Európa Hawaii-aként is emlegetik a 9 szigetből álló Atlanti-óceánon fekvő, Portugáliához tartozó szigetcsoportot. A természetkedvelők igazi paradicsomot találnak itt, hiszen az Azori-szigetek látnivalók nagy része a természethez kötődik.
A szigetcsoport vulkáni működés következtében jött létre, így a partok nagy része sziklás, ahonnan remek kilátás nyílik az óceánra. 1500 km távolságra van Lisszabontól és mintegy 3900 km távolságra Észak-Amerikától.
Tartalomjegyzék
Közlekedés
A kilenc sziget nincs egymáshoz közel, így nem is nagyon lehet a szigetcsoport nagy részét bejárni.
A turisták többsége Ponta Delgadába érkezik repülővel, ami hazánkból egy átszállással már elérhető. Ez Sao Miguel szigetén fekszik, ami Európához a legközelebb van.
A szigetek között repülővel vagy hajóval lehet közlekedni. Mindkét esetben csak egy társaság üzemeltet járatokat.
Repülővel az Azores Airlines, hajóval az Atlanticonline cég szolgáltatásait vehetjük igénybe. A közeli szigetek között érdemes kompozni.
A legtöbb szigeten vannak buszjáratok, természetesen a legtöbb látnivalót el lehet érni velük. Azonban ha a szigetek rejtett, igazi természeti szépségeit is látni akarjuk, mindenképp bérelni kell autót.
Hasonló sziget Madeira és Tenerife is. Melyiket válaszd a három közül?
Időjárás
Fontos, hogy nem elsősorban a strandos nyaralást kedvelők ideális helyszíne, mivel az Atlanti-óceán nyáron hűtő hatást fejt ki (télen pedig melegítő hatást).
Főleg a természetet kedvelők, az aktív pihenésre vágyók találják meg itt a számításukat, de azt nagyon is!
Az időjárás a fentiek miatt is változó és minden szigeten más. Általánosságban kijelenthető, hogy az Azori-szigetekre utazás áprilistól októberig a legjobb.
Az eső nem ritka, bármikor eleredhet, de nem jelentős mennyiségű ilyenkor.
Viszont nyáron sincs nagyon meleg, a 30 fok és feletti hőmérséklet szinte ismeretlen. Télen pedig enyhe az idő, 15°C körül van, éjjel sem hűl 10°C alá.
A fentiek miatt is igaz, amit írtam már: nem a strandolás miatt kell idejönni! Nyáron a vízhőmérséklet 21-23°C, ami sok ember számára nem kellemes.
Akit valóban lenyűgöz a természet, annak a május közepétől lévő hetek a nyerők, mivel ekkor virágzik a sokak által csodásnak mondott hortenzia.
Sao Miguel
Ahogy fentebb írtam, ez a legközelebbi sziget Európához és talán a legnépszerűbb. Méretét és alakját tekintve nagyon hasonló a Balatonhoz.
Zöld szigetként szokták hívni a hegyeket és vulkáni krátereket borító növényzet miatt. Nemhiába, itt található az Azori-szigetek látnivalók egy jó része is.
Ponta Delgada
A fővárost igazából fél nap alatt is be lehet járni. Hangulatos macskaköves utcák, parkok, kávézók, középkori templomok színesítik a belvárost. Feltűnő, hogy az épületek nagy többségének színe fehér.
Mindenképpen kiemelendő a város jelképe, a városkapu közelében lévő Sao Miguel Sebastiao-székesegyház.
A parton, közel a kikötőhöz áll a Sao Bras erőd, ami a kalózok elleni védelmet szolgálta évszázadokkal ezelőtt.
Sete Cidades
A nyugati részen található kalderatavak az egykori vulkáni csúcs beomlása után keletkeztek.
A tó két részből áll, egy kisebb, zöld vizű részből és egy nagyobb, kék vizű részből, amelyeket egy híd köt össze. A helyi legendák szerint a két különböző színű tó a két szerelmes, egy hercegnő és egy pásztor könnyeiből keletkezett, akiket a sors szétválasztott.
A Vista do Rei (királyi kilátó) kilátóhelyről a legjobb a látvány, ahonnan két tó és a mögöttes óceán látható.
Furnas
A keleti részen lévő település közelében sok gejzírt találunk. Itteni különlegesség, hogy egy azori ételt, a cozido-t (pörkölt) a gejzírlyukba tett fazekakban főzik meg.
A kisvárosban van a Terra Nostra park, ahol egy sötét színű tóban lehet fürödni. Mindez a magas vastartalom miatt van, ráadásul jó meleg, több mint 35 fokos.
Farol do Arnel
A keleti parton fekszik az Azori-szigetek legrégebbi világítótornya, amely 1876-ban épült.
A torony eléréséhez egy meredek és kanyargós úton kell leereszkedni, ami magában is egy kalandos élmény. A tengerparti sziklákra épült, fehérre festett, piros kupolás toronytól csodás kilátás nyílik az óceánra.
Szerda délutánként van nyitva.
Bálna- és delfinleső túrák
Mivel a szigetcsoport épp a vándorlási útvonalon fekszik, szinte biztos, hogy látni fogtok bálnákat. Bár az ilyen túrák nem olcsóak, az élményért mindenképp megéri.
Az indulás előtt a túravezető tart egy kis előadást a különböző delfin- és bálnafajtákról.
Arruda ananászültetvény
Európában egyedülálló ez a családi gazdaság, ahol egész évben megterem az ananász.
Az üvegházakban a termesztési folyamatot az ültetéstől egészen a betakarításig láthatják, beleértve a növények gondozását és a termés érlelését. Az ananászok ismertek gazdag ízükről és édes aromájukról, amelyek megkülönböztetik őket a világ többi részén termesztett ananászoktól.
Az ültetvény üzletében rengeteg féle ananászból készült terméket vásárolhatunk.
Chá Gorreana teaültetvény
Itt van Európa egyetlen teaültetvénye és legnagyobb teagyára.
A teraszos ültetvényeken sétálhatunk, láthatjuk a szüretelést, a feldolgozást. A gyárban megtekinthetjük a régi, még mindig használatban lévő gépeket, amelyek a tealeveleket szárítják, válogatják és csomagolják.
Emellett megkóstolhatjuk a különböző típusú teákat, mint például a zöld teát és az oolong teát. A helyszínen található egy kis üzlet is, ahol vásárolhatunk a frissen feldolgozott teát és egyéb ajándéktárgyakat.
Vila Franco do Campo-sziget
A déli részen fekvő városból kis hajókázással érhető el egy tengeri vulkán krátere, ahol egy gyönyörű lagúnában lehet fürdeni vagy búvárkodni.
Orsiék pár napot itt töltöttek, erről írtak egy beszámolót!
Sao Miguel videóban:
Terceira
A 2. leglátogatottabb sziget, bár nincs annyi látnivaló, mint Sao Miguelen. A szigeten nagy hagyomány a bikaviadal.
A sziget központja Angra do Heroismo, egy csodás reneszánsz város, amely része az UNESCO Világörökségnek. Az óvároson érződik a portugál, amerikai, brazil hatás.
A sziget híres a barlangjairól, ezek közül is a legismertebb Algar do Carvao. Ez egy lávabarlang, a vulkáni folyamból fantasztikus képződmények alakultak ki.
Biscoitos falunál a vulkáni láva medencéket hozott létre, amiben úszhatunk a kellemes vízben. Hasonló található Tenerifén is.
Kihagyhatatlan a Serra do Cume kilátó. Innen egy hatalmas területet láthatunk be, amely téglalap alakú parcellákra van osztva. Háttérben pedig az óceánt.
Santa Maria
A keleti szigetcsoport legdélibb tagja, emiatt melegebb is van itt.
Legjobb strandja a Formosa Beach, egy kicsi, de nagyon szép tengerparti rész.
Legszebb természeti csodája a Cascata do Aveiro vízesés, amely több mint 100 méter magasból zuhog a mélybe.
Graciosa
Ez a sziget a piros tetejű szélmalmokról és a csillag alakú édességről (Queijadas da Graciosa) híres. Érdekesség még, hogy a házakat egységesen fehérre meszelik.
A Furna do Enxofre egy vulkanikus barlang, amely egy kaldera közepén van. 37 méter mélyre 183 lépcsőn mehetünk le, aminek alján kénes tó bugyog.
Sao Jorge
A sziget jellegzetessége, hogy a vulkánból kifolyó láva a tengerparton megszilárdult, létrehozva a lapos partokat a hegyek tövében. Ezeket a területeket nevezik fajas-nak. Ezeken települtek meg apró falvak, amiknek ragyogó hangulatuk van.
Fajã da Caldeira de Santo Cristo az egyik legnépszerűbb, ami leginkább a szörfösök és a túrázók paradicsoma.
Faja dos Vimes faluban találjuk Európa egyetlen kávéültetvényét, amit egy helyi család üzemeltet. Bár nem kell nagy területre gondolni, de érdemes felkeresni és a kávézójukban megkóstolni a friss kávét.
A szigeten barangolva feltűnhet a sok tehén. Ebből adódóan a sziget a sajtjairól is híres. Szinte minden étteremben kaphatunk sajtos előételt.
Sao Jorge videóban:
Pico
A vulkánok egykori kürtőjében itt is létrejöttek tavak. A ma is aktív vulkán, a Pico Alto szépen uralja a szigetet.
Sokan a Pico megmászása miatt jönnek ide. Egyetlen helyről lehet elindulni a csúcsra, a Casa da Montanha központból, ami 1230 méter magasan fekszik. Innen kell eljutni a 2351 méter magas hegycsúcsra 7,6 km-es gyaloglással.
Az indulás előtt adnak egy GPS-t, amivel nyomon követik a túrázó útját. A túra díja 15 € (2024-ben). Lehetséges, hogy várni kell az indulásnál, mert a létszám limitálva van. Információk itt!
A Pico mellett a másik fő látnivalója a Gruta das Torres lávabarlang. Ez Portugália legnagyobb ilyen természeti formája, amely 5150 méter hosszú. Csak vezetett túra keretében látogatható és előre kell regisztrálni ezen az oldalon található emailen vagy telefonon.
Van itt egy neves borvidék is, ahol a szőlőültetvények bazaltfalakkal vannak elválasztva. Az ültetvényekre a Moinho do Frade szélmalomból a legszebb a kilátás.
Faial
A szigetek közül Faial a legaktívabb vulkanikus sziget. Ennek legékesebb példája a Capelinhos-félsziget, ami az egyik legfiatalabb földterület.
A félsziget keletkezése 1957-ben történt, egy vulkánkitörés ezt a 2 négyzetméteres területet hozta létre. Mára egy népszerű kirándulóhely, ahol földalatti látogatóközpont és egy régi világítótorony is van.
Flores
Természetileg talán a legszebb sziget (a sziget neve lefordítva virág), kár, hogy a legmesszebbre fekvő is egyben. Mivel az amerikai tektonikus lemezen fekszik, a vulkáni tevékenység alakította ki a szigetet.
Két legismertebb krátertava a Caldeira Comprida és a Caldeira Negra. Legmagasabb pontja a 914 méter magas Morro Alto. Két főbb városa van: az egyik Santa Cruz, ami a központ, a másik Lajes.
A sziget talán legszebb jelenségei a vízesések. Egyik leglátványosabb a Faja Grande közelében lévő Cascata da Ribeira do Ferreiro vízesések. Itt közel 20 egymás melletti vízesés zuhog a mélybe a rikítóan zöld sziklafalról.
Corvo
A legkisebb sziget, emiatt itt is elég kevés a látnivaló. Egy település található a szigeten, a déli csücsökben Villa do Corvoda. Kb. 500 lakosa van.
Flores szigetről hajóval vagy Ponta Delgada-ból repülővel lehet eljutni.
Egy igazi látnivalója a több mint 1 km átmérőjű vulkáni kráter. Kisebb tavak találhatóak benne, ahová túraút vezet le. A fűtenger és a hortenziabokrok remek látványt nyújtanak.
Interaktív és letölthető térképek – Azori-szigetek
Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!
Ajánlott cikkek
A honlapon lévő helyszínek cikkei tematikusan és ABC-sorrendben itt találhatók!
Ha szeretnél több portugál cikket olvasni, kattints ide!