Tuti, hogy Bosznia-Hercegovina keveseknél szerepel úti célként. Pedig természeti látványosságokban is bővelkedik az ország. Nézzünk meg 14 csodás látnivalót!
Az egykori Jugoszlávia volt tagköztársasága. Keletről Szerbia, délről Montenegró, 20 km-es partszakaszon az Adriai-tenger, a többi oldalról Horvátország határolja.
Az 1990-es évek délszláv háború mély nyomokat hagytak az országon. Mind a bosznia-hercegovinai államnak, mind az entitásoknak a fővárosa Szarajevó, bár a Szerb Köztársaság kormányzati központja a gyakorlatban Banja Luka.
Vallási tekintetben Európában egyedülálló: a bosnyákok nagy része muzulmán vallású, a szerbek ortodoxok, míg a horvátok római katolikusok. Ez az építészetben is nagymértékben meglátszik.
Tartalomjegyzék
Bosznia-Hercegovina legszebb helyei
Mostar
Ha Bosznia és az utazás szóba kerül, legtöbben a mostari hídra gondolnak először.
A város nevét is erről a hídról kapta: az Öreg híd helyi neve Most stari. A 16. században építették az oszmánok, amit a délszláv háborúban leromboltak, majd a kétezres évek elején újjáépítettek. A híd az UNESCO kulturális örökség része.
Ám ezen kívül is van látnivaló. A Mária-katedrális harangtornyában van Európa 2. legnehezebb harangja. Híres még a Karađoz bég dzsámija, mely a legrégebbi hercegovinai dzsámi.
Blagaj
A Mostarhoz nagyon közeli települést egy folyó és egy épület miatt keresik fel sokan.
Blagaj határában ered a Buna folyó, amelynek forrása Európa egyik legbővízűbb karsztforrása. Emiatt a víz nagyon tiszta, környezete nagyon hangulatos.
A forrás felett áll a Dervisek háza. A kolostort a muzulmán szúfi vallásúak építették, ahol remeteként éltek a szerzetesek. Ennek a vallásnak az egyik legfontosabb zarándokhelye a kolostor.
Una Nemzeti Park
A nemzeti park Bosznia északnyugati részén, a horvát határnál terül el az Una folyó mentén.
A folyó egy kanyont alakított ki, amelynek legnépszerűbb látnivalója a szebbnél szebb vízesések. Ezek közül a legismertebb a Strbacki Buk. Több lépcsőből áll, a környezet miatt pedig tökéletes látvány fogad minket. Kiépített gyalogutak, hidak segítik a könnyű megközelítést.
Szarajevó
Bosznia-Hercegovina fővárosát az oszmán uralom nagy mértékben befolyásolta.
A város egyedülálló légkörét a történetét alakító négy vallási csoport (római katolikus, ortodox kereszténység, muszlim és zsidó vallás) által hátrahagyott épített és más kulturális javak adják. Az útikönyvek szerint Szarajevó a világ azon kevés városának egyike, ahol néhány száz méteren belül katolikus és ortodox templom, mecset és zsinagóga is található.
Legismertebb épülete a Gazi Huszrev-bég mecset, amely az ország legrégebben álló mecsete. Emellett az Osztrák-Magyar Monarchia legszebb épülete, a Vjecnica vagyis a Városháza is kötelező program.
Jahorina
Szarajevótól délkeletre, mindössze 25 km-re található az ország legnépszerűbb síközpontja.
Az 1984-es olimpia egyik helyszíne már régóta kedvelt a síelők körében. Nagyon jól kiépült a környék, teljes mértékű hóágyúzhatósága miatt folyamatos a látogatottsága.
Kravica-vízesés
Bosznia déli részén, közel a horvát határnál található a Trebizat folyón.
Több, egymás mellett elhelyezkedő vízesés alkotja. Szélességük 120 méter, legnagyobb magassága 26 méter. Hasonlít a Plitvicei-tavakhoz, itt is ugyanolyan fapallókon sétálhatunk.
Ha esetleg Dubrovnikba megyünk autóval a horvát A1-es autópályán, akkor mindenképp tegyünk egy kis kitérőt, nagyon közel van.
Banja Luka
Bosznia-Hercegovina második legnagyobb városa, amely sok területen az ország kiemelkedő helyszíne.
Turisztikai vonzerejét leginkább a termálforrások és gyógyfürdők adják, emiatt az ország gyógyturisztikai központja.
Hosszú és fordulatos történelme miatt Banja Luka igazán gazdag kultúrával rendelkezik. Számos múzeum található a városban: kiemelkedő a Modern Művészetek Múzeuma, a Bosanski Krajina Múzeum és a Néprajzi Múzeum.
Leghíresebb kulturális nevezetessége a Banski Dvor vagyis a báni palota. A palotát 1930-ban építették Orbász Bánság bánjainak rezidenciájául. Ma a nemzeti tanács épülete.
Tara-kanyon
Bosznia és Montenegró határán, néhány km hosszan halad a Tara folyó, amely a hegybe vájt egy szép kanyont.
Éppen a jellege miatt a Balkán egyik legjobb raftingos helye a folyó. Néhol igazán erős a sodrás, így az adrenalinfüggők itt kiélhetik magukat. 🙂
De a kirándulóknak is érdemes ellátogatni ide. A folyó körüli erdőkben remek sétákat lehet tenni, a fekete fenyők különösen szépek.
Jajce-vízesés
Banja Luka és Szarajevó között félúton található, amely így tökéletes megálló, ha a két város között utazunk.
A vízesés a Plitva-tó és az Orbász folyó találkozásánál alakult ki, 30 méter magasan zuhog alá. Szépségéről sokat elárul, hogy még Csontváry Kosztka Tivadar is megfestette.
Még többet árul el, hogy beválasztották a világ legszebb 12 vízesése közé is.
Pocitelj
A Mostartól délre, a Neretva folyó partján lévő falu egy lakott skanzennek mondható.
A Világörökség listájára felvett település rekonstrukciója a 2000-es évek elején fejeződött be, így sok történelmi épületet láthatunk eredeti formájában. Főbb látnivalói: Ali pasa mecset, Sisman-Ibrahim pasa mecset, Gavran Kapetanovic ház, Sahat-kula óratorony.
A dombon álló tornyokba mindenképp menjünk fel, mert az épületek és a lent folyó Neretva csodás látványt nyújt.
Travnik
A Szarajevó és Banja Luka közti város múltja messzire nyúlik vissza, a rómaiak alapították.
Leghíresebb látnivalója a középkorban épült vár, amely a török időben Bosznia legfontosabb városa lett. Ebből az időből származik a Vezírváros elnevezése.
Itt található az ország egyik legszebb dzsámija, a Šarena, azaz Tarka Dzsámi, melynek földszintjén egykor vásárcsarnok működött.
Trebinje
Egy kisváros Bosznia legdélibb csücskéban, közel Dubrovnikhoz.
A déli fekvése miatt elkerülték a háború pusztításai, így az eredeti városkép fogad minket. Legismertebb látnivalója Mostarhoz hasonlóan egy híd: az Arslanagića-híd körülbelül 500 éves.
Másik nevezetessége a dombtetőn álló Hercegovačka Gračanicai ortodox kolostor, ahonnan pazar kilátás nyílik a városra.
Bihać
Bihács az Una Nemzeti Parktól északra, az Una folyó partján található, az ország nyugati részének egyik fontos városa.
Történelmében több fontos állomás is volt. Ilyen például, hogy itt volt a legnyugatabbra fekvő európai erőd, amelyet az oszmánok valaha meghódítottak. Ennek emléke a Fatihija dzsámi és a Kapitány-torony.
Az Una folyó a városban több kis szigetet hozott létre. Ez nagyon hangulatossá teszi az amúgy hamar bejárható belvárost.
Višegrad
Szarajevótól keletre, a szerb határtól nem messze található ez a hangulatos város.
Nevezetessége a Drina folyó feletti híd, amely a Világörökség része. Az 1571-ben épült hidat Szokoli Mehmed budai pasa építtetett, mivel gyerekként itt nőtt fel.
A város híres szülötte Ivo Andrić, Nobel-díjas költő, akinek a Híd a Drinán műve erről a hídról készült.