A természet számos vízesést hozott létre a világon. Ezekből válogattam most ki 12 csodásat!
Tartalomjegyzék
12 csodás vízesés a világból
Plitvicei-vízesések
Horvátország egyik legismertebb és leglátványosabb természeti csodája, amely 1979 óta az UNESCO Világörökség része.
A vízesésrendszer 16 tóból és több mint 90 vízesésből áll, amelyek a Korana-folyó vízgyűjtő területén alakultak ki. A tavak és vízesések szinte átlátszóan tiszta, smaragdzöld és türkizkék színűek. A parkban jól kiépített utak és fahidak vezetnek, több útvonal közül lehet választani.
A túra végén látható a legnagyobb vízesés, a Veliki slap. 78 méteres magasságával lenyűgöző látványt nyújt, főként tavaszi és őszi időszakban, amikor a vízhozam különösen bőséges.
Kirándulás Európa legszebb vízesésrendszeréhez, a Plitvicei-tavakhoz
Iguazú-vízesés
A világ egyik legnagyobb és leglátványosabb vízesésrendszere Argentína és Brazília határán, a Paraná és az Iguazú folyók találkozásánál helyezkedik el.
Nem egyetlen zuhatag, hanem egy 2,7 km hosszú szakaszon több mint 275 különálló vízesésből és zuhatagból áll, amelyek különböző magasságúak és szélességűek. Legmagasabb és legikonikusabb része az Ördögtorok (Garganta del Diablo), amely egy U alakú, 82 méter magas és 150 méter széles vízesés.
Az argentin oldalon található Iguazú Nemzeti Parkból közvetlenül a vízesések tetejéhez vezetnek ösvények és hidak. A brazil oldalon az Iguaçu Nemzeti Parkban a vízesésrendszer panorámáját lehet megcsodálni.
Chamarel
Mauritius egyik legismertebb természeti látványossága a híres Chamarel-föld közelében található.
A vízesés mintegy 83 méter magas és egy meredek bazaltkőzetfalon zúdul alá. A St. Denis és a Viande Salée folyók táplálják, amelyek egy buja, trópusi esőerdőn keresztül haladnak. Környéke egyedülálló biodiverzitással rendelkezik, ritka és endemikus fajokkal is, például a rózsaszín galambot.
Több helyről is meg lehet csodálni. A legnépszerűbb kilátópontok a vízesés tetejéről és az aljához közeli helyekről nyújtanak lélegzetelállító panorámát.
Niagara-vízesés
Az USA és Kanada határán lévő vízesés a világ egyik legismertebbje.
Három fő részből áll: a Patkó-, az Amerikai- és a Menyasszonyi fátyol-vízesés. A legnagyobb a Patkó-vízesés, amely Kanadában található. Szélessége körülbelül 790 méter, magassága 57 méter, és a Niagara-folyó vizének 90%-a itt zúdul alá.
Legnépszerűbb program a Maid of the Mist hajókirándulás. Ezzel egészen a patkós rész közepéig bejuthatunk, ahonnan monumentális látvány a víztömeg lezúdulása.
Gocta-vízesés
A Peruban lévő vízesés különlegessége, hogy évszázadokon keresztül ismeretlen maradt, csak nemrég fedezték fel.
Az Amazonas menti Andokban található, közelében egy gyönyörű trópusi esőerdő terül el. 771 méter magas, amelyből 540 méter a szabad esés. Ezáltal a világ tizedik legmagasabb vízesése, és az egyik legnagyobb esésű vízesés Dél-Amerikában. A Gocta két lépcsőben zúdul le, először egy kisebb, majd egy nagyobb esés következik.
Hosszú időn keresztül ismeretlen volt a külvilág számára. Bár az őslakosok már évszázadok óta ismerték a vízesést, a helyiek elzárták azt a turisták elől. 2005-ben egy német kutató, Stefan Ziemendorff fedezte fel a vízesést a helyiek beszámolói alapján, így vált világszerte ismertté.
Goðafoss
Izlandon rengeteg vízesés van, de ez a nevével is kiemelkedik: jelentése „az istenek vízesése”.
Mintegy 12 méter magas, ami nem kimagasló, de félkör alakú formája és erőteljes vízhozama miatt rendkívül látványos. Vulkanikus tájak között található, a háttérben magasodó sziklák páratlan látványt nyújtanak.
Az 1-es főútról könnyen megközelíthető, emiatt is lett az egyik legnépszerűbb izlandi vízesés.
Huangguoshu-vízesés
Kína egyik legismertebb és legnagyobb vízesése az „Arany Gyümölcsfa Vízesés” néven is ismert.
Magassága 78 méter, szélessége 101 méter, amely az egyik legszélesebb vízeséssé teszi Ázsiában. A Baishui folyó táplálja, amely vulkanikus kőzetek között vájta ki medrét, lenyűgöző látványt nyújtva. Egyik legnagyobb érdekessége, hogy a látogatók egy természetes barlangon keresztül közvetlenül a vízesés mögé sétálhatnak.
A vízesés Kína kulturális és irodalmi örökségének szerves része. Számos költő és festő örökítette meg a műveiben, amelyek a kínai tájfestészet és költészet ihletői közé tartoznak.
Vøringsfossen
A norvég fjordvidék szimbólumává vált, és évről évre turisták tízezreit vonzza lenyűgöző szépségével és elhelyezkedésével.
182 méter magas, amelyből a szabad esés 145 métert tesz ki. A vízesés a Måbødalen-völgy sziklái között zúdul alá, amely a meredek kanyonjairól és festői kilátásairól híres.
A vízesés felett egy acélhíd ível át, ahonnan remek kilátás nyílik a vízre és a tájra. Kijelölt gyalogos ösvények is vezetnek a vízesés különböző pontjaihoz, lehetővé téve, hogy közelebbről is megcsodálhassuk.
Kegon-vízesés
Japánban található Nikko város közelében és az ország „három legszebb vízesése” közé sorolják.
A Chuzenji-tó túlfolyó vize hozza létre, amely egy meredek bazaltfalon zúdul alá. A 97 méter magas vízesésre csodás kilátás nyílik, sőt egy speciális lift az aljához visz, ahonnan még szebb a látvány.
Évszázadok óta a japán művészet és költészet inspirációja. Neve, a „Kegon”, a buddhista tanításokhoz kapcsolódik.
Yosemite-vízesés
Nemcsak a Yosemite Nemzeti Park, hanem az USA egyik ikonikus látványossága is.
739 méter magas és három szakaszra oszlik. A Felső Yosemite-vízesés 435 méter magas, ez a legnagyobb szakasz. A középső rész több kisebb esésből álló szakasz, amely összesen 206 métert tesz ki. Az Alsó Yosemite-vízesés 98 méter magas, könnyen megközelíthető a látogatók számára.
A Yosemite-vízesést a Sierra Nevada hegységben eredő hóolvadék táplálja. A vízhozam szezonális: a tavaszi hóolvadáskor a legintenzívebb, míg a nyár végére a vízesés akár teljesen ki is száradhat.
Ban Gioc-Detian-vízesés
A Vietnám és Kína határán lévő látványosság a világ negyedik legnagyobb határmenti vízesése.
Teljes szélessége eléri a 200 métert, és több lépcsős szakaszból áll. A vízesést buja zöld növényzet, rizsföldek, és mesebeli mészkőhegységek veszik körül. A turisták bambusz tutajokkal tudják megközelíteni, ami különleges élmény.
Az esős évszakban (májustól szeptemberig) a vízesés a leglátványosabb, amikor a vízhozam jelentősen megnövekszik.
Viktória-vízesés
A világ egyik legnagyobb vízesése Zimbabwe és Zambia természetes határát képezi és az UNESCO Világörökség része.
Méretei impozánsak: teljes magassága 108 méter, szélessége 1708 méter, amely a világ egyik legszélesebb egybefüggő vízesésévé teszi. Különleges abból a szempontból, hogy egy teljes folyózuhatagot képez, amelyet hatalmas mennyiségű víz zúdít le egy keskeny szurdokba.
1855-ben fedezte fel a nyugati világ számára David Livingstone skót felfedező, aki Viktória brit királynő tiszteletére nevezte el.