Nem hiszem, hogy tévedek, amikor azt mondom: Skócia sokak számára bakancslistás hely! A skót életstílus, a látnivalók, a természet, na meg a várak, kastélyok mind csodás országgá varázsolják Skóciát.
A legszebb kastélyok, várak külön cikkben vannak bemutatva! Nézd meg milyen csodás építmények vannak a skót Felföldön!
Skócia az Egyesült Királyság 2. legnagyobb országrésze, Angliától északra helyezkedik el. 1707 óta Nagy-Britannia része.
Történelme, természeti adottságai révén egy különleges országba csöppen az ide látogató.
Tartalomjegyzék
Skócia legszebb látnivalói
Edinburgh
Az Észak Athénjaként emlegetett skót főváros élénk kulturális életének is köszönhetően kiváló pár napos látogatásra. Európa egyik legszebb városának tartják.
Ha augusztusban megyünk, részt vehetünk az Edinburgh-i Fesztiválon és a The Fringe-n, ami a világ legnagyobb művészeti fesztiválja.
Leghíresebb mégis az edinburgh-i vár, amely egy dombon magasodik az Óváros fölé. Itt található a Skót Nemzeti Hadtörténeti Múzeum és a koronázási ékszerek is.
A várba a híres utcán, a Royal Mile-on juthatunk fel, aminek két oldalán fantasztikus történelmi épületek emelkednek mint például a St. Giles Katedrális.
A Palace of Holyroodhouse a Royal Mile másik végén található, ez a skót királynő hivatalos rezidenciája. Ha a királynő nem tartózkodik ott, a történelmi lakosztály is megtekinthető.
Edinburgh látnivalók, közlekedés, térképek
Glasgow
Skócia legnagyobb városa a Clyde-folyó partján. Edinburgh-tól mindössze 80 km-re fekszik, így kötelező ellátogatni ide is.
A város nevének kelta fordítása „zöld hely”, amely utal arra, hogy kb. 70 park vagy parkszerű terület található Glasgowban.
Egyik leghíresebb épülete a St. Mungo Katedrális, amely közel 1000 éves épület. A múzeumában a világ vallásait, rítusait ismerhetjük meg.
Mellette egy dombon található a Necropolis, ahol közel 3500 emlékművet láthatunk. Ez egy viktoriánus temető az akkori jómódúak és vezetők sírjaival és mauzóleumaival.
A varos nyugati részén, az úgynevezett West Enden található a Kelvingrove Art Gallery, ami a legnagyobb látogatottságú látványosság Skóciában.
A botanikus kertben egy óriási viktoriánus kori öntöttvas üvegházban rengeteg különféle növényt láthatunk a világ minden részéből.
Glasgow látnivalók, közlekedés, térképek
St. Andrews
Egy kisváros Skócia keleti partján, amely hagyományokban gazdag egyeteme mellett arról is híres, hogy ez a település a golf szülőföldje.
Itt található az egyedülálló golflétesítmény, a St Andrews Links. 1754-ben itt jött létre a legelső golfklubok egyike, a The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews. A nevezetes klubház mellett fekszik az Old Course, amely a világ egyik leghíresebb golfpályája.
A városon kívül található a 13. és 16. század között álló székesegyház romjai, amelyet a reformáció idején John Knox követői romboltak le. Feltehetően itt helyezték el András apostol relikviáit. Emiatt válhatott az andráskereszt a skót zászló részévé.
Glencoe-völgy
Vulkanikus eredetű völgy a skót felföldön, amely az egyik legnépszerűbb kirándulóhely.
Magas hegycsúcsok, ködös völgyek és számtalan patak varázsolja csodássá ezt a tájat. Nyáron a hegymászók és kirándulók, míg télen a téli sportok szerelmesei számára paradicsom a völgy.
A „Sírás Völgyének” is nevezik, ami az 1692-es történelmi eseményre, a glencoe-i mészárlásra utal (angol katonák 38 embert öltek meg).
Glenfinnan viadukt
Az egyik legismertebb vasúti híd a világon, amit a Harry Potter film tett népszerűvé.
Itt forgatták azokat a jeleneteket, amikor a Roxfort Expressz áthalad a tájon. Ez a híd mára kultikus látványossággá vált a rajongók körében, és évente több ezer turista látogat el ide.
A viadukt 21 ívből áll, amelyek mindegyike 15 méter széles. A híd hossza összesen 380 méter, és körülbelül 30 méter magasan ível át a Glenfinnan-völgy felett.
Cairngorms Nemzeti park
Az Egyesült Királyság legnagyobb nemzeti parkja, amelyet a Cairngorms hegylánc ural.
Központi része a Glenmore parkerdő, ami egy látogatóközpont is egyben. A Loch Morlich partján lévő hely ideális kiindulóhely egy túrához. Innen lehet eljutni a legfelső parkolóhoz is, ahonnan felgyalogolhatunk a legmagasabb hegycsúcsokhoz.
Érdemes ellátogatni a Highland Wildlife Parkba, ahol sok állatfajt láthatunk, például tigrisek, farkasok, jegesmedvék. Nagyon szép, erdős-dombos környezetben szinte minden állat szabadon él a parkban.
Mindenképp meg kell állni Aviemore városkában is! A hangulatos településről gőzmozdonnyal is utazhatunk, de a helyi szeszfőzdében remek söröket is kóstolhatunk.
Aberdeen
Skócia 3. legnagyobb városa, amely az északkeleti rész központja is.
Hosszú, homokos tengerparttal rendelkezik, emiatt is népszerű a turisták körében. Ezek a várostól északra találhatók, több km hosszan.
A város ezenkívül rengeteg kulturális látnivalót kínál. Legnépszerűbb az Aberdeeni Művészeti Galéria, ahol viktoriánus, skót és 20. századi brit festők alkotásait láthatjuk. Másik ismert intézménye a Tengerészeti Múzeum, amely az Északi-tengerel való több évszázados történetét mutatja be.
Melrose apátság
Az apátság Melrose településen található, amelynek neve a mell („kőműves kalapács”) és a rose („rózsa”) szavak szimbolikus összetételéből alakult ki. A rózsa Szűz Máriára utalt, akinek a ciszterciek az apátságot szentelték.
Az apátságot a ciszterci rend nyitotta meg I. Dávid skót király parancsára újra a 12. század első felében. Ez Nagy-Britannia egyik legszebb apátsági romja. Itt van eltemetve I. Róbert skót király szíve.
A közelben található Trimontium római kori erődje és a Dryburgh Apátság.
Mousa lakótorony (Mousa Broch)
A szárazföldtől északkeletre fekvő Shetland-szigetek része Mousa sziget. Itt található a legjobb állapotban fennmaradt ókori építmény.
A kettős falú lakótorony (broch) 12 méter magas és 15 méter átmérőjű, amely Kr.e. 100 körül épülhetett. Az épületben még a lépcső is eredetiben látható.
Lerwick
És ha már Shetlanden járunk, a sziget központja is kötelező látnivaló! Aki látta már a Shetland című krimisorozatot, annak nem ismeretlen a város. 🙂
A település az egyik leghíresebb fesztivál, az Up Helly Aa otthona. A jelmezes felvonulók fáklyákkal végigvonulnak, majd a végén egy egy viking gályához hasonló hajót.
Loch Ness
Skócia leghíresebb és 2. legnagyobb tava, amelyet elsősorban a benne lakó szörny tett ismertté.
A róla szóló legenda már évszázadok óta kering, legelső ismert említése Szent Kolumba 565-ből származó legendájában történik.
1934-ben készült az a fénykép, ami egy hosszú nyakú szörny emelkedik ki a vízből. Később kiderült, hogy a kép hamisítvány, de a hírnév azóta is népszerű látványossággá tette a tavat.
Nyugati oldalán található Urquhart vára, amely Skócia egyik legnagyobb erőssége volt. A várról egy másik cikkben részletesebben olvashatsz!
Skye sziget
Skócia északnyugati részén a Hebridák szigetcsoport egyik szigete. Az egyik legszebb területnek tartják.
A kis sziget meredek hegyvonulataival, hirtelen a tengerbe ereszkedő szirtjeivel és mélyen a szárazföldbe nyúló öbleivel csodálatos természeti szépségekben bővelkedik
A középső kőkor óta lakott terület, története során állt viking fennhatóság alatt, majd a MacLeod és a MacDonald klánok birtokolták.
A MacLeod család ősi lakhelye, a Dunvegan kastély is itt található. Erről egy másik cikkben majd részletesebben írok!
Orkney-szigetek
Mintegy 70 kis szigetből áll (ebből körülbelül 20 lakott), és a skót szárazföldön lévő Caithnesstől 16 kilométerre északra helyezkedik el. A fő sziget neve Mainland (Pomona).
Aki szereti a csodás természeti látnivalókat, annak a tengerpartokat kell célba venni. A hatalmas sziklás partok festői látványt nyújtanak.
A fő szigeten van a „Neolitikus Orkney Szíve”, amely része a Világörökségnek. Ez egy csoport neolitikus emlékműből áll, köztük egy nagy sírkamrából (Maes Howe), két kőkörből (a Stones of Stenness és a Ring of Brodgar) és Skara Brae településből.
A Bodgar-hegyfokon lévő kőkör a Stonehendge-dzsel és az ókori Egyiptom építészeti csodáival említhető, de időben megelőzi őket. Több ezer évvel ezelőtt az Orkney-szigetek volt a központja Nagy-Britanniának.
Anstruther
Ez a festői kis halászváros a Forth-öböl partján fekszik.
A település tele van gyönyörű, jól karbantartott régi épületekkel, köztük kiemelkedik a több száz éves St. Adrian’s templom. Egyik legnépszerűbb látványossága a Scottish Fisheries Museum, ami a skót halászat történetét mutatja be részletes kiállításokon keresztül.
A város számos kulturális és zenei eseménynek ad otthont az év folyamán, beleértve a híres Anstruther Harbour Festivalt, ami a helyi hagyományokat és a közösséget ünnepli zenével, táncokkal és hajóversenyekkel.
Interaktív térkép
Ajánlott cikkek
Utazás előtt nézd át a hasznos tanácsokat!