Szilvásvárad neve egybeforrt a Szalajka-völggyel és a Fátyol-vízeséssel. Ha éppen Egerben pihentek, vétek lenne kihagyni ezt a csodás helyszínt!
Tartalomjegyzék
Szilvásvárad megközelítése
Autóval Eger felől a 25-ös főúton kell haladni, majd Szarvaskő után kell elfordulni Bélapátfalva irányába.
Aki szereti a vonatozást, annak ajánlom az Eger-Szilvásvárad vasútvonalat. A távot egy óra alatt teszi meg a vonat, csodás a panoráma az út során. Két alagút is van, biztos, hogy a gyerekek is nagyon élvezik ezt az utat. Szilvásvárad-Szalajkavölgy megállónál kell leszállni.
A turisták az itt található Szalajka-völgy miatt jönnek elsősorban.
Szalajka-völgy
A kiépített úton juthatunk el a völgy „végéhez”, ahol a híres Fátyol-vízesés is található.
De nemcsak gyalog, hanem erdei kisvasúttal is utazhatunk. A 4,5 km-es távot 16 perc alatt teszi meg. Érdemes úgy menni, hogy a vízeséshez gyalog, vissza pedig kisvasúttal tesszük meg az utat.
Fátyol-vízesés
Hazánk egyik legismertebb lépcsős vízfolyása a végcélja a Szalajka-völgyi túrának.
A Szalajka-patakból kicsapódott kalcium-karbonát hozta létre ezt a 17 méter hosszú, 18 lépcsőből álló látványosságot.
Szikla-forrás
Közel a Fátyol-vízeséshez láthatjuk ezt a másik látványos vízesést. A Bükk hegység egyik legnagyobb vízhozamú karsztforrása.
Kialakulása úgy történt, hogy a mészkőből álló hegység belsejében összegyűlik a víz, ami egy barlangjáraton keresztül tör a felszínre.
Gloriett-tisztás
Az erdei kisvasút végállomása a Gloriett-tisztás. Nem messze találjuk a Sipovics tengerszemet, ami egy édesvízi tó.
Istállós-kői-barlang
A Gloriett-tisztásról továbbmenve, egy szerpentines gyalogút után találjuk ezt a barlangot.
A barlang háromszög keresztmetszetű, 45 méter mély, 9-10 méter széles, melynek rétegvastagsága 2 méter.
A nyílás mögött egyetlen, tágas terem található. A történelmi időkben a barlang hosszú ideig istállóként funkcionált.
Vadbemutató-kert
Kb félúton, egy elkerített részen egy kis vadaskert is látható.
Bár a leírás szerint több állat is megtekinthető, ám ottjártunkkor csak egy aranyos őzike volt. Viszont nagyon szelíd, simán megsimogathattuk és etethettük, nem zavarta.
Kóstoljátok meg a pisztrángot!
A Szalajka-patakban már hosszú ideje vadon él a sebes pisztráng, aminek szaporítása érdekében a patak medrét több helyen visszaduzzasztották, mesterséges neveldéket alakítottak ki. A völgyben mintegy 100 éve tenyésztik a pisztrángokat.
Mindenképp javaslom, hogy egyetek füstölt pisztrángot! Viszont ne a faluban lévő éttermekben, hanem a völgyben található Sáfrány pisztrángudvarban tegyétek ezt meg!
Egy családi tulajdonban lévő helyszínen, mindenki szeme előtt füstölik a pisztrángot. Mi pont akkor értünk oda, amikor vették ki a füstölőből. Így pláne nem hagyhattuk ki és mondhatom, feledhetetlen ízű halat sikerült ennünk!
Szilvásvárad látnivalók
Lipicai Lótenyésztés Történeti Kiállítás
Az 1860-ban épült grófi istálló egyik termében alakították ki a lipicai fajtatörténeti múzeumot, amelyben a lipicai ló történetét, a lovas élet és fogatolás szerszámait, eszközeit és elért eredményeit lehet megtekinteni.
A 427 éves lipicai fajta történetét ismerheti meg képeken, szobrokon, korabeli szerszámokon keresztül. Megmutatják Európa legősibb kultúrlófajtája hogyan talált új otthont Magyarországon a Bükk hegységben és milyen sikereket ért el a versenysportokban.
Pallavicini-Keglevich-kastély
Méltatlanul keveset említik a település látványosságai között. Jelenleg szálloda üzemel benne, de egy kávéra mindenképpen érdemes időt szakítani!
A kastélyt 1666-ban a Keglevich család kapta meg, amelyet 230 évig birtokoltak. Ezt követően egy rövid ideig az Erdődy család volt a birtokos, majd a Pallavicini őrgrófi család lett a tulajdonos. A kastélyt a Pallaviciniek építették át neobarokk stílusban és 1944-ig a család tulajdonában maradt.
A 2000-es évekre eléggé lepusztult a kastély, ám 2009-re sikeresen felújították, így már egy mindent kielégítő kastélyszállóként üzemel.
Orbán Ház Múzeum és tájház
A palóc népi építészet e szép példája, mely jelenleg helytörténeti, őstörténeti és néprajzi kiállításnak ad otthont.
Az Orbán-házban 2010-ben kialakított kiállítás a földtörténeti- és a régészeti múltat az őskőkortól a vaskorig, ill. a környék múltjához kapcsolódó érdekességeket mutatja be.
Különlegessége a 245 millió éves perm-triász kori határkőzet, amely jelenleg mindössze öt helyszínen található a Földön.
Középkori Börtönmúzeum és Panoptikum
A korszak büntetés-végrehajtási gyakorlatát mutatja be, mely a gazdag tárgyi anyag mellett látványos, panoptikumszerű jelenetekkel történik.
Az érdekes kiállítás elsősorban a középkori Felvidék, Kassa, Debrecen, Eger írásos és tárgyi emlékeinek felhasználásával, múzeumok, szobrászok, jelmeztervezők közreműködésével létesült.
Ajánlott cikkek
Kattints, ha több magyar cikket szeretnél olvasni!