Kolozsvár a magyar történelem egyik kiemelkedő helyszíne, amelyet nem hivatalosan Erdély fővárosának tekintenek.
Románia 2. legnagyobb városa az ország északnyugati részén helyezkedik el, a Kis-Szamos völgyében. Magyarországról Ártánd határtól érhető el autóval a legkönnyebben az 1-es jelű úton.
Híres szülötte Mátyás király és Bocskai István fejedelem. Kétszer is volt az Erdélyi Fejedelemség hivatalos fővárosa.
Kolozsvár fő látnivalói a belvárosban és ahhoz közel találhatók, így gyalog is könnyen bejárható.
Tartalomjegyzék
Kolozsvár látnivalók
Szent Mihály-templom
Kolozsvár egyik jelképe a főtéren álló katolikus templom.
Erdély legkorábbi csarnoktemploma és 2. legnagyobb alapterületű temploma a 14-15. században épült gótikus stílusban. Használták reformátusok, lutheránusok, unitáriusok is. Az 1858-ban felépült, neogótikus, 76 méteres (a kereszttel együtt 80 méteres) tornya a legmagasabb templomtorony a történelmi Erdély területén.
Művészetében az észak-magyarországi stílus hatása ismerhető fel, de sok részletében az erdélyi helyi jegyek mutatkoznak.
Mátyás-szobor
A Mátyás király emlékművet a híres szobrász, Fadrusz János tervezte, amely az 1900-as párizsi világkiállításon aranyérmet nyert.
A háromszög alakú szoborcsoport csúcspontján a király babérkoszorús feje áll, az oldalvonalakat a mellékalakok felemelt zászlói alkotják. A négy mellékszobor Kinizsi Pált, Szapolyai Istvánt, Báthory Istvánt és Magyar Balázst ábrázolja.
A mögötte lévő Szent Mihály-templommal együtt ikonikus képe Kolozsvárnak és Erdélynek. A szobor monumentális nagysága leginkább szemből érződik.
Mátyás király szülőháza
Kolozsvár legrégebbi emeletes háza, amelyet a belvárosban találunk. Jelenleg a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem tulajdonában van.
1443. február 23-án (szülőházi emléktáblájának felirata szerint március 27-én) itt született Hunyadi Mátyás, az egyik legismertebb királyunk.
Szabók bástyája
A régi kolozsvári várnak 24 bástyája közül sajnos csak ez az egy maradt fenn.
A vár délkeleti oldalán állt, védelmét a szabók és posztónyíró céhek látták el, innen az elnevezés. Több esetben is súlyos kárt szenvedett az épület, de a 20. században kétszer is felújították.
Jelenleg városi művelődési központ működik benne, ahol egy hetven férőhelyes helyiség mellett kiállítóterem, könyvtár és kávéház is található.
Bánffy-palota
A főtéren álló barokk épületet a 18. század végén Bánffy György, Erdély kormányzója építtette. Jelenleg a Szépművészeti Múzeum működik itt.
Legszebb része a Bánffy-lakosztály: az eredeti lunettás ablakbetétek, supraportás ajtókeretek, ajtó-és ablaktáblák láthatók.
Fellegvár
A Kis-Szamos partján emelkedő dombon magasodik az egykori erődítmény.
Császári katonai erődnek épült a 18. század elején, ebből ma már csak a fegyvertár, a lőporraktár, három kapuépület és a sáncok láthatók. A tetején épült meg a Belvedere szálloda.
A dombtetőn, a város felőli oldalon állították fel a 26 méter magas fémkeresztet.
Istenszülő elszenderedése katedrális
A Bocskai tér közepén áll az ortodox templom, amelyet 1933-ban adtak át.
A katedrális váza vasbeton, ez téglával van beépítve, majd a külseje kisbácsi kövekkel díszítve. A kétezer személyre méretezett templom 64 méter magas, ebből 40 méter a kupola. A kupola átmérője 12 méter. A kupola a Hagia Sophia mintájára készült.
„Kakasos templom”
Hivatalos neve Felsővárosi református templom, amely szecessziós stílusban épült 1914-ben.
Külsőleg is szép templom, de belső tere az igazán csodás: mennyezete festett kazettás és kalotaszegi motívumokat láthatunk.
Hétköznapi elnevezése onnan ered, hogy a déli oldalú torony tetején egy kakas van.
Erdélyi Néprajzi Múzeum
A múzeum a Redut-palotában található, amely régebben fontos politikai és kulturális események helyszíne volt.
1958-ban került ide a múzeum. Állandó kiállítása az „Erdély hagyományos kultúrája a 18-20. században”, amely az itteni tárgyak által mutatja be a régi, paraszti életet. Ezek közé tartoznak a kézműves tárgyak, népi hangszerek, helyi népviseletek. Utóbbiak között láthatjuk például a Fogaras és Szeben környék, Székelyföld, Avas és Máramaros vidéke, a Beszterce-vidéki szászok, Kalotaszeg, Belényes ruhadarabokat.
Sétatér
A Kis-Szamos partján lévő park a helyiek egyik legkedveltebb találkahelye. A teljes területet 2012-re újították fel, így mára egy nagyon kellemes környezet várja a pihenni vágyókat.
A parkban két szép épület is van. Az egyik a Pákey Lajos tervezte korcsolyapavilon és a kioszk, a másik a kaszinó. Mindkettő egy szép tó mentén található.
Botanikus kert
A belváros közelében található kert az első román igazgató, Alexandru Borza nevét viseli.
Az eredeti botanikus kert egy másik helyen volt, a Mikó-kertben. Innen került át a mai helyére az 1920-as években.
A kert 14 hektáros területén több tízezer növény található a Föld egész területéről. Részei: díszkert, geobotanikai, rendszertani, gazdasági, és orvostudományi. A botanikus kert területén található a Növénytani Intézet és a Növénytani Múzeum is, illetve az egyetem Növénytani Gyűjteménye.