Szlovénia sajnos sokszor hátra kerül, amikor egy közeli kirándulásról van szó. Holott a szomszédban rengeteg természeti látnivaló várja a turistákat. Most 18 csodás helyet, látványosságot mutatok be, amit látni kell Szlovéniában!
Négy nagy európai földrajzi régió találkozik az országban: az Alpok, a Dinári-hegység, a Kárpát-medence és a Mediterráneum. Az ország kb. felét erdő borítja, ezzel Szlovénia az erdőterület nagysága alapján a harmadik helyen áll Európában, Finnország és Svédország után.
Tartalomjegyzék
Szlovénia legszebb helyei
Bledi-tó
Szlovénia második legnagyobb tava a Júliai-Alpokban, festői környezetben, hegyekkel és erdővel körülvéve.
Ikonikus látnivalója a „Bled-sziget”, amely a tó közepén található. Több épület található itt, de a legkiemelkedőbb a Szűz Mária búcsújáró templom, ami a 17. században épült barokk stílusban. Gyönyörű freskók díszítik. Tornya 52 méteres. A lépcső, ami a templom tetejébe vezet, 98 lépcsőfokból áll.
A tó északi részén áll a vár, ahová gyalog és autóval is feljuthatunk. A várban múzeumot, fegyverszobát és egy kávézót is találunk. Remek kilátás fogad minket.
A tó feletti részen találjuk az Ojstrica kilátópontot, ahonnan a legszebb panoráma nyílik a tóra és a környékre.
Piran és Portorož
Szlovénia tengerparti része elég kicsi, de Piran és annak településrésze, Portoroz minden évszakban népszerű a turisták körében.
Piran olaszos hangulatú mediterrán város, ami nem véletlen, hiszen pár km-re van már Olaszország van. Óvárosa egy keskeny háromszög alakban nyúlik a tengerbe. Hangulata és felépítése nagyon hasonlít a horvát velencei stílusú óvárosokra mint például Dubrovnik. Fő látnivalója a város védőszentjéről elnevezett Szent György templom és a domb tetején található vár, amelyet a szűk, romantikus utcákon keresztül érhetünk el. Innen csodálatos kilátás nyílik a városra és a tengerre.
Portoroz az ország legelegánsabb és felkapottabb nyaralóhelye a tengerparton futó pálmafákkal szegélyezett főutcával. Az éjszakai élet központja. A szlovén part egyik legnagyobb homokos partja található itt.
Ljubljana
Nyugodtan mondhatjuk, hogy a szlovén főváros az egyik leghangulatosabb európai városok között szerepel. Mivel Ljubljana mindössze 290 ezer lakosú, egy nyugodt, ám csodás „kisvárosban” érezhetjük magunkat.
A várost az óváros fölé magasodó vár uralja, ahonnan remek kilátás nyílik. Bár a belváros nem nagy, mégis érdemes sétálgatni és este kiülni a Ljubijanica folyó partján lévő éttermek teraszára.
Ljubljana látnivalók, közlekedés, térképek
Skocjan-barlang
Az UNESCO Világörökség részeként nem kizárólag a cseppkövek látványa miatt kell ide eljönni.
A barlangrendszer ugyanis egy kanyon is egyben, amit a Reka folyó mélyített ki. Ez a világ legszélesebb földalatti kanyon a világon. Már a termek méretei elképesztőek, a legnagyobb terem 146 méter magas és 120 méter széles.
Egy kisebb túrának is beillik, egy kis erőnlét nem árt a bejáráshoz, de a látvány mindenért kárpótol!
Vintgar szurdok
Bledi-tótól 6 km-re található a Radovna folyó által kivájt szurdok. Az 1,6 km hosszú szurdokban vízeséseket és zuhatagokat láthatunk.
A szurdok a 16 méter magas Šum-vízeséssel ér véget, amely Szlovénia legmagasabb folyami zuhataga.
Természetes szépsége miatt Szlovénia egyik legszebb látnivalója közé sorolják, aminek népszerűségét segíti a Bledi-tó közelsége.
Rinka-vízesés
Az egyik legszebb és legismertebb vízesés Szlovéniában, amely népszerű úti cél a turisták körében.
A 20 darab vízesésből álló vízeséslánc – amely 105 méteres tengerszintcsökkenést ér el – legmagasabbika a Rinka, 90 méteres magasságból zuhan alá.
A vízesés alatti kilátóponthoz kijelölt turistaút vezet fel, kb. 20 perces könnyed sétával megközelíthető.
Triglav
Szlovénia legmagasabb hegye, amely a róla elnevezett Triglav Nemzeti Parkban, a Júliai-Alpok szívében található.
Az Alpok csúcsai közül az egyik legnépszerűbb hegy, mivel meghódítása nem igényel hegymászó tapasztalatot. Persze szükséges a jó erőnlét és egy kis magashegyi rutin, mivel a 2864 méteres csúcs több helyen is nehezebb részeket tartalmaz.
Mondani se kell, a kilátás fentről pazar. Korai indulással akár egy nap alatt is fel-, illetve lejuthatunk.
Postojnai cseppkőbarlang
A barlangokat a Pivka folyó hozta létre, több mint 24 km-es hosszával Szlovénia 2. leghosszabb barlangrendszere.
Nevezetessége a számtalan cseppkőformáció és a különleges élővilága mellett a világ első barlangvasútja és az egyetlen föld alatti postahivatal, a barlangot ezek miatt évente több százezer turista keresi fel.
A barlangrendszer háromszintes. A Pivka folyó az alsó szinten folyik, így itt napjainkban is tágul a barlang.
Predjama-vár
A Postonjai barlanghoz nagyon közel található ez a különleges reneszánsz kastély, amelyet egy barlang szájában építettek.
A sziklafal egy völgyet zár le, a Lokva-patak pedig itt bukik le a föld alá, ahol részt vesz a barlangrendszer kialakításában. A barlang (Luknja) rejtekhelyként szolgált, ahová csak egy sziklás gerincen keresztül lehet bejutni egy 60 méter mély szakadék peremén, valamint egy titkos átjárón keresztül, amely 38 méter után a hegycsúcsra vezetett.
A várban lévő múzeum egész évben üzemel, nyaranta népszerű lovagi tornákat is tartanak a vár melletti mezőn. A vár alatti járatok az ország második leghosszabb látogatható barlangrendszerét alkotják,
Maribor
Szlovénia 2. legnagyobb városa, amely a magyar határ közelsége miatt számunkra is egy lehetséges kiránduló célpont.
A szlovén Stájerország központja, így a Dráva-parti város erős osztrák hangulatot áraszt. A szűk kis utcák sok barokk épületet rejtenek, ahol a Fő tér, a Vár tér és a Lent városrész adja Maribor látnivalóinak nagy részét.
A város legnagyobb híressége a szőlőhöz kötődik. Itt található ugyanis a világ legöregebb termő szőlőtőkéje.
Bohinj-tó
A Bledi-tó mellett ez a másik népszerű tó, amely Szlovénia legnagyobb természetes tava a Júlia-Alpokban.
A tó számos szabadidős tevékenységre alkalmas, többek között úszásra, evezésre, szörfözésre, kajakozásra, kenuzásra, horgászatra, a melegebb hónapokban búvárkodásra, illetve esetenként télen korcsolyázásra. Emellett a tó körül gyaloglásra, valamint a tavon sétahajózásra is lehetőség van.
Savica-vízesés
Ha már a Bohinj-tónál vagyunk, látogassunk el ide, amely Szlovénia egyik legszebb vízesése.
78 méter magas és a Savica nevű karsztforrás táplálja közvetlenül a vízesés felett. Bár a lépcsőkön való feljutáshoz közel 130 méter szintemelkedést kell legyűrni, onnan csodás panoráma nyílik a Bohinj-tóra.
Soča-völgy
A Soča folyót az egyik legszebb alpesi folyónak tartják. Nem csak a lenyűgöző kékes-zöld színe miatta, hanem a táj miatt is.
A Soča völgye a természetbeni tevékenységek kedvelőinek paradicsoma: vadvízi evezés raftinggal vagy kajakkal a Soča zuhatagjain, a szurdokok felkutatása és az ereszkedés a legmeredekebb drótkötélpályákon, a legszebb kilátások megkeresése a környező csúcsokról gyalog vagy kerékpáron, télen síléceken a Kanin – Sella Nevea hegyi síközpontban.
Boka-vízesés
A kétlépcsős vízesés legnagyobb magassága 144 méter, szélessége 18 méter, így ez Szlovénia legmagasabb vízesése.
Érdekessége, hogy a víz közvetlenül a sziklából ömlik a völgybe, nincs előtte folyó, ami táplálná, így tehát egyúttal forrásként is funkcionál.
Velika Planina
Ljubljanától északra, közel az osztrák határnál találjuk a Nagy Fennsík legismertebb részét.
A faluban kb. 140 fakunyhó látható, amely tipikus szlovén építészeti megoldás. Ezenkívül népszerű túrázóhely, ahová felvonóval is fel lehet jutni.
Branik-kastély
Másik nevén Rihemberk-kastély Branik falu felett, Délnyugat-Szlovéniában található.
A 13. században egy középkori erődítmény volt, amit stratégiai fontosságú helyen, egy magas sziklaszirten építettek, hogy ellenőrizni tudják a környező területeket és az alatta elterülő völgyet. A kastélyt a későbbiekben reneszánsz és barokk elemekkel egészítették ki, különösen a 16. és 17. században, amikor jelentős felújításokon és bővítéseken esett át.
A kastély és környéke ma népszerű turisztikai célpont, ahonnan csodás a kilátás a Vipava-völgyre. Az épületben időszakos kiállításokat és kulturális rendezvényeket is tartanak, amelyek bemutatják a régió gazdag történelmét és kulturális örökségét.
Brda
Az olasz határ közelében fekvő régiót a szlovén Toszkána néven is emlegetik.
Ez a dombos terület az egyik legkiemelkedőbb borászati és gasztronómiai központ Szlovéniában, híres a minőségi borairól és olívaolajairól. A terület mediterrán és alpesi éghajlati hatások találkozásánál fekszik, ami ideális körülményeket teremt a szőlőtermesztéshez. Helyi szőlőfajtája a Rebula.
Brda dombtetőre épült falvai, és szőlőültetvényei teszik ezt a régiót különösen vonzóvá a természet és a csendes vidéki élet kedvelői számára. A területen számos kis falu található, mint például Šmartno, Dobrovo, és Medana. Ezek középkori építészeti jellegzetességeikkel és szűk, macskaköves utcáikkal hangulatos települések.
Ptuj
Szlovénia egyik legősibb városa a Dráva partján, egyik legfőbb vonzereje a jól megőrzött középkori építészeti öröksége.
A középkorban fontos szerepet játszott a régióban, különösen a várának köszönhetően. Ma is dominálja a városképet, remek kilátást nyújt a városra és a környező tájra. Az Ormoži Múzeum működik jelenleg a várban.
A városközpontban sok gótikus és reneszánsz épületet láthatunk, valamint a barokk stílusban épült templomokat és kolostorokat.
Ajánlott cikkek
Gyűjts minél több ötletet a jövőre nézve!