Taipei látnivalók, időjárás, térképek

by radopeter1983
Taipei látnivalók, időjárás, térképek

Taipei modern és hagyományos elemeket ötvöző, lenyűgöző metropolisz, tele csodálatos látnivalókkal és élményekkel. Tajvan fővárosában járva számos izgalmas helyet érdemes felkeresni!

A történelmi és kulturális örökségek, valamint a modern felhőkarcolók találkozása teszi Taipei-t a kelet-ázsiai régió egyik leglátványosabb városává. Gyakran a „Kelet-Ázsia kulturális olvasztótégelye” és „Tajvan gasztronómiai fővárosa” nevekkel illetik.

Taipei látnivalók

Taipei 101

A város egyik legismertebb és legikonikusabb jelképe évekig a világ legmagasabb épülete volt.

A 2004-ben átadott, 508 méter magas felhőkarcoló bambuszra emlékeztető, nyolc részből álló szerkezete a hagyományos kínai pagodákra emlékeztet, miközben a csúcstechnológiát képviseli: az épületben található a világ egyik leggyorsabb liftje, amely 37 másodperc alatt viszi fel a látogatókat a 89. emeleti kilátóba.

A torony egyedülálló mérnöki megoldással rendelkezik: a földrengések elleni védelmet egy hatalmas, 660 tonnás ingaszerű acélgömb biztosítja, amely a 87-92. emelet között helyezkedik el. Ez a szerkezet látogatható is.

Volt a világ legmagasabb épülete is
Volt a világ legmagasabb épülete is

Csang Kaj-sek Emlékcsarnok

Taipei egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja a Kínai Köztársaság (Tajvan) egykori elnökének tiszteletére épült.

Az impozáns fehér márvány emlékművet 1980-ban adták át, klasszikus kínai építészeti elemeket ötvöz a modern tervezéssel. A fehér falak és a kék tetőzet a tajvani nemzeti zászló színeit tükrözik. Az épület egy 250.000 négyzetméteres gyönyörű park közepén áll.

A csarnok belső terében egy monumentális, 4,6 méter magas bronzszobor ábrázolja Csang Kaj-seket, amelyet díszőrség őriz. Az őrségváltás ceremóniája az egyik leglátványosabb esemény, amelyre minden órában sor kerül, és számos turista érkezik kifejezetten ennek megtekintésére.

Az épület alsó szintjein múzeumot rendeztek be, ahol a tábornok-elnök személyes tárgyai, katonai egyenruhái és a tajvani történelem fontos dokumentumai tekinthetők meg interaktív kiállítások formájában.

Tajvan alapítójának a tiszteletére emelték
Tajvan alapítójának a tiszteletére emelték

Szabadság tér kapuja

A monumentális kapu az egyik legismertebb belépőpontja a Chiang Kai-shek Emlékcsarnok területének.

A kapu klasszikus kínai stílusban készült, öt boltíves szerkezetével és díszes tetőszerkezetével. A tetők kék színű cseréppel fedettek. Középső részén kalligrafikus kínai karakterekkel a „Szabadság tér” felirat olvasható.

Tajvan egyik legfontosabb nyilvános tere, ahol gyakran tartanak politikai tüntetéseket, kulturális rendezvényeket és ünnepségeket. Mögötte szimmetrikus elrendezésben balra a Nemzeti Színház, jobbra a Nemzeti Koncertterem, szemben pedig a Chiang Kai-shek Emlékcsarnok látható.

Taipei legfontosabb terének kapuja
Taipei legfontosabb terének kapuja

Sun Yat-sen Emlékcsarnok

A modern Kína atyjának tartott Dr. Sun Yat-sen emlékére emelt impozáns épület a város egyik legfontosabb kulturális központja.

A hagyományos kínai palotastílusban épült csarnokot 1972-ben nyitották meg, Sun Yat-sen születésének 100. évfordulója alkalmából. Az épület előtt elterülő hatalmas téren gyakran rendeznek nemzeti ünnepségeket és kulturális eseményeket. A csarnok a tajvani demokratikus értékek és nemzeti identitás fontos szimbóluma.

A belső térben egy 4 méter magas bronzszobor található, amely Dr. Sun Yat-sent ábrázolja. A csarnok rendszeresen ad otthont klasszikus zenei koncerteknek, operaelőadásoknak és hagyományos kínai művészeti bemutatóknak.

A főépületet körülvevő kertekben pavilonok, sziklák és tavak teszik idillivé a környezetet, ahol a helyiek gyakorta végeznek tai chi gyakorlatokat a kora reggeli órákban. A csarnok tetejéről páratlan kilátás nyílik a városra és a közeli Yangming-hegyre.

Elnöki Palota

Taipei történelmi városközpontjának egyik legjelentősebb épülete a tajvani politikai hatalom központja.

Az eredetileg 1919-ben, a japán gyarmati időszakban épült palota vörös téglás homlokzattal és északi reneszánsz stílusú díszítőelemekkel rendelkezik. Az épület a japán kormányzó irodájaként szolgált, majd 1949 után lett a tajvani kormány székhelye. A központi torony 60 méter magas, és évtizedekig a város legmagasabb építménye volt.

Az épület egy része múzeumként látogatható, ahol a tajvani történelem és politikai rendszer alakulását bemutató kiállítások tekinthetők meg. Különösen értékesek a japán megszállás és a demokratikus átmenet időszakából származó dokumentumok és tárgyak. A palota előtt rendszeresen tartanak zászlófelvonási ceremóniákat és díszes őrségváltást.

Longshan templom

Taipei egyik legrégebbi és legfontosabb vallási helyszíne a tajvani buddhizmus és népi vallások központja.

A templomot 1738-ban alapították fujiani bevándorlók, hogy otthonukra emlékeztesse őket. Az évszázadok során a templom többször elpusztult földrengésekben és a második világháborús bombázások során, de mindig újjáépítették, megőrizve eredeti szépségét és vallási jelentőségét. A színpompás épület a hagyományos dél-kínai templomépítészet remeke, faragott sárkányokkal, főnixmadarakkal és gondosan megmunkált kőoszlopokkal.

Különlegessége, hogy nem csupán buddhista szentély, hanem a taoizmus és a kínai népi vallások istenségeinek is otthont ad. Több mint száz isten és istennő szobra található a különböző oltárokon, köztük Matsu, a tenger istennője és Guanyin, a könyörületesség buddhista istennője.

Tajvan legfontosabb buddhista temploma
Tajvan legfontosabb buddhista temploma

Beitou Meleg Forrás negyed

Taipei északi részén található varázslatos termálfürdő-negyed, ahol a látogatók átélhetik a japán onsen kultúra tajvani változatát.

A Beitou terület vulkanikus aktivitásának köszönhetően híres termálforrásairól, amelyeket először a japán gyarmati időszakban kezdtek el kihasználni. A környék központi látnivalója a Beitou Meleg Forrás Múzeum, amely egy gyönyörűen felújított, 1913-ban épült japán fürdőházban kapott helyet. Az épület a sziget első közfürdője volt, és mára a tajvani balneológia történetét bemutató kiállításoknak ad otthont.

A környék másik különleges pontja a Pokol-völgy (Hell Valley), ahol a fortyogó, kénes források és a felszálló gőzök különleges, már-már földöntúli látványt nyújtanak. A látogatók számos közfürdő és luxus spa közül választhatnak, ahol különböző hőmérsékletű és ásványi összetételű termálvizekben relaxálhatnak.

Ximending

Taipei legélénkebb és legfiatalosabb negyede, amely gyakran a „tajvani Shibuya” becenevet viseli, utalva a híres tokiói divat- és szórakozónegyedre.

Az 1930-as években alakult ki ez a vibráló bevásárló- és szórakoztatóövezet, amely Tajvan első sétálóutcás bevásárlónegyede volt. A japán gyarmati múlt hatása máig érezhető az építészetben és a kulturális jellegben. A színes neonreklámok, óriáskivetítők és a nyüzsgő emberáradat a tajvani popkultúra epicentruma.

A Ximending központja a fiatalok divat- és szépségápolási trendjeit követi, számos butikkal, kozmetikai üzlettel és underground divattervezők műhelyeivel. A környék híres a street food kínálatáról is, ahol a hagyományos tajvani utcai ételek mellett japán és koreai finomságokat is kóstolhatnak a látogatók.

Az éjszakai élet egyik központja
Az éjszakai élet egyik központja

Huashan 1914 Kreatív Park

Egy egykori japán szakégyárból átalakított kulturális központ ma Taipei kreatív iparának egyik legfontosabb csomópontja.

Az 1914-ben alapított gyárat az 1990-es években bezárták, majd művészek foglalták el a területet, akik galériákat és stúdiókat alakítottak ki a használaton kívüli ipari terekben. 2005-ben a kormány hivatalosan is kulturális parkká alakította a komplexumot, megőrizve az eredeti ipari épületek karakterét és atmoszféráját.

A park területén számos kiállítótér, művészeti galéria, designer üzlet és kreatív műhely működik. Rendszeresen szerveznek itt kortárs képzőművészeti kiállításokat, független filmfesztiválokat és kísérleti színházi előadásokat. A hétvégéken kézműves piacok és food truck fesztiválok várják a látogatókat.

Daan Park

A központban található hatalmas zöldterületet gyakran a „város tüdejének” vagy „Taipei Central Parkjának” nevezik.

A 26 hektáros parkot 1994-ben nyitották meg, miután a korábban itt található nem hivatalos települést felszámolták. A park tervezése során a tajvani és kínai kerttervezési hagyományokat ötvözték a modern várostervezési elvekkel.

A park egyik központi eleme a nagy nyitott füves terület, ahol a hétvégéken családok piknikeznek és gyerekek játszanak. A tó körüli sétány különösen népszerű a futók és az esti sétálók körében. Számos tematikus kert is található itt, köztük gyógynövénykert és rózsapark.

Shilin éjszakai piac

Taipei legnagyobb és leghíresebb éjszakai piaca a tajvani utcai ételek és vásárlási lehetőségek kavalkádja.

A több mint 100 éves múltra visszatekintő piac 2011-ben teljes felújításon esett át, de megőrizte autentikus hangulatát. Az eredeti helyszín a Shilin Citi God templom körül alakult ki, és fokozatosan nőtt az évtizedek során. Ma a piac több utcára és egy hatalmas fedett csarnokra terjed ki, ahol az ételárusok koncentrálódnak. Estéről estére több ezer látogató keresi fel a nyüzsgő piacot, amely általában délután 4 körül kezd életre kelni és éjfélig tart.

A piac legvonzóbb része kétségkívül a gasztronómiai kínálat, ahol a látogatók helyi specialitásokat kóstolhatnak meg. A piac különlegessége a játékterem rész is, ahol tradicionális tajvani játékokat próbálhatnak ki a látogatók, mint például a halászat vagy a kacsafogás, természetesen mindezt játék formájában.

A sok éjszakai piac közül a legnépszerűbb
A sok éjszakai piac közül a legnépszerűbb

Maokong

A Taipei délkeleti részén található hegyi terület teaültetvényeiről, természeti szépségéről és lélegzetelállító panorámájáról híres.

A Maokong egykor Tajvan egyik legfontosabb teatermelő régiója volt, és ma is számos teaültetvény és tradicionális teaház működik a területen. A látogatók a világhírű tajvani oolong tea különböző változatait kóstolhatják meg autentikus környezetben. A hegyoldalban elhelyezkedő teaházak többsége családi vállalkozás, amelyek generációk óta őrzik a teakészítés hagyományait.

A területre a 2007-ben átadott Maokong Gondola drótkötélpályán lehet feljutni, amely 4,3 kilométer hosszan viszi az utasokat a hegytetőre. A kabinok egy része üvegpadlós, így a látogatók a lábuk alatt is élvezhetik a kilátást. A felső állomásnál több túraútvonal indul, amelyek a környező erdőkön és teaültetvényeken keresztül vezetnek. Különösen népszerű a Teapot Mountain ösvény, amely a hegytető teáskanna alakú sziklájához vezet.

Remek kilátás nyílik innen
Remek kilátás nyílik innen

Zhinan templom

A Taipei déli részén, a hegyoldalban elhelyezkedő impozáns vallási komplexum a taoizmus egyik legfontosabb szentélye Tajvanon.

A templomot 1882-ben alapították, és Lu Dongbin, a nyolc taoista halhatatlan egyikének tiszteletére szentelték. Az évszázadok során folyamatosan bővült, és ma három szinten elhelyezkedő szentélyek, kertek és pavilonok alkotta hatalmas komplexummá nőtte ki magát. Az építészeti stílus a klasszikus kínai templomépítészet jegyeit viseli, aranyozott tetőkkel, vörös oszlopokkal és részletgazdag fafaragásokkal.

A templomhoz vezető út mentén szoborpark található, amely a taoista mitológia alakjait ábrázolja. A főszentély előtti térről lenyűgöző kilátás nyílik Taipei városára, különösen naplementekor.

A taoizmus központja
A taoizmus központja

Nemzeti Palotamúzeum

A világ egyik legjelentősebb kínai művészeti gyűjteményének otthona közel 700.000 műtárgyat őriz a kínai történelem 8000 évéből.

A múzeumot 1925-ben alapították Pekingben, majd a kínai polgárháború során, 1948-49-ben a legértékesebb műkincseket Tajvanra menekítették. A jelenlegi múzeumi épületet 1965-ben nyitották meg, klasszikus kínai palotastílusban tervezve, zöld domboldalon, festői tavak és kertek között. A gyűjtemény olyan gazdag, hogy a kiállított anyagot rendszeresen, három hónaponként cserélik.

A múzeum legismertebb darabjai közé tartozik a jáde káposzta, egy rendkívül élethű, féldrágakőből faragott szobor, valamint a húsforma kő, amely megdöbbentően hasonlít egy dongpo sertéshús nevű ételre. Az ókori kínai bronzedények, kalligráfiák, festmények és porcelánok gyűjteménye kronologikus rendben mutatja be a kínai művészet fejlődését.

Minden információ itt található!

Tajvani Nemzeti Múzeum

A sziget legnagyobb természettudományi és antropológiai múzeuma átfogó képet ad Tajvan természeti világáról, őslakosainak kultúrájáról és a sziget történelméről.

Az 1908-ban, a japán gyarmati időszakban alapított múzeum jelenlegi épületét 1986-ban adták át, és a modern építészet és a hagyományos tajvani stíluselemek ötvözete jellemzi. A négy állandó kiállítás a sziget földtanával, élővilágával, őslakos kultúráival és tajvani han kínai bevándorlók történelmével foglalkozik. A gyűjtemény több mint 150.000 tárgyat számlál.

A földszinti csarnokban teljes méretű dinoszaurusz-csontvázak és a tajvani geológiai formációk modelljei találhatók. Az őslakosok kultúráját bemutató részleg különösen értékes, hiszen Tajvan 16 hivatalosan elismert őslakos törzsének hagyományait, rituáléit és mindennapi életét mutatja be eredeti tárgyakon és rekonstrukciókon keresztül. A múzeum különlegessége az élő pillangókert, ahol a látogatók testközelből figyelhetik meg a sziget jellegzetes pillangófajait.

Minden információ itt található!

Taipei időjárása: mikor a legjobb ideutazni?

Taipei szubtrópusi monszun éghajlattal rendelkezik, amely forró, párás nyarakat és enyhe, csapadékos teleket foglal magában.

Tavasz (március-május):

A tavasz kellemesen meleg, de meglehetősen csapadékos időszak Taipei-ben. Az átlaghőmérséklet 18-25°C között mozog, és ez az egyik legcsapadékosabb évszak. Különösen áprilisban és májusban gyakoriak a hirtelen záporok és zivatarok. A magas páratartalom miatt a hőérzet magasabb lehet a tényleges hőmérsékletnél. A tavaszi hónapokban virágba borulnak a város parkjai, különösen szépek a cseresznyefavirágok.

Nyár (június-szeptember):

A nyár Taipei-ben rendkívül forró és párás, gyakori esőzésekkel és esetenként tájfunokkal. Az átlaghőmérséklet 28-35°C között alakul, de a magas páratartalom miatt a hőérzet gyakran 40°C fölé emelkedhet. Júniustól kezdődik a tájfunszezon, amely szeptember végéig tarthat. Ezek a trópusi viharok erős széllel és intenzív csapadékkal járnak, és akár több napos fennakadást is okozhatnak a közlekedésben és a mindennapi életben.

Ősz (október-november):

Az ősz az egyik legkellemesebb időszak Taipei-ben. Az időjárás fokozatosan enyhül, az átlaghőmérséklet 20-28°C között mozog, és a levegő kevésbé párás, mint nyáron. A csapadék mennyisége is jelentősen csökken, bár a rövid záporok továbbra is gyakoriak. Az őszi lombszínek különösen a város körüli hegyvidéki területeken nyújtanak lenyűgöző látványt. Ez az évszak ideális városnézésre és a szabadtéri látnivalók felfedezésére.

Tél (december-február):

A téli hónapok Taipei-ben enyhék, de csapadékosak és gyakran ködösek. Az átlaghőmérséklet 15-20°C között alakul, bár időnként előfordulnak 10°C alatti hőmérsékletek is, különösen januárban. Havazás a városban rendkívül ritka, de a környező hegyekben előfordulhat. A csapadék általában szemerkélő eső formájában jelentkezik, amely napokig tarthat. A téli hónapokban a város híres meleg források vidékei különösen népszerűek.

Legjobb időszak az utazásra:

Taipei meglátogatásához a legideálisabb időszak az ősz (október-november) és a tél eleje (december), amikor az időjárás kellemes, a csapadék mérsékelt, és a turisztikai látványosságok optimális körülmények között élvezhetők. A tavaszi hónapok szintén megfelelőek lehetnek, ha a látogató felkészül a gyakoribb esőzésekre.

Interaktív és letölthető térképek

Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!

Ajánlott cikkek

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Rendben Adatkezelési tájékoztató