Írország Skóciához hasonlóan rengeteg szép hellyel rendelkezik. Főleg a természetet és a kastélyokat, várakat kedvelők fogják otthon érezni magukat. Írország 15 legszebb látnivalóját mutatom be!
Európa északnyugati részén és harmadik legnagyobb szigetén, az Ír-szigeten található. Az utóbbi évtizedekben nagy fejlődésen ment keresztül.
Tartalomjegyzék
Írország legszebb helyei, látnivalói
Dublin
Mi mással is kezdhetnénk, mint a fővárossal. A vikingek alapította Dublin népszerű a turisták körében.
Legszebb látnivalója a vár, a Szent Patrik-székesegyház és a több évszázada működő egyetem, a Trinity College. Utóbbi könyvtára világhírű: mintha egy Harry Potter filmba csöppenne az ide látogató.
Természetesen a kocsmaturizmus se maradhat ki! Rengeteg pubot találunk itt, a Temple Bar városrészben lépten-nyomon kocsmákba botlunk.
Dublin látnivalók, közlekedés, térképek
Moher-sziklák (Cliffs of Moher)
Írország egyik leglátványosabb természeti képződménye. Nyolc kilométer hosszan húzódó, gyakorlatilag függőleges sziklafal a szigetország nyugati partjainál.
Legmagasabb pontján, az O’Brien-torony 214 méterrel emelkedik az Atlanti-óceán fölé. Tiszta napokon a sziklák tetejéről 20-30 km-re is ellátni. Láthatók az Aran-szigetek, a Galwayi-öböl, illetve az öböl túloldalán elterülő Connemara hegyei-völgyei is.
A hely a vadvilág számos képviselőjének, főként madaraknak ad otthont. Mintegy 29 madárfaj és ezek harmincezer egyede fészkel a meredek falakon. A legérdekesebb ezek közül a lunda.
Rock of Cashel
Dublin és Cork között található sokak szerint Írország egyik kihagyhatatlan látnivalója.
A normann inváziót megelőzően több száz éven át Munster királyainak székhelye volt. Munster királya, Muirchertach Ua Briain 1101-ben a sziklán lévő erődöt az egyháznak adományozta. A festői épületegyüttes sajátos karakterrel rendelkezik, a kelta művészet és a középkori építészet egyik legfigyelemreméltóbb gyűjteménye.
Blarney-kastély
A Cork mellett lévő kastélyt a 15.században építette a MacCarthy of Muskerry dinasztia.
A legtöbb turista a torony tetején lévő Blarney-kő miatt látogat ide. A legenda szerint ékesszólóvá teszi azokat, akik megcsókolják.
A kastélyparkban táblákkal kijelölt ösvények futnak. Számos természetes sziklaképződményt láthatunk, amelyeknek fantáziadús nevük van, mint például a Druida-kör, a Boszorkány-barlang és a Kívánságlépcső. A területhez tartozik egy mérges kert is számos mérgező növénnyel.
Kylemore Apátság
Írország nyugati részén, csodás vízparton áll ez a bencés kolostor, amelyet 1920-ban alapítottak a Kylemore kastély területén. Az apátságot olyan bencés apácák számára alapították, akik az első világháborúban Belgiumból menekültek el.
Magát a kastélyt Mitchell és Margaret Henry építtette neogótikus-romantikus stílusban négy év alatt, 1867 és 1871 között. A területen lévő templom a norwichi katedrális kicsinyített mása, amelyet Mitchell Henry Margaret emlékére emeltetett.
A birtokhoz nagy, fallal körülvett viktoriánus kertek tartoznak. Az 1970-es évek óta ezek a látogatók számára is nyitva állnak.
Kilkenny-kastély
A Kilkenny városában álló várkastélyt 1195-ben építettek, hogy ellenőrizze a Nore folyó egyik átkelőhelyét és több útvonal találkozását.
A normann megszállás jelképe volt, és eredeti, 13. századi állapotában a város védelmének fontos elemét képezhette négy nagy, kör alakú saroktornyával és masszív árkával.
A központi épületben könyvtár, szalon, gyerekszoba és az 1830-as évek pompájában berendezett hálószobák találhatók. A csodálatos képtár a kastély keleti szárnyában található, ez a lenyűgöző helyiség a 19. századból származik és elsősorban a Butler család remek festménygyűjteményének elhelyezésére épült.
Cork
Írország második legfontosabb városa a déli tengerparton található.
A városközpontja egy sziget, amely a Lee folyó két csatornája között helyezkedik el. A keleti részén lévő rakpartok és dokkok révén a világ 2. legnagyobb természetes kikötője Sydney után.
Cork és Dublin versengése hosszú időre nyúlik vissza. Sokan autentikusabb városnak tartják a fővárosnál, a festői belvárosa, sikátorai, szép épületei miatt is.
Glendalough
Írország egyik legszebb részének tartják, nemcsak természeti szépsége, hanem a középkori kolostoregyüttes megmaradt romjai miatt.
A 6. században alapított kolostor Európa-szerte ismertté vált tudós szerzeteseiről. A 10. századig a kontinens fontos oktatóközpontjának számított, aminek a viking támadások, a helyi ír kiskirályok fosztogatásai, végül az angolok rombolásai vetettek véget.
Leglátványosabb részei a templomok és a kerektorony, a mai temetőkertben találhatók. Már messziről látható a 33 méter magas torony, amely az idő mutatása mellett a védekezésre is szolgált.
Dingle-félsziget
A félsziget a nyugati partvidék egyik legszebb része, ami a túrázók, kirándulók körében is nagyon kedvelt vidék.
A vadregényes partmenti sziklafalakat csodás öblök szakítják meg, amelyek közül több homokos. Arra azonban számítsunk, hogy a víz még nyáron is hideg, szóval csak óvatosan a vízbe rohanással. 🙂
Itt találták meg az Ogham-kövek legnagyobb részét is. Ezek a kőbe vésett írások az ír nyelv legkorábbról fennmaradt formái.
Wicklow Way Trail
Az ír fővárostól, Dublintól nem messze déli irányba fekszik a Wicklow-hegy, amelyen keresztül átvezet a turistaút. Nem véletlenül nevezik Írország kertjének.
A Wicklow Way Dublin déli részéről indul és Clonegal településnél ér véget. A hossza 127 km és 3200 méter szintemelkedést kell legyőzni. Európa egyik legszebb túraútvonalába is méltán került be.
Írország legnagyobb vízesését is itt találjuk. A Powerscourt-vízesés 121 méter magas, bár csak az alsó felét láthatjuk, de így is nagyon szép.
Galway
Írország nyugati részén, az Atlanti-óceán partján elterülő kikötőváros 2020-ban Európa kulturális fővárosa volt.
A középkor óta az Ír-sziget egyik legforgalmasabb és leggazdagabb városa volt szerencsés földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően.
A híres író, Oscar Wilde szerint Galway a „vad gyönyörűség”. A város kiemelkedik a többi település közül, itt beszélik ugyanis a legtöbben a kelta nyelvet, az ottani lakosok tulajdonképpen élő hagyományőrzőknek tekinthetők.
A belváros, a Latin negyed színes házaival, számos pubbal és étteremmel Galway központi része.
A hetvenes évek óta az ír népzene egyik fellegvára. Három hétig tartó világhírű összművészeti fesztiválját július második felében rendezik.
Ashford-kastély
Galwaytól északra, a Corrib-tó északi partján áll az egyik legromantikusabbnak tartott kastélyt.
A 12. században épült kastély 1939 óta luxusszállóként üzemel. Sok híresség is vendég volt, például Pierce Brosnan itt tartotta az esküvőjét. Nagy figyelmet fordítottak arra, hogy korhűen alakítsák át a kastélyt.
350 hektár erdős rész veszi körbe, pihenésre valóban az egyik legtökéletesebb helyszín!
Waterford Greenway
Ez egy 46 kilométer hosszú, autómentes útvonal, amelyet kizárólag gyalogosok, kerékpárosok és más nem motorizált közlekedési eszközök használhatnak.
Az útvonal Waterford városát köti össze Dungarvan kikötővárosával, és az egykori Waterford-Dungarvan vasútvonal nyomvonalán halad. Csodás helyeken halad át, beleértve a Comeragh-hegység látványosságait, történelmi alagutakat, hídakat, viaduktusokat, és régi vasútállomások maradványait.
Több szakaszra van osztva, így választhatunk könnyebb, rövidebb sétát és hosszabb túrákat is. Az út mentén pihenőhelyek, információs pontok segítik a kirándulókat.
Donegal
Az Írország északnyugati részén található megye sok csodás természeti szépséggel rendelkezik.
Ki kell emelni a látnivalók közül az ország egyik legmagasabb tengerparti sziklafalát, a Slieve League-t, a Glenveagh Nemzeti Parkot hatalmas hegyi tájaival és tavaival, valamint a vadregényes Inishowen-félszigetet.
A régió meghatározó kulturális része a hagyományos ír zene, tánc, és kézműves mesterségek. Ismert még az ír tweed gyártásáról és a hagyományos kézi szövésről is. Az évszázadok során Donegal számos híres ír zenészt és írót inspirált.
Történelmi emlékhelyekben is gazdag, mint például a kora középkori kőkörök, ókori keresztény kolostorok romjai, és a történelmi kastélyok. Legjelentősebb ezek közül a 15. században épült Donegal vár.
Kinsale
Corktól nem messze található az ország egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja.
Az ír történelemben fontos szerepe volt az 1601-es kinsale-i csatának. A városban számos történelmi emlékmű és épület található, amelyek visszaidézik ezt a korszakot, beleértve a 17. században épült Charles Fortot.
Gyakran kapja a Gasztronómiai Főváros nevet Írországon belül, ahol a helyi és nemzetközi ízek keverednek, kiemelve a friss tengeri herkentyűket, helyi sajtokat és húsokat. A Gourmet Festival és a Taste of West Cork két híres rendezvény, ahol megkóstolhatjuk a helyi ételeket.
A kultúra területén is jelentős település. Számos galéria, műhely és művészeti kiállítás található, amelyek bemutatják helyi és nemzetközi művészek munkáit. A Kinsale Arts Week ezen a területen a legismertebb fesztivál.