta, próbáld ki az ajtóban lévő kapaszkodást 🙂

Lombard Street

A Cable Car egyik megállójánál ér véget a Lombard Street egy híres utcaszakasza. A kacskaringós részen kis sebességgel lehet legurulni a kocsiknak.

Ha esetleg autóval jártok a városban, ezt ne hagyjátok ki! A fenti részen sokszor sor áll, hogy sokan kipróbálják a néha derékszögben kanyarodó utcát.

Coit Tower

A Lombard Street keleti végén található egy dombtetőn, ahol egy torony áll.

A torony tetején egy üvegablakos kilátó van, ahonnan nagyon szép kilátás nyílik.

Szép kilátás nyílik a toronyból
Szép kilátás nyílik a toronyból

Kínai negyed

Biztos nem gondolnátok, de San Francisco-ban van az Ázsián kívüli legnagyobb kínai közösség.

A Union Square-től északra található a Dragon Gate, a sárkány kapu, amely a negyed szimbolikus bejárata.

A Grant Avenue-n végigsétálva a dimbes-dombos városrészben valóban egy mini Kínába csöppen az ember. Üzletek, éttermek sora várja a turistákat.

Transamerica Pyramid

San Francisco legjellegzetesebb felhőkarcolója a város pénzügyi negyedében található.

Az épület 1972-ben készült el, és kiemelkedett egyedi, piramis alakú formája miatt. A 260 méter magas torony sokáig a város legmagasabb épülete volt. Eredetileg a Transamerica Corporation főhadiszállása volt, bár a cég mára már más épületekbe költözött, de az épület neve megmaradt.

Nem látogatható belülről a nagyközönség számára, de az Embarcadero Center közelében található látogatói központ bemutatja a felhőkarcoló történetét és jelentőségét.

San Francisco ikonikus épülete
San Francisco ikonikus épülete

Alcatraz

A híres börtönsziget számos filmnek a helyszíne volt már. Itt töltötte büntetését a hírhedt gengszter, Al Capone.

Az USA egyik leglátogatottabb helyszíne, ahol 1963-ig a legveszélyesebb bűnözőket tartották fogva. Állítólag innen senki nem szökött meg.

Komppal juthatunk el a szigetre, amely a Fisherman’s Wharf-tól indul. A jegy tartalmazza a komp és a belépő árát is. A jegyet mindenképp online és előre vegyük meg, sokszor hetekkel, hónapokkal előtte!

A szigeten be lehet menni a cellákba, az ebédlőbe, az elkülönítőkbe, körbe lehet járni a szigetet. Érdemes több órát rászánni az ittlétre.

Online jegyvásárlás

Itt volt börtönben Al Capone is
Itt volt börtönben Al Capone is

Fisherman’s Wharf

A tengerparton lévő kikötői részen rengeteg étterem, bár, üzlet található. Aki szereti a tengeri herketyűket, annak igazi paradicsom a hely.

Pier 39

A kikötőnél egy kisebb bevásárlórész van kialakítva, ám nem ez itt a fő látnivaló.

A mólónál rengeteg oroszlánfóka pihen, amiket zavartalanul fotózhatunk a kialakított teraszról. Érdekes látvány a pár méterre sütkérező állatok hada.

Pihenő oroszlánfókák
Pihenő oroszlánfókák

Alamo tér

Üde színfoltja a városnak. A kis park mentén több nagyon szép viktoriánus ház látható.

Népszerű a helyiek körében is, a társasági élet egyik fontos helyszíne az Alamo tér.

Nagyon szép viktoriánus házak láthatók
Nagyon szép viktoriánus házak láthatók

Twin Peaks

Kacskaringós úton érhetünk fel San Francisco legjobb kilátóhelyére. Mindenképp menjetek fel ide, nagyszerű a városra és a Golden Gate hídra a panoráma.

Sajnos tömegközlekedéssel nem tudunk feljutni, de pár száz méteres sétát kell bevállalni ehhez a domboldalon.

Golden Gate Park

Bár méretében messze nem közelíti meg, de hangulatában és felépítésében a new yorki Central Park-hoz tudnám hasonlítani.

A kelet-nyugat irányú parkban nemcsak tavak, sétautak, játszóterek vannak, hanem például a Természettudományi Múzeum (Califonia Academy of Sciences) és a de Young Múzeum is.

Másik ismertebb része a botanikus kert. Különböző régiókra van bontva a kert, olyan, mintha nem is egy nagyváros parkjában lenne az ember.

Modern Művészetek Múzeuma (San Francisco Museum of Modern Art)

Eredetileg a neoklasszicista stílusú Háborús Veteránok Emlékházának első emeletén és tetőterében volt. Mario Botta svájci építész tervei nyomán felépült a múzeum új otthona, amit 1995-ben avattak fel.

A szimmetrikusan hátrafelé lépcsőző, tégla- és kőborítású épület tetőzetéből egy ferdén félbevágott henger emelkedik ki. Mario Botta az épületet a modern művészetek templomának tervezte.

A múzeum gyűjteményét Albert M. Bender mintegy 40 képből álló adománya alapozta meg. Ezután fényképeket gyűjtöttek, majd egyéb műtárgyak beszerzése után alakult ki a mai hatalmas tárlat.

Gyűjtőköre nem szorítkozik San Franciscóra és környékére, gyűjteményét az egész világ – elsősorban Európa, az egész amerikai kontinens, Japán, Kína, és a Közel-Kelet – alkotása gazdagítja.

Leggazdagabb művészeti anyaga a 20. század második feléből van, fotótára ugyanakkor számos, az Amerika történelme és San Francisco régiójának története szempontjából nagyon fontos dokumentumot tartalmaz a korábbi évtizedekből is. A fotótár fényképei megelevenítik az észak-amerikai kontinens 19. századbeli vasúti építkezéseinek hőskorát.

Információk

Palace of Fine Arts

Egy kicsit az ókorba ugrunk vissza ebben a parkban. A művészeti múzeum körül görög-római stílusú oszlopok és egy körtemplom áll.

Egy kis park is ki van alakítva, ahol egy kisebb tó és sétány remek hangulatot ad a környéknek.

Egy kis görög-római stílus San Francisco-ban
Egy kis görög-római stílus San Francisco-ban

Időjárás

San Francisco éghajlata alapvetően óceáni-kontinentális. A hőmérsékletingadozás kicsi, így a nyár kellemesen meleg, a tél pedig enyhe.

Leginkább a tavasz 2. és az ősz 1. fele a legideálisabb a városlátogatáshoz. Ekkor nagyon kellemes a hőmérséklet és szinte alig van eső.

Interaktív és letölthető térképek

Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!

Ajánlott cikkek

Kattints, ha több USA cikket szeretnél olvasni!

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató