Isztria a horvát Adria egyik legkedveltebb nyaralóhelye a magyarok körében, hiszen könnyen elérhető. A félsziget egyik legfőbb célpontja Pula városa.
Tartalomjegyzék
Eljutás Pulába, parkolás
Pula Isztria délnyugati csücskében fekszik, Budapesttől 600 km-re autóval. Rijekáig (Fiume) végig autópályán lehet haladni, majd ezt követően Abbázia (Opatija) városától vagy a 66-os főúton vagy az A8 autópályán lehet eljutni Pulába.
Pula belvárosa három parkolási zónára van osztva. Ezen a térképen vannak bejelölve, a bal felső sarokban a zónákra kattintva megjelennek az árak.
A belvárosi részen három nagyobb parkolóterület található, ezekről információ (letölthető pdf-ben is) itt található!
A parkolást mobilon is lehet fizetni a Paydo alkalmazással. Információk itt találhatók!
Pula látnivalók
Amfiteátrum
Isztria talán legismertebb látnivalója az öt legnagyobb római kori amfiteátrumok között van.
A 23 000 nézőt befogadó ellipszis alakú építmény hosszabbik tengelye 132 méter, a rövidebbik 105 méter. Mivel részben domboldalra épült, ezért a szárazföld felőli oldala kétszintes, a tenger felőli viszont három, bejárata ez utóbbi oldalon van. A küzdőtér szintén ellipszis alakú, 68×42 méteres.
Az épület ma viszonylag távol helyezkedik el a tengertől, ennek oka, hogy az öböl egy részét az évszázadok folyamán feltöltötték. A római korban még közvetlenül a part mellett állt, a viadalok során megölt emberek és állatok egy rövid csatornán át a tenger vizébe kerültek.
Az amfiteátrum ma koncertek, operaelőadások, fesztiválok, sportrendezvények színhelye.
Sergius-diadalív
A diadalív a római klasszikus művészet egyik legfontosabb műemléke. A Sergiusok családjából származó Salvius Postumus építette családja három tagjának tiszteletére.
Egy egyszerű boltíves kapu, attikával, amelyen a Sergiusok szobrai álltak. Mára már csak a feliratai maradtak meg. A központi íves nyílás gazdagon profilozott és túlnyomórészt növényi motívumokkal díszített. Az ív tetején egy kígyóval harcoló sas domborműve található. Az ív és a koszorú egyenes irányát két háromszög alakú felület zárja le, amelyekben a Győzelem – Viktória szimbólumok szimmetrikusan vannak ábrázolva. A frízen a „Salvia Postuma” felirat található.
Augustus-templom
Az óváros nyugati részén, az egykori római város fórumán álló templom Róma isteneinek és Augustus császárnak van szentelve.
A római kultuszépítészet egyik legszebb példája, a késő hellenisztikus művészet erős hatásával, melyek a frízek és az oszlopfők díszítésében láthatók.
16 méter széles, 8 méter magas, négyszög alaprajzú épület. Egy magas posztamensen áll, amelyen egy mély tornác található, a homlokzaton pedig négy oszlop tartja az oromzatot.
Porta Gemina
A kettős kapu az egyik kapu, amely megmaradt a városi fal lerombolása után a 19. században. A 2. századból származó építmény Pula legrégibb kapuja.
Herkules-kapu
Kb. 100 méterre a kettős kaputól található a legrégibb római emlék a városban a Kr. e. 1. századból.
A zárókő Hercules fejét ábrázolja, aki az ókori Pula védőistene volt. Lucius Calpurnius Piso Caesoninus és Caius Cassius Longinus neve szerepel, akiket a római szenátus bízott meg, hogy alapítsák meg a pulai kolóniát. Pula alapítását a Kr. e. 47-44 közötti időszakra teszik.
Kaštel erőd
Pula történelmi központjában, a központi, 34 méter magas domb tetején található.
A barokk erődöt egy középkori vár romjaira építették, amely pedig egy bronzkori település maradványaira, valamint hisztri és római rétegekre épült. Az 1630-1633 között épült erődítmény építését az egyre pusztítóbb tüzérségi tűz elleni védelem tette szükségessé. Az erőd tervezője és az építési munkák felügyelője Antoine De Ville francia hadmérnök volt. Az erőd eredetileg négyszögletes toszkán stílusú erősségként készült el, rövidebb oldalakkal és a sarkokon négy erős bástyával, melyek 24 ágyú befogadására voltak alkalmasak.
Az erődöt a 17. és a 18. században átépítették és bővítették, az eredeti déli bejáratot 1703-ban a nyugati oldalra helyezték át. A 19. század második felében az osztrák uralom alatt újabb átépítések történtek. Később egyre inkább elveszítette védelmi jelentőségét.
Ma itt található az Isztriai Történeti és Tengerészeti Múzeum (Museo storico e navale dell’Istria).
Zerostrasse
Pula földalatti alagútja, amelyet a II. világháború idején építettek a légitámadások elől menedékként. A város egyik leglátogatottabb helye manapság.
Egy kiterjedt alagútrendszer a város alatt, eddig közel 200 különböző hosszú járatot találtak. Ebből mintegy 400 méteres szakasz látogatható. A hőmérséklet egész évben 14-18 fok között van.
Szépséges Szűz Mária-kápolna
A bizánci ókeresztény bazilikát a 6. században építették egy benedek-rendi apátság részeként. Építését Maximianus ravennai érsek támogatta.
A háromhajós bazilikának két kápolnája volt, ezekből a déli maradt meg a mai napig. A fali képeket a 15. században rekonstruálták a korábbi ókeresztény képeket. Amikor a velenceiek elfoglalták a várost 1605-ben sok drága tárgyat elvittek Velencébe a Szent Márk-dómba.
Szűz Mária-székesegyház
A 6. században a püspöki székhellyé váláskor épült a templom. Ezen a helyen imádkoztak a római korban az ókeresztények.
A 10. században kibővítették, a 15. században felújították. A mai formáját a 16. században nyerte el, amikor reneszánsz homlokzatot építettek neki.
A templom ma is tartalmaz román és bizánci elemeket, ill. a felső ablakokat a főhajón is ekkor építették. Az oltár területén még mindig látható az 5. és 6. századból származó mozaikot. Az ablakokat 1242-ben gótikus stílusban építették át. A harangtorony a templom előtt épült 1671 és 1707 között az amfiteátrum köveiből.
Szent Ferenc-templom és kolostor
A 13. század második felében épült, amelyet 1314-ben román stílusúvá építettek át.
A szentély elülső falán szenteket ábrázoló gótikus freskók maradványai láthatók. A téglalap alaprajzú kolostor a kolostor melletti templommal egyidejűleg épült.
Az északkeleti szárnyban található a sekrestye és a káptalanterem, melyből monumentális gótikus portál és kettős biforáma nyílik a kerengő és a szerzetesek cellái felé, míg az északnyugati szárnyban volt a refektórium, a konyha és a gazdasági helyiségek. Középen található az udvar a kávás kúttal.
A kolostort a 14. és a 17. század között többször átépítették, mai formáját a 18. század elején kapta.
Punta Christo erőd és függőhíd
A várostól északnyugatra, Stinjan településnél található az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült erődítmény.
A kör alakú erőd jó állapotban maradt fenn, fesztivált is szoktak itt rendezni. Sajnos a területre nem lehet bemenni.
A parton van egy kis öböl, ami fölött egy függőhíd feszül. Ha bátrak vagyunk, menjünk át rajta! 🙂
Aquarium Pula
A belvárostól 4 km-re délre az 1886-ban épült Verudela-erődben található Pula akváriuma.
Adriai tengeri fajokat láthatunk itt, kb. 200 fajta állatot vehetünk szemügyre.
Minden információ itt található!
Brijuni Nemzeti Park
Pulától nyugatra található, 14 szigetből álló Brijuni-szigetcsoport alkotja a Brioni (Brijuni) Nemzeti Parkot.
Komolyan veszik a szigetvilág védelmét: belépőt kell váltani és elektromos kisvonattal viszik körbe a turistákat.
Már a római időkben is benépesült. Ennek az időszaknak az emlékei napjainkban is láthatók: a római kori villák romjai mellett egy Vénusz-szentély maradványai is megtekinthetők. A középkor építészeti emléke egy bizánci erődítmény és egy hatodik századi bazilika.
A II. világháború után Jugoszlávia vezetője, Tito itt alakította kis magánrezidenciáját. Évtizedekig nem lehetett látogatni. Tito halála után három évvel, 1983-ban nemzeti parkká nyilvánították a szigeteket és 1985-ben a nagyközönség előtt is újból megnyitották.
A szigeten egy kis szafari parkot is meglátogathatunk. Itt a Titónak ajándékba hozott állatok és azok utódai élnek.
Minden információ itt található!
Pula környéki strandok, tengerpartok
A város környékén sok kisebb-nagyobb partrész található, ezek közül három strand a kiemelkedő.
Plaža Ambrela
A város környéki strandok közül talán ez a legjobb. Az Aquarium Pulától 300 méterre található.
Erdővel övezett, fehér kavicsos, sekély vizű kis strand, vízibicikli-bérléssel, a közelben több étteremmel.
Fažana
Pulától kb. 8 km-re északra található a település, amelynek strandja nagyon népszerű.
Fehér kavicsos part, a víz pedig lassan mélyül, így gyerekek számára is ideális.
Bijeca
Pulától délkeletre Medulin település öble a legismertebb strand.
Kb. 1 km hosszú és Isztria egyetlen homokos tengerpartja. Emiatt is rendkívül népszerű, a főszezonban szinte mindig zsúfolt.
A vízben sokáig be lehet sétálni, vannak szigetszerű zátonyok és vízi játszótér is.
(A cikk fő forrása: Wikipédia)
Interaktív térkép
Ajánlott cikkek
Kattints, ha több horvát cikket szeretnél olvasni!