Isztambul a híres Oszmán Birodalom hagyatékaival és Ázsia kapujaként is jelentős látnivalókat rejt. Aki már volt, az biztos jó emlékkel jött haza a török fővárosból!
Törökország kulturális, művészeti és gazdasági központja, illetve 1923-ig fővárosa. A város a Boszporusz és a Márvány-tenger két oldalán terül el, s területileg ugyan csak kisebb része van Európában, mégis európai városnak tartják. Különleges fekvése, római kori, bizánci és oszmán építészeti emlékei, valamint a múzeumaiban és palotáiban fellelhető művészi alkotások révén a turisták kedvelt úticéljává lett.
Tartalomjegyzék
Isztambul látnivalók
Hagia Sophia
Isztambul legismertebb épülete, amely minden turista számára az első számú célpont. A török építészet legjelentősebb vallási épülete.
A 6. században építtette I. Constantinus római császár, mindössze öt év alatt épült meg. 1453-tól, Konstantinápoly oszmán kézre kerülésétől kezdve 1934-ig mecsetként használták, 1934 és 2020 között múzeumként volt látogatható, 2020 júliusa óta azonban újra mecsetként funkcionál.
Az épület óriási méretekkel rendelkezik: 31 méter átmérőjű és 55,6 méter magas a főkupola, előcsarnokaival együtt a 7570 m2 alapterületű.
Nyitva tartás: április 15 – október 1. között 9-19 óra ; október 1 – április 15. között 9-17 óra. Hétfői napokon zárva!
Belépés ingyenes!
Kék mecset
Eredeti neve Ahmed szultán mecsetje, a Hagia Sophia-val szemben található. Nevét a belső falakat borító kék csempékről kapta.
Egyik legszembetűnőbb különbség a Hagia Sophia-val szemben, hogy hat minarettel rendelkezik. Törökországban mindössze két ilyen mecset van (a másik Adanában).
A dzsámit 1609 és 1616 között építették I. Ahmed oszmán szultán utasítására. A dzsámihoz tartozó épületegyüttesben találhatjuk a szultán és felesége, Köszem szultána türbéjét, egy medreszét és egy kórházat. A kék mecset Isztambul egyik legnépszerűbb látványossága, a világ egyik legismertebb épülete, a világörökség része.
Szulejmán-mecset
Nem meglepő módon ez a mecset is kötelező program Isztambul látnivalói között! A város 2. legnagyobb mecsetje, amelyet I. Szulejmán szultán építtetett.
A mecset 59×58 méter alapterületű, a fő kupola 53 méter magas és 27,25 méter átmérőjű. A kertben I. Szulejmánnak és feleségének (Hürrem), leányának (Mihrimah) mauzóleuma (türbe) található.
Galata-torony
Isztambul legismertebb kilátóhelye, amely eredetileg világítótoronyként épült a 6. században.
A román stílusú épület 66,9 méter magas, átmérője 16,45 méter, a fal vastagsága 3,75 méter. Tetején kávézó is üzemel, a teraszról 360 fokban nyílik kilátás Isztambulra.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található!
Dolmabahçe palota
A palota a Boszporusz nyugati, európai oldalán fekszik Beyoğlutól északra.
Az Oszmán Birodalom adminisztratív központjaként működött 1856 és 1923 között. I. Abdul-Medzsid szultán építtette, 1856-ban készült el. A palotában 285 szoba és 46 terem található.
A palota három részből áll: a Mabeyn-i Hümâyûn (a férfiaknak fenntartott körlet), Muayede Salonu (a fényűző dísztermek) valamint a Harem-i Hümâyûn (a Hárem vagyis a szultán családjának fenntartott rész).
Belépőár és nyitvatartási idő itt található! Hétfői napokon zárva!
Topkapı palota
Az Oszmán Birodalom közigazgatási központja volt 1465 és 1853 között, építtetője II. Mehmed szultán volt. Külső és belső részei miatt is a világ egyik legszebb palotája.
A palota az Aranyszarv-öböl és a Márvány-tenger között fekszik az ún. Szeráj Csúcson (Sarayburnu). Több kisebb épületből áll, és négy udvar veszi körül. Jelenleg múzeumként működik, ahol porcelán- és üvegedények, oszmán kori öltözékek, fegyverek, miniatúrák, kalligrafikus iratok és ékszerek láthatók.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található! Keddi napokon zárva!
Elsüllyedt Palota
Másik nevén Bazilika Ciszterna (Yerebatan Sarnıcı), az egyik legnagyobb a több száz hajdani víztározó közül. I. Justinianus bizánci császár építtette 532-ben. A 16. század végéig volt használatban.
A 143×54 méteres termet 336 darab, 8 méternél is magasabb márvány oszlop tartja. A terem falai 4 méter szélesek.
A ciszterna a 2016-os Inferno filmben is szerepelt.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található!
Ortaköy-mecset
A 19. század közepén épült neobarokk stílusú oszmán kori mecset a Boszporusz partján található.
Ortaköy kerülete miatt is érdemes ellátogatni ide, nagyon hangulatos része a városnak. Rengeteg kávézó, étterem várja a látogatókat, a mecsettől pedig remek kilátás nyílik a folyó szemközti partjára.
Megközelítés: Findikli Parktól (közel a Taksim térhez) a 22, 25E, 30D busszal az Ortaköy megállóig. A 30D busznak megállója van Eminönü buszállomásnál és Karaköynél (Galata-toronyhoz közel) is.
Taksim tér
Isztambul fő tere, a helyiek népszerű találkozóhelye. Itt emelkedik a Köztársaság Emlékmű.
Innen indul délnyugati irányba az İstiklal sugárút, amely a város fő utcája. Rengeteg bolt, kávézó, étterem található itt. Valamint olyan híres épületek is, mint a Madame Tussauds és a Çiçek Pasajı történelmi átjáró.
Galata-híd
Ez a híd köti össze ó az Aranyszarv-öblöt a régi városrésszel (Sultanahmet). Érdemes a Galata-toronytól átgyalogolni a hídon a Hagia Sophiáig.
A híd alsó részén halpiac és haléttermek működnek. Innen indulnak hajós kirándulások is.
Archeológiai Múzeum
Isztambul legjelentősebb múzeuma, ahol az Ókori Kelet–részlegében körülbelül 15 000 kiállított tárgyat láthatunk, főként az ősi Mezopotámiából, Anatólia görögök előtti történelméből.
A múzeumban széles skálán tekinthető meg ókori görög, római, bizánci és más, anatóliai népek hagyatéka, egészen az időszámításunk előtti hatodik századig visszamenőleg.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található!
Kız Kulesi torony
Isztambul egyik ikonikus épülete, amely a Boszporusz partján, egy kis szigeten áll. Fekvése miatt népszerű látnivaló.
Sokáig világítótoronyként üzemelt. Ma kávézó és étterem van az épületben, amelynek emeleti teraszáról csodás kilátás nyílik a városra.
Megközelítés: Üsküdar Marmaray vasútállomástól a 2, 5, 6 busszal a Kız Kulesi megállóig.
Rumelihisarı
A Rumeli-erőd vagy kastély egy domboldalra épült komplexum a Boszporusz partján, a belvárostól északnyugatra.
Az 1450-es években épült II. Mehmed szultán idején, Konstantinápoly elfoglalása céljából. A város megszerzése után elvesztette katonai szerepét, a későbbiekben börtönként és szabadtéri színházként is funkcionált. Ma múzeumként üzemel.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található! Hétfői napokon zárva!
Megközelítés: Findikli Parktól (közel a Taksim térhez) a 22, 25E busszal a Rumeli Hisarı megállóig.
Héttorony
Török nevén Yedikule Hisarı, a belvárostól délnyugatra fekszik a Márvány-tenger partján.
Az erőd legnevezetesebb része az Aranykapu (Porta Aurea), amely több mint 1600 éves. Sajnos eléggé leromlott az állapota, de nemrég felújítási munkák kezdődtek.
Évszázadokon keresztül börtönként funkcionált, több magyar híresség is raboskodott itt: Török Bálint, Bornemissza Gergely, Béldi Pál. Az épület szerepel Gárdonyi Géza: Egri csillagok regényében is.
Megközelítés: Marmaray vonattal (B1 vonal) a Kazlıçeşme állomásig. (Az óvárosi részen, Hagia Sophiához közel fel lehet szállni a Sirkeci vasútállomáson.)
Miniatürk
Törökország látnivalóinak kicsinyített másait, mérethű modelljeit mutatja be a park.
Több, mint 130 darab modell látható 1:25 kicsinyített arányban, ezzel az egyik legnagyobb ilyen jellegű park a világon. Török határon túli épületeket is felfedezhetünk, ilyen például a budapesti Gül Baba türbéje.
Belépőár és nyitvatartási idő itt található!
Megközelítés: Sishane metróállomástól (M2 metróvonal, közel a Galata-toronyhoz) a 36T, 38T, 47, 47E, 50E busszal a Miniatürk megállóig ; Eminönü buszállomástól (fűszerbazárral szemben) a 47, 47E, 50E busszal a Miniatürk megállóig.
Nagy Bazár
Nem messze a Hagia Sophiától található a világ egyik legnagyobb fedett bazárja.
Eredetileg raktárépület volt a központi része, ezt és a környező utcákat alakították át bazárrá. Ma már több ezer bolt üzemel itt, ahol rengeteg árut tudunk venni.
A bazár „kötelező” eleme az alkudozás, sokszor pofátlan árakat kérnek el az árusok. Bátran mondjunk be jóval kisebb összeget, véletlenül se vegyük meg az eredeti áron!
Vasárnap zárva tart!
Fűszer Bazár
A Fedett Bazártól északi irányban van Isztambul egyik legrégebbi bazárja. A 17. században épült egy mecset-komplexum részeként.
Fűszerek, teák, szárított gyümölcsök, édességek hatalmas választékával találkozhatunk itt.
Az iszlám ünnepnapokon és október 29-én zárva tart, ezeken kívül minden nap nyitva!
Interaktív és letölthető térképek
Ezen az oldalon találtok térképeket, amelyek letölthetőek!