Svájc természeti adottságának köszönhetően is rengeteg látnivalóval rendelkezik. Az alpesi ország 20 legszebb helyeit mutatom be!
Svájc híres a semlegességéről, de számos szervezettel működik együtt. Érdekesség az országról, hogy (de facto) fővárosa Bern, legnagyobb városa Zürich, viszont a főváros csak az 5. helyen helyezkedik el az ország legnépesebb városai közül. Szomszédai Németország, Franciaország, Olaszország, Ausztria és Liechtenstein.
Tartalomjegyzék
Svájc legszebb helyei, látnivalói
Luzern
A Luzerni-tó (Vierwaldstätti-tó) északnyugati végénél fekvő város Svájc középső részének egyik leglátogatottabb helyszíne.
A Luzernt körülvevő Pilatus és Rigi hegyek, valamint a tó festői szépsége korán a turizmus fellegvárává emelte a várost. Több más híd mellett a világ legrégebbi fedett fahídjai, a Kapellbrücke és a Spreuerbrücke kötik össze az óvárost (északi rész) és az újvárost (déli rész).
Luzern kulturális központ is, sok múzeum található a városban. Kiemelendő a Richard Wagner Múzeum és a Verkehrshaus der Schweiz közlekedési múzeum. Utóbbi Svájc legnagyobb és leglátogatottabb múzeuma.

Rheinfall
A Bodeni-tó közelében, Schaffhausen város külvárosi részén van Európa legnagyobb vízesése.
A 150 méter széles folyó 23 méter magasból zubog alá. A folyó mindkét oldala megközelíthető gyalogosan. A déli oldalán egy kastély is található, innen a legszebb a vízesés.
A vízeséshez hajók viszik a turistákat, így közvetlen közelről meg lehet figyelni ezt a csodás természeti látványt.

Bernina-vasút
Az Alpok legmagasabban fekvő adhéziós vasúti pályája, és 7%-ot is elérő meredekségével az egyik legmeredekebb adhéziós vasút a világon. Az Albula-vasúttal együtt 2008 óta az UNESCO Világörökség része.
A svájci St. Moritz üdülővárost köti össze a Bernina-hágón keresztül az olaszországi Tiranóval.
Az úton 55 alagút és közel 200 híd található, Európa egyik legszebb vasútvonalának tartják. A vonalon található a híres Brusiói spirálviadukt is.

Basel
A svájci-német-francia határnál fekvő Rajna-menti település Európa egyik legszebb városa.
Gyakran nevezik Svájc kulturális fővárosának is, a város számos nemzetközileg elismert múzeumáról ismert. Itt található az ország legrégebbi egyeteme, amelyet 1460-ban alapítottak.
Basel óvárosa visszarepít minket a középkorba, ahol sok 15. századi épületet láthatunk. Az egyik legismertebb székesegyház, a Münster tetejéről pedig remek panoráma tárul elénk.
Bázel látnivalók, múzeumok, térképek

Rhone-gleccser
A Gletsch falunál található gleccser 2300 méter tengerszint feletti magasságban található, amely az Alpok egyik legrégibb gleccsere.
A turisták a gleccserbe vájt 100 méter hosszú alagúton közlekedhetnek és láthatják a gleccser belsejét. A mozgás és az olvadás miatt minden évben újra kivájják ezt az alagutat. Egy nagy szélvédő lepellel takarják le, hogy csökkentsék az olvadás miatti területcsökkenést.
Interlaken
A Thuni-tó és Brienz-tó közti város neve is két tó közti település. Népszerű üdülőhely Svájcban, köszönhetően a fekvésének és hangulatának.
A város északi oldalán emelkedő Harder Kulm csúcsán lévő étterem teraszáról nyugodtan állíthatjuk, hogy egy örök emlék marad az ott elénk táruló panoráma. A hegycsúcsra siklóval könnyen feljuthatunk.
Érdemes a két tavat körbe felfedezni. A természeti szépség mellett több pompás kastélyt is láthatunk. Thun városa pedig szintén kihagyhatatlan látnivaló.

Genf
A francia határ menti, Svájc 2. legnagyobb városa a Rhône folyó kifolyásánál fekszik. Csodás környezetű város, amelyet három hegylánc övezi, északnyugati irányból a Jura-hegység fő vonulata, délről a Vuache hegy, délkeleti irányból pedig a Salève hegység.
A Genfi-tó nyugati partján található, amely Közép-Európa második legnagyobb területű édesvizű tava a Balaton után. A tavon működik a híres Jet d’Eau, a 140 méter magasra felszökő szökőkút.
Genf a svájci óragyártás fellegvára is. Évszázadok óta számos világhírű óragyár székhelye mint például a Cartier, Piaget. Utóbbi óramúzeumot is üzemeltet.

Zermatt és Matterhorn
Az olasz határnál lévő település és környéke a síelők és a hegymászók kedvelt helyszíne.
Zermatt az északi irányú Mattertal-völgyben található 1620 m tengerszint feletti magasságban. A völgy egyik végéről zárt, melynek következtében autóval nem átjárható, mivel egy nagy gleccser keresztezi.
A város több neves gyalogtúra kiindulópontja, ilyen például a Haute Route, amely a franciaországi Chamonix városig tart. Drótkötélpályás felvonók és síliftek szállítják a télen a síelőket, valamint nyáron a gyalogtúrázókat a csúcsok felé, melyek közül a legmagasabbra a 3883 m magas Kis-Matterhornra vezet.
Olaszországba a Cervinia-felvonóval lehet átkelni. A látványos Gornergratbahn fogaskerekű vasút (Európa legmagasabban fekvő vasútja) a Gornergrat 3089 m magas csúcsára visz fel. Szintén Zermatt a nyugati végállomása a Gleccser Expressznek (Glacier-Express), mely St. Moritz város felé biztosít közvetlen összeköttetést a Matterhorn Gotthard Bahn keskeny nyomtávú vasútvonal révén.
A Matternhorn a svájci-olasz határnál, háromszög alakban emelkedő hegycsúcs. A 4478 méteres csúcs legtöbbet fényképezett turistalátványosságok egyike Európában.

Zürich
Ha Svájcról beszélünk, a legtöbb embernek Zürich jut eszébe. Pedig nem ez a főváros, de a legismertebb város.
A Zürichi-tó partján, 406 m tengerszint feletti magasságon fekszik, inkább középhegységgel körülvett részen. Svájc pénzügyi és kereskedelmi központja.
Érdemes sétálgatni az óvárosban, ahol gyönyörű reformkori épületet láthatunk, valamint több nevezetes templomot is. Ilyen a Grossmünster székesegyház és a Szent Péter templom nagy toronyórával.

Svájci Grand-kanyon
A lichtensteini határtól nem messze, Chur várostól nyugatra alakította ki a Rajna folyó ezt a szurdokvölgyet.
Egy kicsit csalóka az elnevezés, mivel ez a szakasz mindössze 13 km (az USA-ban található Grand-kanyon 446 km), de Svájcban járva érdemes ide ellátogatni. A hegyet anno „kettévágta” a folyó, így hatalmas, fehér hegyek között kanyarog a Rajna.
A szurdok mentén több remek túraútvonal is van, ahonnan csodás kilátás nyílik a kanyonra. A folyó pedig népszerű a raftingosok körében.

Bern
Svájc fővárosa az Aare folyó mentén található, központja az UNESCO világörökség része.
Az óváros a folyó egyik hurokszerű kanyarulatában fekszik, széles utcáin 16. századi motívumokkal díszített kutak találhatók. A csillagászati órával is felszerelt óratorony (svájci németben Zytglogge-Turm), amely 1191 és 1256 között a nyugati városkapu volt, szintén mesterműnek számít.
Nevezetes továbbá a 15-16. századi gótikus Münster-székesegyház, valamint a 15. századi Városháza.

Lauterbrunnen
A már fentebb említett Interlakentől délre található falu egy csodás völgyben fekszik.
Fő látnivalója a faluból is látható Staubbach-vízesés, amely a hatalmas sziklafalról zuhog alá. Ezenkívül a környéken még számtalan vízesés van, amely közül néhány kis túrával elérhető. Legismertebb a Trümmelbachfälle, amely egy vízesés-sorozat a hegy gyomrában.
A Wengernalpbahn fogaskerekűvel Wengenen és Kleine Scheideggen keresztül Grindelwaldig tudunk eljutni. Több, mint 19 km-es hosszával a világ leghosszabb folytonos fogaskerekű vasútja. Mondani se kell, hogy páratlan kilátás nyílik az út során.

Lugano
A Luganói-tó partján fekszik a Monte Brè hegy oldalán, közel az olasz határhoz.
A svájci riviérának is nevezett környék központja pazar villákkal, pálmafákkal, csodás kilátással régóta vonzza a turistákat. Legjobb választás, ha siklóval felmegyünk a Monte Bré csúcsára, onnan élvezhetjük a legszebb látványt.
Érdemes elutazni a közeli Lago Maggiore tóhoz is, ahol Locarno város hasonló hangulattal várja a látogatókat.

Chateau de Chillon
Chillon vára a Genfi-tó keleti végében, Villeneuve és Montreux között egy sziklára épült vízivár. Svájc leggyakrabban látogatott történelmi épülete.
A várat évszázadokig a Savoya-család birtokolta. Egy fahídon közelíthető meg, ami a 18. században egy felvonóhíd helyére épült. Az épületegyüttes 25 épületből áll, amik három udvar körül csoportosulnak és kettős falrendszer védi őket. Kiemelendő a kápolna, amely építészeti remekmű, falfestményei a 14. században készültek.
Napjainkban rendszeres előadások és szórakoztató műsorok színhelyei.
Érdekesség, hogy a várnak „saját bora” van. A Clos de Chillon nevű bor a vár melletti hegyoldal szőlőjéből készül és csak a várban kapható.

Rapperswil-Jona
A Zürichi-tó délkeleti csücskében fekszik, ahol egy híd választja el az Obersee-től.
A város híres a középkori hangulatáról, amely a jól megőrzött történelmi épületeknek és a kőburkolatú utcáknak is köszönhető. A parton álló Rapperswil-kastély csodás kilátást nyújt a tóra és a környező hegyekre, így a város egyik fő látványossága.
A túlpartra a Seedamm fahídon is átsétálhatunk, ez még hangulatosabbá teszi ezt a helyszínt.

Appenzell
Az osztrák határhoz közeli település kivételesen nem magas hegyek között fekszik, hanem egy dombvidéken.
A város a hagyományos svájci építészeti stílus jellegzetes példája, ahol a színes festésű fa házak és az aprólékosan faragott erkélyek dominálnak.
Híres az Appenzeller sajtról, ami a helyi tejtermelők által készített, erőteljes ízű sajt. A városban számos sajtműhely és bolt található, ahol megkóstolhatjuk a finomságokat.
Emellett nevezetes a gazdag népművészeti hagyományairól, beleértve a hímzést, a fafaragást és a hagyományos zenei előadásokat.

Sankt Moritz
Az olasz határ közelében lévő település világhírű üdülőhely, ahol két téli olimpiát is rendeztek a 20. században.
Különleges mikroklímája van, több mint 300 napsütéses napja tesz igazán vonzóvá évente. A város St. Moritz-Dorf részén sok szálloda épült, köztük több luxusszálló is.
A településről sikló visz fel a 2488 méter magasan fekvő Corviglia-kilátóhoz, ahonnan nemcsak a völgy tekinthető át, hanem az e mögött elterülő Bernina-hegyrendszer csúcsai is.

Montreux
A Genfi-tó keleti részén lévő várost és környékét a svájci Riviérának is nevezik.
Leginkább a világhírű Montreux Jazz Festival miatt ismert, amely minden júliusban kerül megrendezésre és a világ egyik legnagyobb jazz fesztiváljaként számít. A fesztivál 1967 óta vonzza a zenei világ legnagyobb neveit és a zenei rajongókat szerte a világból.
A városban és a környező településeken egy hosszú tóparti sétány fut, így több km-en át lehet sétálni a csodás tó mentén.

Lavaux teraszos szőlőültetvényei
A Genfi-tó északi partján található, amely 2007 óta világörökségi védelmet élvező szőlővidék.
A déli fekvésű domboldal mérsékelt klímája és mészkőtalaja kedvez a szőlészetnek és a borászatnak. A 898 hektárnyi területet elfoglaló mintegy tízezer, kőtámfalú terasz a Lausanne és Montreux között húzódó lankás tóparton épült ki. Legismertebb szőlőfajtája a chasselas (saszla).
Nagyszerű látványt nyújt a domboldalban lévő hatalmas ültetvény, lent pedig a Genfi-tó csillogó kék vize.

Oeschinen-tó
Az Alpokban több kisebb tó is található, ezek közül talán ez a legszebb és az egyik leglátogatottabb.
A tó 1578 m magasan helyezkedik el, egy hegyomlás következtében jött létre. Türkizkék vize és csodás környezete miatt lett népszerű. Éttermek és a közelben szálláslehetőség is kiépült.
Kanderstegtől több túraútvonalon és egy drótkötélpályás felvonóval is megközelíthető a tó. A nyári időszakban egy elektromos kisbusz is közlekedik a tó és a felvonó között.
