A kirándulást, túrázást szeretők szerencsés helyzetben vannak, hiszen nagyon sok szép hely van itthon, ahol élvezhetjük a természet szépségeit, a friss levegőt, a látványt. Most bemutatom, melyek is a legszebb túrahelyek hazánkban!
Tartalomjegyzék
Legszebb túrahelyek hazánkban
Badacsony
Kezdjük a kedvenc vidékemmel, azon belül is a „fő” tanúheggyel!
Maga a Badacsony a legmagasabb az itteni tanúhegyek közül és a legjobban kiépített a környéke. Könnyen elérhető minden közlekedési eszközzel.
A déli oldalról (móló, vasútállomás) a kék háromszög jelzésen egy erős kaptatón kell elindulni a csúcson lévő kilátóhoz. Már rögtön itt sok borozó található, érdemes egy-két itteni fehérbort megkóstolni.
A Kisfaludy-kilátó után ne ugyanezen az úton menjünk le, mert a Bujdosók lépcsőjén lépkedve csodás lávaoszlopokat láthatunk. Előtte viszont gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra és a Badacsony szőlősoraira a Ranolder-kereszttől és az Egry József-kilátóhelyről.


Ördög-árok (Bakony)
A Keleti-Bakonyban található a vadregényes szurdok Csesznek határában.
A 2,5 km hosszú szurdokot a Dudar-patak és a barlangok beszakadása hozta létre. Egy ponton vaslétrán kell fel-/lemászni és többször kelünk át a patakon is. Esős utáni időben kisebb kihívás az úton végigmenni. J
Cseszneken a temetővel szembeni kijelölt parkolóból a piros sáv jelzésen juthatunk el a szurdokba. Innen egy körtúra keretében a zöld jelzésen, a Kő-árkon keresztül pedig visszaérünk a parkolóba. Ez 12 km-es túra, nem egyszerű terepen!
Bakony látnivalói, kirándulási lehetőségek

Zemplén
Az az igazság, hogy nem tudok kiemelni a Zempléni-hegységből egy helyet, útvonalat, mivel az egész régióban szebbnél szebb helyeket találunk.
Több híres várunk is áll a Zemplénben, elég csak Regécre, Boldogkővárra vagy Füzérre gondolni. A regéci várhoz például pár km-es túra szükséges, ahol csodás panoráma fogad minket.
De Füzérről például 13 km-es körtúrát lehet tenni a legmagasabb csúcshoz, a Nagy-Milichez. És ha már itt vagyunk, érdemes átruccanni Hollóházára is.
Nem véletlenül halad itt az Országos Kéktúra is, amelynek pont Hollóházán van az egyik végpontja.
Zempléni-hegység látnivalók, programok, kirándulások

Rám-szakadék (Pilis)
Hazánk legismertebb szurdokvölgyéhez egy kis tereprutin is szükséges. Ennek ellenére a legszebb túrahelyek között van!
Szerencsére nemrég felújították az útvonal több elemét, így biztonságosan lehet nekiindulni ennek az izgalmas túrának. A szurdok több részén korlátok, láncok és létrák segítik az előrejutást, nagy élmény végigjárni az útvonalat.
Dömös határából érdemes indulni a piros-zöld-sárga sáv jelzésen, a szakadékba a zöld sáv jelzésre kell rátérni.
Pilis látnivalók, kirándulási lehetőségek

Szalajka-völgy (Szilvásvárad)
Ki ne ismerné a Fátyol-vízesést, amely a Szalajka-völgy végén lévő legfőbb látnivaló!
Szilvásvárad kisvasút végállomásától murvás úton, laza 3 km-es túra után érünk el a vízeséshez. Közben ehetünk helyben füstölt pisztrángot is, simogathatunk őzet, majd a végén felülhetünk a kisvasútra és visszamehetünk a kiindulópontra.
Ha ellátogatunk ide, ne felejtsünk el megállni Egerben, mert a városban és környékén is sok látnivaló van!
Szilvásvárad és a Szalajka-völgy látnivalói

Kilátók a Lővérekben (Sopron)
A Sopron környéki erdőség rengeteg túraútvonalat és kilátót rejt. (Én hat kilátóról tudok, ezeknél jártam is.)
Már minden évszakban jártam a Lővérekben, így bátran állítom, ősszel nyújtja a legszebb arcát az Alpokalja ezen része!
Ha nem akarunk sokat gyalogolni, ott van Sopron területén a Sörházdombi-kilátó vagy a sokak által ismert Károly-kilátó.
Ha azonban egy jó kis túrát szeretnénk, ajánlom a Várhely-kilátót. Innen 360 fokos kilátás van, tiszta időben az Alpok 2000 méteres hegyei gyönyörűen látszanak.
A Soproni-hegység legmagasabb pontján a Magasbérc-kilátó áll, Brennbergbányáról kellemes sétával szintén csodás panoráma vár ránk.
Sopron és környéke látnivalók, kirándulási lehetőségek

Lillafüredi-vízesés és a Hámori-tó
Lillafüred bőven megér egy délutánt, hiszen a kirándulás mellett a Palotaszálló környéki látnivalók is szépek.
A Palotaszálló függőkertjén végigfutó útvonal egy „tematikus sétány”, mely a Szinva tanösvényre fűződik rá, azt gazdagítja kilenc állomáshelyével.
A Hámori-tó mentén egy sétányon csodálhatjuk meg a tavat, amelynek végén csónakkal is élvezhetjük a friss levegőt.
Lillafüredről kisvasúton tovább is utazhatunk Garadnára, ahonnan szintén több turistaút járható be. De útközben megnézhetjük az újmassai őskohót vagy a pisztrángtelepet.
Miskolc és környéke látnivalók: Miskolctapolca, Lillafüred

Julianus-kilátó (Dunakanyar)
A Dunakanyar hazánk egyik leglátogatottabb turisztikai helye, köszönhetően fantasztikus panorámájának. Ha a legszebb kilátást keressük, akkor a Nagymaros feletti Julianus-kilátó tökéletes hely!
A Zebegény és Nagymaros közti Hegyes-tető 482 méteres csúcsán álló kilátóból pont előttünk kanyarodik a Duna, amelyen túl a visegrádi Fellegvár áll. És persze láthatjuk, ahogy a Duna kettéválik és körbeveszi a Szentendrei-szigetet.
Egy kellemes 7 km-es körtúra keretében (Nagymarosról) már láthatjuk a lenti képet, így akár gyerekek is élvezhetik a kilátást.
Meg kell jegyezni, hogy ez a kilátó a Börzsöny része, ahol számtalan túraútvonal várja a kirándulókat. Fel tudnék sorolni sokkal több útvonalat, de holnapig is gépelnék. 🙂
Kirándulás a Dunakanyarban – túra, kultúra, élmény egy napban
Börzsöny látnivalók, kirándulási lehetőségek

Ferde-vízesés (Mecsek)
Fogadjunk, hogy még nem hallottál erről a vízesésről! Másik neve a Tündér-lépcső, már a nevéből is ki lehet találni, hogy csodás helyszínen barangol itt a túrázó!
A Kelet-Mecsekben, Óbánya településtől nem messze találjuk ezt a gyöngyszemet. A falu elején található egy parkoló, innen induljunk az Óbányai-völgybe. A patak mentén a kék sáv jelzés visz a vízeséséig, útközben pisztrángos tavak mellett haladunk el.
A jól járható erdei úton érjük el a vízesést, ahol a víz ferde sziklalépcsőkön esik alá.
A faluba a visszaforduláson kívül több más jelzésű túraút is visz, érdemes a közeli Kisújbányára is elgyalogolni és onnan egy másik úton visszamenni Óbányára.

Fel az ország „tetejére” (Kékes)
Nem maradhat ki a Kékestető, amely a Mátrában 1014 méteres magassággal hazánk legmagasabb pontja.
Jó hír azoknak, akik nem szeretnének mászni, hogy autóval teljesen fel lehet menni. De azért ebben az esetben is sétáljunk egy kicsit a magaslati levegőn! J
Aki viszont szeretne egy kis sétát, Mátraházától a kék sáv jelzésen 3,4 km-es túrával juthat fel a csúcsra.
A csúcson egy TV-torony is található, amely kilátóként is üzemel. Itt a szabad levegőn élvezhetjük a csodás panorámát.
Mátra látnivalók, kirándulások, térképpel

Ajánlott cikkek
Kattints, ha több magyar cikket szeretnél olvasni!