Kína gazdag történelme és nagy léptékű fejlődése miatt a világ egyik leglátogatottabb országa lett. Nézzünk meg 18 csodás látnivalót!
A világ második legnépesebb és Kelet-Ázsia legnagyobb országa. Kína a világ legősibb folyamatos civilizációja, amely már az ókorban önálló kulturális egységet alkotott, és igen fejlettnek számított.
Tartalomjegyzék
Kína legszebb helyei
Kínai nagy fal
Kína legismertebb látnivalója a sok ezer kilométer hosszú fal, amely az UNESCO Világörökség része.
A fal az i. e. 3. század és i. sz. 17. század eleje között, az északi határon épített erődítményrendszerek összessége, amelynek célja az volt, hogy a földművelő Kínát megvédje az északi nomád törzsek támadásaitól.
A ma látható falszakaszok az 1368 és 1644 között uralkodott Ming-dinasztia idején épültek. Pontos hosszát nem lehet megállapítani. A becslések 3 és 10 ezer kilométer között vannak.
A fal egy kis részét restaurálták, elsősorban a turisták miatt. Leglátogatottabb és jól felújított része a Badaling szakasz, ami Peking közelében található.
Geri kínai útja – Peking és a Nagy fal
Peking
Az ország fővárosa Kína négy ősi fővárosának egyike.
A 19. és a 20. századokban lezajlott események, valamint a jelenlegi felfokozott ütemű urbanizáció, a hutongok felszámolása ellenére számos jelentős történelmi értékkel rendelkezik.
A Tienanmen tér („mennyei béke kapuja”) Kína és Peking legfontosabb látnivalója, annál is inkább, mert saját szépségén túl innen nyílik a Tiltott város bejárata. További világszínvonalú turistalátványosságok a Nyári Palota, valamint a Mennyei Béke temploma.
Peking látnivalók, közlekedés, térképek
Zhangjiajie Nemzeti Erdőpark
A Hunan tartományban lévő erdő Kína első nemzeti erdőparkja, amely Wulingyuan tájképi terület részeként az UNESCO Világörökség listáján is szerepel.
Legjellegzetesebb földrajzi jellemzői az oszlopszerű képződmények, amelyek az egész parkban láthatók. Ezeket a télen táguló jég és a rajtuk növő növények alakították ki. Számos ősi kínai festményen is láthatók az oszlopok.
Egyre népszerűbb turistalátványosság. 2016-ban nyitották meg a Zhangjiajie Grand Canyon üveghídját, a világ leghosszabb (430 m) és legmagasabb (300 m) gyalogos üveghídját. Ezen kívül egy lift és három kabinos felvonó is van a parkban.
Hongkong
Egy különleges város, ahol keveredik a kínai és a modern világ.
A nagyváros mai arculata a múltban gyökerezik. A 19. században a britek vették bérbe, ami 1997-ben járt le. Ekkor került újra kínai fennhatóság alá.
Leglátványosabb része a Viktória-csúcs. Az onnan készített fotók ikonikus képei a városnak. A vízparton emelkedő felhőkarcolók látványa este, kivilágítva még impozánsabb. És az oda közlekedő siklóval való utazás is nagy élmény.
Természetesen Hong Kong számos látnivalóval rendelkezik, amik között több, a múltat megőrző van. Ilyen az 1881 Heritage, a Blue House és a Man Mo templom.
Fujian Tulou
A főleg Fujian tartományban található különleges épületek a Hakka népcsoport által épített nagy, kör vagy négyszögletes alakú, közösségi lakóházak.
A legrégebbi Tulou épületek a 12. században épültek, de a legtöbb a 15. és 20. század között készült. 2008-ban felkerültek az UNESCO Világörökségi listájára kulturális értékük és egyedi építészeti stílusuk miatt.
A turisták leginkább a Yongding és Nanjing környékén található falvakat keresik fel. Legismertebb itt a Chengqi Lou, amely a legnagyobb és legismertebb kör alakú Tulou épület.
Shanghai
Kína legnagyobb ipari városa, a Távol-Kelet egyik gazdasági és az ország egyik legfontosabb idegenforgalmi központja.
A városban kevés régi emlék maradt fenn. Ezek nagy része az óvárosban találhatók. Ezek közül kiemelkedik a Városvédő Istenség temploma, az Örömök kertje (Shanghai legrégibb parkja) és a Jáde Buddha temploma.
Shanghai mára egy modern, felhőkarcolókkal teli város lett, amelynek legismertebb látnivalója a TV-torony. Kivilágítva csodás látványt nyújt a folyópartról.
Fenghuang
A Hunan tartományban lévő város legendái és történelmi gazdagsága miatt vált ismertté.
A Ming-dinasztia által alapított település a Miao és Tujia etnikai csoportok otthona, akik megőrizték hagyományos életmódjukat, népművészetüket és szokásaikat. Ezt is bemutatja a Fenghuang Múzeum és a Shen Congwen Emlékmúzeum.
Fenghuang híres jól megőrzött hagyományos épületeiről, amelyek fa szerkezetűek, és a folyóparton sorakoznak. A házak cölöpökre épültek, és gyakran díszítették fa faragásokkal.
Jiuzhaigou-völgy
A Szecsuan tartományában lévő völgy nevét a területén található kilenc ősi tibeti faluról kapta.
1992-ben felkerült az UNESCO Világörökségi listájára, elismerve a terület egyedülálló természeti szépségét és ökológiai jelentőségét. Számos ritka és veszélyeztetett faj él itt, mint például a nagy panda és a szecsuáni arany majom.
A völgyet magas hegyek veszik körbe és több kristálytiszta, színpompás tó is található. A legjelentősebbek közé tartozik a Páva-tó, a Tükör-tó és az Öt Virág-tó, amelyek káprázatos kék, zöld és türkiz árnyalatokban pompáznak.
Lhásza
Tibet autonóm területének központja, a dalai láma hagyományos székhelye. A világ egyik legmagasabban fekvő városa: 3650 méterrel a tengerszint felett terül el.
Legismertebb épülete a Potala Palota, amely a dalai lámák téli rezidenciája volt és a világ egyik legszebb kastélya. A 17. században épült, és a Világörökség része. A palota híres hatalmas méretéről, gyönyörű díszítéseiről és gazdag buddhista művészetéről.
Másik nevezetessége a Jokhang templom. Ez a tibeti buddhizmus legszentebb temploma, amelyet a 7. században alapítottak. A tibeti zarándokok legfontosabb célpontja.
Omej-hegy
A hegy a Szecsuani-medence nyugati szélén helyezkedik el, a kínai buddhizmus négy szent hegye közül az egyik. 1996-ban megkapta az UNESCO világörökségi helyszín címet.
A hegyen található Kína legelső buddhista temploma, amelyet az 1. században építettek. A helyszínen hetvenhat Ming és Csing kori buddhista kolostor található, amelyek közül a többség a hegycsúcs közelében van.
Látványosságai közé tartozik a napkelte és az ún. felhőtenger, amelyet a hegy csúcsáról lehet látni. Az utóbbi többféle jelenségből áll, például a szokásos felhők alatt megjelenik egy másik felhőtakaró is.
Libegő visz fel a hegyre, a végállomástól egy órás sétára van a 3077 méter magasan fekvő két templom.
Leshan óriás Buddha
A kőszobor az Omej-hegyre néz, ez a világ legnagyobb faragott Buddha-szobra.
A Tang-dinasztia idején (i.sz. 618–907) épült a Minjiang, a Dadu és a Qingyi folyók összefolyásánál. Található. Építésének idején a világ legmagasabb szobra volt.
A 71 méter magas szobor az ülő Maitréja buddhát, az eljövendő korszak buddháját ábrázolja, kezét a térdén tartja. Vállszélessége 28 méter, és a legkisebb lábujjkörmén is simán elfér egy ember.
Agyaghadsereg
Másik nevén terrakotta hadsereg. Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák, lovak, kocsik és zenészek elnevezése.
A Senhszi tartományban, Hszian tartományi főváros központjától mintegy 30 kilométerre lévő lelőhelyet 1974-ben fedezték fel. A figurák magassága 184-197 centiméter között változik, attól függően, hogy milyen szerepet töltöttek be a hadseregben: a legmagasabbak a tábornokok.
A hadsereget az első kínai császárral, Csin Si Huang-ti-vel temették el i. e. 210-209-ben. Az építmény és a szobrok célja az volt, hogy biztosítsák a császár uralmát a túlvilágon is.
Longji rizsteraszok
A világ egyik leglátványosabb mezőgazdasági tájegységének számítanak, amelyek 300 és 1100 méter közötti tengerszint feletti magasságban helyezkednek el.
A Longji jelentése „sárkánygerinc”, utalva arra, hogy a teraszok úgy kanyarognak a hegyoldalakon, mint egy sárkány gerince. Több mint 650 éve épültek a Ming-dinasztia idején, és azóta is aktívan művelik őket.
A legjobb időszak a látogatásra tavasszal (április-május) és ősszel (szeptember-október), amikor különösen látványosak. Számos túraútvonal vezet a rizsteraszok mentén, így közelről csodálhatjuk a tájat.
Jiayuguan-erőd
Az erőd a Kínai Nagy Fal legnyugatibb végpontján található, és kulcsszerepet játszott a Selyemút védelmében.
1372-ben épült a Ming-dinasztia idején, amikor a Kínai Nagy Fal építését is erőteljesen támogatták. Az építkezés több mint 160 évig tartott. Stratégiai szerepe volt, ugyanis itt volt az egyetlen átjáró a Góbi-sivatag és a Tibeti-fennsík között.
Az erőd masszív, téglából és vályogból épült falai vastagok és magasak, amelyeket több védelmi réteg és bástya erősít meg. A főfalak hossza 733 méter, a magassága pedig 11 méter.
Tianmen-hegy
A Zhangjiajie város közelében lévő hegy híres természeti szépségéről és látványos sziklás formációiról.
Leglátványosabb természeti képződménye a Tianmen-barlang, amely egy hatalmas, 131,5 méter magas és 57 méter széles természetes sziklaív. A Menny Kapuja néven is ismert. Már a feljutás is nagy élmény és nem kis feladat. 999 lépcső vezet fel, a lépcsők száma a kínai kultúrában szerencsésnek számít.
A hegy tetején található a több mint 1500 éves Tianmen-templom, amely a buddhista kultúra fontos központja. A templomot gyönyörű kert és nyugodt környezet veszi körül.
Itt van a világ egyik leghosszabb kötélpályája, amely 7,5 kilométer hosszú és 1279 méter magasságkülönbséget küzd le. Emellett az 1430 méter magasan lévő üveghíd is népszerű látványosság.
Hangzhou
Az elmúlt ezer év nagy részében Kína egyik leghíresebb és legvirágzóbb városa volt.
A Déli Szung-dinasztia idején, 1123-1276 között a főváros szerepét töltötte be, ezért Kína történelmi fővárosai közé számít. Akkoriban a világ legnagyobb városa volt.
Híres történelmi emlékhelyeiről és természeti szépségeiről. Kína tíz legszebb városa között tartják számon. Az utóbbi évtizedek nagyarányú urbanizációs fejlődése ellenére sikerült megőriznie értékeit.
Nyugati-tó
Az ország leghíresebb tava Hangzhou-tól nem messze, a Csientang folyó torkolatvidékén helyezkedik el.
Természeti szépsége az egész kínai történelem során nagy hatással volt a kínai költészetre és festészetre, a kertépítészetre, sőt az utóbbi révén a japán és a koreai kertek kialakítására is. 2011-ben a világörökség része lett.
Számos kínai nemzeti hős, hősnő tevékenysége kötődik a tóhoz, és sokuk emlékhelye is megtalálható a partján. A századok során neves írók sora választotta visszavonulásának helyéül ezt a festői környezete.
Huangguoshu-vízesés
Kína egyik legnagyobb és legimpozánsabb vízesése a Baishui-folyón található.
Része a Huangguoshu vízeséscsoportnak, amely több mint egy tucat kisebb vízesést foglal magába. Maga a vízesés körülbelül 77,8 méter magas és 101 méter széles, ezzel Kína legszélesebb vízesésének számít.
A vízesés mögött egy különleges barlang, a „vízfüggöny-barlang” (Shuiliandong) található. Ide a látogatók beléphetnek, és olyan érzés, mintha egy vízfüggöny mögött állnának. A barlang több mint 100 méter hosszú.