Jordániai beszámoló – Enikőék 8 napja

by radopeter1983
Jordániai beszámoló - Enikőék 8 napja

Sziasztok! Jordániából hoztam nektek egy kis beszámolót és igyekszem mindent beleszőni, ami releváns lehet egy oda utazónak, ezért előre is elnézést, hogy kicsit hosszú lesz. 🙂

Március 26. és április 2. között töltöttünk el Jordániában 7 éjszakát és 8 napot.

Beutazás/út:

Mi Budapestről mentünk WizzAir-el Ammánba. Jelenleg már nem kérnek sem tesztet, sem oltást, repülőn sem és leszállás után sem. Beutazás előtt regisztrálni kell a https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html oldalon, ezt a papírt kérik el a repülőbe való beszállás előtt, valamint leszállás után is. Az útlevél ellenőrzéskor nézik csak a Jordan Pass-t. Mi transzfert “kértünk”, ugyanis autóbérlésre adtuk a fejünket és ők elvittek minket a reptérről a bérlő céghez, majd hazajövetelkor vissza is hoztak, így ebben nem annyira van tapasztalatunk.

Közlekedés/autóbérlés:

Mi a MonteCarlo-nál béreltünk autót a hétre, ez nagyjából 250 JOD volt, lehet debit kártyát is használni és 100 JOD a kaució. Összességében elégedettek voltunk, olyan autót kaptunk amit kértünk, megfelelő állapotban, már ha az ottani közlekedéshez viszonyítjuk…

90-es benzint kellett tankolni, ez 0,85 JOD szinte minden benzinkúton. Valamivel olcsóbb, mint a 95-ös, de a dízel a “legolcsóbb”.

Program:

1. Nap:

Megérkeztünk Ammánba és nagyjából 2 óra hossza vízum, útlevél, regisztráció és csomagellenőrzés után felvettük az autót, majd váltottunk pénzt egy helyi pénzváltónál (nem a reptéren), a pénzváltó neve Khalil Al Rahman Exchange. Dollárt váltottunk Magyarországon, majd kint a dollárt JOD-ra. 0,708-al váltották és nem volt kezelési költség. Ezek után elindulunk Wadi Rum felé, ez nagyjából egy 320 km-es út volt. Itt töltöttük az első éjszakát, amit a Wadi Rum Desert Dreams-nél foglaltunk.

2. Nap:

Az egész napot Wadi Rum-ban töltöttük, tevegeltünk és részt vettünk egy egész napos jeep túrán is, majd este visszatértünk a táborba. Reggelit ebédet és vacsorát is kaptunk az egész napos csodálatos élmény mellé. A szállás nagyon autentikus volt, bár egy kissé hideg, de az, hogy az ágyból nézhettük a csillagokat és a napfelkeltét, mindenért kárpótolt.

3. Nap:

Reggel magunk mögött hagytuk Wadi Rum-ot és lementük Aqabába. Csak pár órát töltöttünk ott, megnéztük az Aqaba Fortresst, a Vörös-tengert (ami szörnyen hideg volt) majd elindultunk Petra felé. Délután még volt időnk sötétedésig, így meglátogattuk a Little Petrát, majd megvártuk a naplementét.

4. Nap:

Korai, 5:30-as kelést követően elindultunk Petrába, hogy nyitásra ott legyünk. A szállásunktól nagyjából 10 perc sétára volt a bejárat, így 6 körül kényelmesen odaértünk. Nagyjából 1,5-2 km séta eljutni a kincstárig, ami mondhatni a fő látványossága ennek a helynek, itt még azért ilyenkor is lézengenek emberek, de még szép képeket lehet készíteni a nagy turistatömeg előtt.

A képek elkészítése után nyakunkba vettük Petrát és elsétáltunk egészen a kolostorig, majd megcsináltunk egy, a térképen jelzett túraútvonalat is. Délután 5-re kellemesen elfáradtunk és 18-20 km-t tettünk a lábainkba. Én azt gondolom minden lépés megérte, fantasztikus az egész hely, sokkal többet nyújt a kincstárnál…

5. Nap:

Szintén nyitásra mentünk, hogy készíthessünk képeket, majd nekiindultunk egy másik útvonalnak, ahol a kincstárra néző kilátóhoz mehetünk fel. Vannak bent helyiek, akik némi pénzért 5-10-20 perc alatt fel tudnak vinni több kilátóhoz is, de mi úgy döntöttünk egy kis túra nem állhat az utunkba, így inkább magunktól tettünk meg egy kicsit hosszabb, kb. 1 órás utat felfelé a kilátóponthoz. Délelőtt 9-10-re már megérkezett a hatalmas tömeg is, de mi addigra már ismét 12 km-t pakoltunk a lábainkba és kifelé igyekeztünk árral szemben.

A következő megállónk Amman felé vezetett, ugyanis ott volt a harmadik szállásunk, de még előtte útba ejtettük Shobak várát, ami nagyjából 30 km-re fekszik Petrától. A várat keresztes lovagok építették a 12. században. Jordan Pass-el ingyenes a belépés, anélkül 1 JOD. A következő megállónk Umm ar-Rasas romvárosa volt, ami UNESCO helyszín és Jordan Pass-el szintén ingyenesen látogatható. Itt szerencsére nem nagyon látni turistákat.

Napunk utolsó megállója Madaba városa volt, ahol megnéztük a Szent György templomot. Ide a belépő 1 JOD, nincs benne a Jordan Pass-ben. Ez a templom egy igen jelentős, a korai kereszténység idejéből származó kincset rejt. A templom mozaikpadlóján a szentföld térképe látható. A mozaikdarabokból kirakott térképet Kr. u. 560-ban készítették és eredetileg kb. 20 m hosszú és 6 m széles volt. A látogatás után végül elindultunk Ammánba.

6. Nap:

Először a Nébó-hegyet néztük meg, ide 8-ra, nyitásra mentünk és szerencsére még nem volt senki. A belépő 3 JOD/fő volt, ez sincs benne a Jordan Pass-ben. Maga a hely tényleg fantasztikus és csodás kilátás nyílik a Holt-tenger völgyére, valamint át lehet látni Jeruzsálembe és Jerikóba is tiszta időben.

A Nébó-hegy után célba vettük a Holt-tengert, ami tényleg egy elképesztő hely. Van több partszakasz is, ahol le lehet mászni és fürdeni, így szerintem teljesen fölösleges súlyos pénzeket kiadni napijegyre szállodákban. Az ajánlott fürdési idő egyébként is 15-20 perc egy alkalommal, a magas sótartalom miatt. Mi pl. vittünk palackozott vizet és a fürdés után alaposan lemostuk magunkat, hogy ne csípjen. Kicsit kiépítettebb részeken még árusok is vannak, akiknél lehet venni 10 literes kiszerelésben vizet. 🙂

A pancsolás után elmentünk a Wadi Numeira-hoz és sétáltunk egy nagyot a kanyonban. A Wadi Mujib sajnos zárva volt, így ez pl. egy remek alternatíva azoknak, akik hasonló élményre vágynak. Az első 15 perc elképesztően szemetes, borzasztóan illúzióromboló, de ahogy sétálsz befelé egyre szebb látvány tárul a szemed elé. A nap utolsó előtti állomása Al Karak vára volt, ami elképesztően hatalmas, részemről még soha életemben nem jártam ekkora várban. Ez már sajnos kicsit sietősre sikerült, így bejárni teljesen nem tudtuk, de azért meglátogattuk. Ide is érvényes a Jordan Pass, így nem kell külön belépőt fizetni. Mindezek után a hazafelé vezető úton éppen naplementére sikerült odaérnünk a jordán Grand Canyonhoz, ahol rendesen hüledeztünk a látványtól. Elképesztően sok felé jártunk ezen a napon, tényleg kicsit feszített menet volt, de minden belefért, amit szerettünk volna megnézni.

7. Nap:

Már mondhatni, hogy levezetés volt ez a nap, ugyanis itt csak Jerash és Umm Qais romjait néztük meg. Jerashba szintén nyitásra, még a turistacsoportok előtt érkeztünk és tettünk egy nagyjából 1-1,5 órás sétát. Jerash, Umm Qais (és Pella) ókori városok voltak. Hármuk közül a legnagyobb és legszebb állapotban fennmaradt város Jerash. Róma után ez a második legjobb állapotban fennmaradt ókori város. Umm Qais némileg rosszabb állapotban van, de erre is rá lehet szánni legalább 1 órát, itt már tényleg szinte egyetlen európai emberrel sem találkoztunk.

8. Nap:

Ez már a hazautazásunk napja, de a járatunk este 23:15-kor indult, így lényegében az egész napot ki tudtuk használni.  Reggel megnéztük a King Abdullah I. névre keresztelt mecsetet, ahova be ugyan nem mentünk, de kívülről is elég impozáns látvány.

Ezután felmentünk a Citadellára, ahonnan csodálatos kilátás nyílik Ammán nem túl színes és sokoldalú, de annál nagyobb városára.

Kilátás a Citadelláról
Kilátás a Citadelláról

A Citadella után elmentünk piacozni, ahol beszereztünk sok finom fűszert, olajokat és teát. A délutánt két eléggé félreeső helyre szántuk, ahova valószínűleg a turisták már nem mennek el… Ezek a helyek pedig Qasr Amra és Qasr Al-Kharanah várai, amik egy kietlen, tényleg a semmi közepén, nagyjából 350 km hosszú, Irakba vezető út mentén találhatóak. Mindkét hely igazán különleges, az első inkább külsőre megragadó, tele festményekkel, amik miatt még az UNESCO világörökségi listáján is helyet kapott. A második egy végtelenül egyszerűnek tűnő vár, a belseje viszont annál komplexebb, tele járatokkal és helyiségekkel.

Étkezés:

– Wadi Rum-ban lényegében benne volt a lefoglalt szállás+programban az étkezés is, így itt nem kellett külön gondoskodnunk semmiről. Elképesztően finomakat ettünk minden alkalommal, igazi terülj terülj asztalkám volt helyi finomságokkal, mint pl. humusz, kecskesajt, beduin tea, sült zöldségek és húsok, rizs…stb.

– Petra-ban sajnos nem tudjuk, hogy hol ettünk, de azt igen, hogy shawarmát és 3,5 JOD volt egy darab… Itt azért látszik, hogy a turistákból élnek, mert jóval drágább minden, mint bárhol máshol.

– Madabában a Darna Take Away nevű helyet próbáltuk ki, ez elképesztően finom volt, lényegében valami hasonlót ettünk, mint a shawarma, de picit meg volt sütve, volt hozzá krumpli, zöldségek, szósz és üdítő is, itt ezért fejenként 4 JOD-ot fizettünk. (Szemben van nagyjából a Szent György templom bejáratával.)

– Al Karaknál az Adel Halabi Restaurantban ettünk, itt pl. egy falafel szendvics, amivel szerintem jól is lehet lakni, 1 JOD. Ha valami komolyabb egytálételre vágysz, az 4 JOD, mi a kuftát próbáltuk ki. Lényegében kaptunk egy falafel szendvicset, kuftát, humuszt, arab salátát, kenyeret és egy üdítőt 6 JOD-ért.

– Ammánban a Shawerma Reem nevű helyen ettünk két nagy shawarmát és a kettőért 3,6 JOD-ot fizettünk.

Szállás:

– Wadi Rum: Wadi Rum Desert Dreams (őket nagyon ajánlom bárkinek, aki tervez sivatagozást) – https://www.wadirumdesertdreams.com oldalon foglaltunk, de lehet Tripadvisoron is. (Szállás+Jepp túra+tevegelés+kaja)

– Petra: nagyon drága szállásokat találtunk, így végülis Bookingon tudtunk 20 JOD/2 fő/2 éj áron foglalni egy hostelben, ami nagyjából annyit is ért, mint a 20 JOD. Szó szerint egy ágy volt a szoba….

– Amman: Airbnb-n foglaltunk, viszonylag nyugis környékre egy fantasztikus szobát, ez 30.000 Ft volt 2fő/3 éj.

Összességében eléggé kultúrsokk volt számunkra az ország. A közlekedés botrányos, minden szörnyen szemetes, autókból is csak úgy dobálják ki a műanyag palackokat… Viszont az emberek elképesztően segítőkészek, bárhol bármit nem találtunk azonnal, kérés nélkül segítettek. Ha valamire azt mondtuk, hogy köszönjük nem, értettek a szóból, nem akarták olyan erőszakosan eladni a dolgaikat. Maga az ország fantasztikus, tele csodálatos helyekkel, egy teljesen más világ.

UI.: Ha nem elég a képekből, az instám @travelinherbag , itt további képeket és sztorikat is találhattok az utazással kapcsolatban.

Ajánlott cikkek

A többi élménybeszámolóból is sok információt tudhatsz meg!

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató