Szerintem Hortobágy neve mindenki számára ismerős. A tájegység Debrecen és a Tisza-tó között fekszik, amely leginkább az egykori pásztoréletről híres.
Sajnos sokan úgy gondolnak erre az alföldi pusztaságra és az azonos nevet viselő településre, hogy kevés látnivalója van és emiatt nem éri meg ide jönni. Holott ez nem igaz!
A tájegységet hivatott megvédeni a Hortobágyi Nemzeti Park, amely az ország első nemzeti parkja. Az egész területe bioszféra-rezervátum, vízi élőhelyei nemzetközileg is védettek.
A Hortobágy leghíresebb állatfajai a szürke marha, rackajuh, mangalica sertés és a nóniusz ló. A terület színes madárvilága is egyedülálló.
Tartalomjegyzék
Megközelítés
Bár maga a Hortobágy egy nagy pusztaság, az idegenforgalom szempontjából Hortobágy település a legfontosabb.
A tájat a 33-as főút szeli át, amely Debrecent és Füzesabonyt köti össze. Így autópályáról is könnyen megközelíthető.
Ugyanezt a két települést vasútvonal is összekapcsolja, amelynek megállója is van Hortobágyon.
Hortobágy látnivalói
Kilenclyukú híd
Mi más állna az első helyen, mint a híres híd! A híd eredetileg a marhacsordák áthaladása miatt épült.
A hortobágyi Kilenclyukú híd egy régi fahíd helyén épült klasszicista stílusban 1827 és 1833 között Povolny Ferenc tervei alapján.
A történelmi Magyarország leghosszabb közúti kőhídjának a folyó két partján lévő, ún. ellenfalak közt mért távolsága 92,13 méter, míg teljes hossza 167,3 méter.
Hortobágyi Látogatóközpont
Az épületben ingyenesen megtekinthető kiállításban a Hortobágy kialakulását és a terület változásait egy Időkút meséli el az őskőkortól egészen napjainkig.
Megismerhető a tájból kiemelkedő több ezer éves kunhalmok története és a Hortobágyra jellemző élőhelyek gazdag élővilága.
Madárpark és kórház
A Látogatóközponttal szemben található ez a madarak gyógyítására létrehozott madárkórház.
A sérült madarakat itt fogadják be és gyógyítják, majd visszaszoktatják a pusztai élethez. A gyógyult madarakat ezután engedik szabadon.
A belépőjegy vásárlása mellett lehetőség van „örökbefogadásra”. Ez azt jelenti, hogy egy meghatározott összeg fejében hozzájárulunk a kiválasztott madár egy évi etetéséhez. Én egy erdei fülesbaglyot fogadtam örökbe. 🙂
Már ahogy belépünk a területre, mindkét oldalon sérült gólyákat lehet látni. Az épületben üvegfal mögött akár műtétet is végignézhetünk.
Az épület mögött több ketrecben lábadoznak vércsék, baglyok, gémek, varjak. A nagy röpdében pedig többek között gólya, rétisas is látható.
Hortobágyi Csárda
Ha az alföldi gasztronómiáról van szó, valószínű sokan ezt a csárdát említik meg elsőként.
Kultúrtörténeti és építészeti örökség, kiemelt műemlék. A 18. században épült népi klasszicista épület, az Alföld leghíresebb és legnagyobb csárdája egyben Hortobágy legrégibb építménye.
Az étteremben hagyományos pásztorételeket és a pusztában termett alapanyagokból – szürke marhából, rackából, gyöngytyúkból, mangalicából, halakból – sütött-főzött ínyencségeket ehetünk.
Az étterem belső termeiben egykori műtárgyak, eszközök láthatók.
A csárda hátsó részében a csárda történetét, a vándorok életét, a pusztát felfedező ismert személyek alakját bemutató kiállítás látható.
Pásztormúzeum
A csárdával szemben található múzeum a 19-20. század fordulóján a Hortobágyra jellemző pusztai legeltető állattartást és az ahhoz kapcsolódó pásztoréletet mutatja be.
A múzeum épületét a 18. század végén építették. Eredetileg szekérállásként működött, ahol megpihenhettek a fogatolt jószágok, a pusztán átutazók és a vásárokra érkezők.
A kiállítás élethű bábukkal, élőképekkel, vetítésekkel, hanganyagokkal hozza érezhető közelségbe a mára letűnt világot.
Hortobágyi Vadaspark
A vadasparkban sokféle, a pusztai életet élő állatot tekinthetünk meg.
Láthatunk az ember megjelenése előtt ezen a tájon élő, de a civilizáció térhódítása miatt a területről kiszorított állatfajok, mint például: farkas, vadló, keselyű, pelikán, illetve a védett területeken ma is élő vadállatok: vadmacska, róka, görény, őz, réti sas, nyári lúd, nagy kócsag, szürke gém, daru, fehér gólya, vörös vércse.
A parkot terepautóval „szafari-módon” is be lehet járni. Ezzel a természetes élőhelyükön figyelhetjük meg az állatokat.
Csak szervezett formában látogatható. A Pásztormúzeum mellől induló busszal lehet megközelíteni.
Ajánlott cikkek
Kattints, ha több magyar cikket szeretnél olvasni!