Hollandiában nemcsak Amszterdam a fő látnivaló, hanem vidéken is sok természeti szépség várja a látogatókat.
Tartalomjegyzék
Hollandia legszebb helyei, látnivalói
Amszterdam
A holland fővárost sokan a szabadság és a bringások hazájának tartják, ami igaz is. Ennyi kerékpárt még életemben nem láttam, mint itt. 🙂
A csatornákkal szabdalt városnak nagyon jó hangulata van. A belvárosi rész gyalog is bejárható, a látnivalók zömét így láthatjuk is.
Amszterdam látnivalók, térképek

Keukenhof kert
Az Amszterdam és Hága közti Lisse település a Keukenhof kastélyról és kertjéről híres.
Ez a világ legnagyobb virágoskertje, ahol 32 hektáron mintegy hét millió virágpalánta nyílik tavasszal. Közel 100 tulipánfajta található.
A kertet behálózó gyalogutak hossza 15 km, ahol a virágok mellett sok szobrot is megcsodálhatunk.
A park minden évben március utolsó hetétől május közepéig látogatható. A leglátványosabb a tulipánok virágzása idején, április közepén.

Hága
A város a bíróságáról ismert, ám a turisták számára a látnivalók miatt is érdemes ide utazni.
Három nevezetes palota is megcsodálható. A Paleis Noordeinde a királyi családé, a Paleis Kneuterdijk az államtanács, míg a Vredespaleis a Nemzetközi Bíróság székhelye.
Scheveningen városrészben található a Madurodam, ahol Hollandia híres épületeinek kicsinyített mását láthatjuk (például az amszterdami Dam tér, Királyi palota, Rotterdam kikötője, Utrecht történelmi városközépontja).

Volendam
Amszterdamtól kb. 20 km-re északkeletre található ez a volt halászfalu, amelynek kikötő menti színes házai idecsábítják a turistákat.
A város hangulata a múltban is vonzotta a művészeket. Picasso és Renoir is élt és alkotott Volendamban.

Giethoorn
Az ország északi részén egy népszerű település, amelyet Hollandia Velencéjének is neveznek.
Innen is sejthető, hogy számos csatorna szeli át a falut. A közlekedés is csak csónakkal és gyalog lehetséges, több mint 170 híd található a területen. Ha itt járunk, mindenképp menjünk el egy hajókirándulásra!

Utrecht
Az ország középső elhelyezkedése miatt már a középkorban is fontos város volt, amit mutat, hogy Hollandia legnagyobb egyeteme is itt van.
Utrecht két leghíresebb nevezetessége a Dómtorony, ami egykor a Szent Márton-katedrálishoz tartozott és a város csatornahálózata. A belváros nagy részben megőrizte középkori utcahálózatát.
A város a 8. század óta vallási központ szerepét is betölti. Emiatt több monumentális templom is található, mint a román stílusú Szent Péter és Szent János-templomok, a gótikus Szent Jakab és Szent Miklós-templomok, valamint az úgynevezett Buurkerk, ami ma múzeumként működik.

Kasteel de Haar
Utrecht városától nem messze található Hollandia legnagyobb kastélya.
A kastély manapság is lakott, a Van Zuylen van Nijevelt család tulajdona. Mivel látogatható a komplexum, a család életét is élőben láthatjuk.
Belső terét csodás fafaragások, flamand faliszőnyegek díszítik. Kiemelendő a Rothschild-gyűjtemény, amely között japán, kínai porcelánok és régi flamand festmények láthatók.

Rotterdam
A Rajna folyó torkolatában fekszik Hollandia második legnagyobb városa, Európa legnagyobb kikötője.
A II. világháborúban szinte az egész város elpusztult, amit sikeresen újjáépítettek. Ezért egy modern nagyvárosba csöppen, aki ide látogat. A felhőkarcolók mellett olyan absztrakt építészeti műalkotást is megcsodálhatunk mint a 38 házból álló Kockaházakat.
Ha Rotterdam óvárosi részét is látni akarjuk, a Delfshaven negyedbe kell mennünk. A csatornák mentén a régi házak között remek sétákat tehetünk.

Valkenburg aan de Geul
A német-belga határtól nem messze lévő városka turisztikai látványosságairól, márgából készült házairól és dombos vidékéről ismert.
A városban és környékén számos kastély, udvarház, vízimalom található. A városban még látható a várrom, valamint a városfalak maradványai és két városkapu.

Kinderdijk-elshouti malomrendszer
A két falu határában több malom is látható, amely Világörökségi helyszín.
Nagyon jól bemutatja mindazokat a jellegzetességeket, amelyek a vízkezelési technológiával kapcsolatba hozhatók: gátakat, víztározókat, szivattyúállomásokat, adminisztrációs épületeket és a gyönyörű állapotban megőrzött szélmalmok sorát.
A 19 hatalmas malomból álló, az 1740-es évek környékén épült malomrendszer ma Hollandia legnagyobb ilyen jellegű épületegyüttese.

Marken
Amszterdamtól 20 km-re, egy kis szigeten van a Markermeer-en.
Maga a falu fekvése is csodás, ám a jellegzetes színes faházai még hangulatosabbá varázsolják. Sokan élő múzeumfalunak is nevezik.

Delft
Hágától néhány km-re található ez a település, amely a középkori Németalföld egyik vezető városa volt. A Holland Kelet-indiai Társaság hajói innen indultak útnak.
Delft híres a kék kerámiájáról. A delfti fajanszot a 17. században fejlesztették ki a kínai porcelán pótlására. A Fajanszmúzeumban ennek bemutatását is láthatjuk.
A kultúra is szerves része volt a városnak. Leghíresebb szülötte Jan Vermeer van Delft festő, aki a 17. században élt és alkotott itt. Rembrandt mellett a legismertebb holland festő.

Baarle
A végére marad az egyik „legfurább” látnivaló. A város egy része belga, másik része holland fennhatóság alatt van, a városban járkálva többször is átléphetünk a másik országba.
Ennek az érdekes helyzetnek az oka a középkorban lévő területek cseréje, eladása. Ennek megoldása hosszú ideig nem sikerült, végül a turizmus fellendítése miatt meghagyták így a várost.
A határokat fehér x-szel festették fel az aszfaltra, NL és B jelzéssel a két oldalon. Láthatunk olyan ajtót is, amelyiken áthalad ez a képzeletbeli vonal, így a lakóra mindkét ország törvénye vonatkozik.